Obserwuj w Google News

Bądź jak kot i rozciągaj się, zanim wstaniesz z łóżka. Dlaczego to ważne?

3 min. czytania
Aktualizacja 03.08.2022
03.08.2022 11:23
Zareaguj Reakcja

Koty i psy, gdy się obudzą, zaczynają się rozciągać. Powinniśmy brać z nich przykład. Poranne rozciąganie jest nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Poznaj 6 propozycji ćwiczeń rozciągających, które możesz wykonać w łóżku. 

Poranne rozciąganie się w łóżku
fot. Shutterstock

Czy zauważyliście, że koty lub psy, gdy się przebudzą, najpierw się rozciągają, a dopiero później ruszają eksplorować świat? Te zwierzęta, zwłaszcza koty, w rozciąganiu nie mają sobie równych. Dlaczego to robią? Dzięki rozciąganiu zwiększają przepływ krwi w organizmie, dotleniają organizm i tym samym poprawiają sobie samopoczucie (podczas tej czynności uwalniają się endorfiny w mózgu). Ale nie tylko. Dr Andrew Cuffa z londyńskiego Royal Veterinary College przypomina, że podczas snu (nie tylko u zwierząt, ale i u nas) mózg "wyłącza" mięśnie, więc po przebudzeniu, po długim okresie bezczynności, należy je rozgrzać.

Właśnie z tych powodów warto brać przykład z tych zwierząt i przed wstaniem z łóżka (zwłaszcza po nocnym śnie) powinniśmy się rozciągnąć. Wyskakiwanie z łóżka tuż po przebudzeniu nie jest dobrym porannym nawykiem. Dając sobie kilka minut na rozciąganie w łóżku, poprawimy sobie samopoczucie (powoli wprowadzimy ciało w stan czuwania), zmniejszymy dolegliwości bólowe (stymulując mięśnie i rozluźniając stawy) i lepiej będziemy się czuć. Jakie ćwiczenia można wykonać?

Poniżej znajdziesz propozycję 6 ćwiczeń rozciągających przygotowanych przez Randi Ragan, nauczycielkę jogi.

  1. Rozciągnij całe ciało – to ćwiczenie możesz wykonać nawet pod kołdrą. Złącz palce dłoni rąk i wyprostuj ręce nad głową, delikatnie rozciągaj ciało od palców stóp po palce dłoni. Pamiętaj o spokojnym oddechu. Weź wdech i rozciągaj się delikatnie (nie siłowo!). Poczuj, jak wydłużasz się krąg po kręgu w kręgosłupie. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund, a następnie zrób wydech i rozluźnij się. Powtórz to ćwiczenie 3 razy.
  2. Zrób czwórkę – brzmi dziwnie? Już wyjaśniamy, co trzeba zrobić. Wyjdź spod kołdry. Połóż głowę i ramiona na poduszce, tak by były trochę wyżej niż reszta ciała. Ugnij nogi w kolanach, stopy połóż płasko na łóżku. Następnie podnieś jedną nogę, jej kostkę połóż na udach drugiej nogi (trochę niżej niż kolano). Przytrzymaj nogę obiema rękoma. Wykonaj 5 głębokich oddechów, a potem zmień nogę i powtórz rozciąganie. W ten sposób rozluźnisz napięte biodra, uda i pośladki.
  3. Rozciąganie się od łóżka do podłogi – przesuń się na skraj łóżka i usiądź tak, by pośladki znajdowały się na łóżku, a nogi leżały płasko na podłodze. Zegnij lekko kolana, pochyl się, zbliżając klatkę piersiową do ud. Zwieś ręce i głowę nad kolanami, dotykając podłogi palcami. Wytrzymaj w tej pozycji, wykonując 5 oddechów, a następnie rozprostuj plecy i ramiona.
  4. Przyciągnij kolana do klatki piersiowej – połóż płasko na łóżku, a następnie zegnij kolana tak, by podeszwami stóp dotykać łóżka. Następnie owiń ramiona wokół nóg i przyciągnij je do klatki piersiowej. Trzymaj głowę na poduszce i wytrzymaj w tej pozycji, wykonując 10 głębokich oddechów. W ten sposób rozciągniesz dolną część pleców.
  5. Wykonaj skręty ciała – leż płasko na plecach, a następnie zegnij kolana i połóż je po prawej stronie ciała. Staraj się skręcać tylko miednicą, niech plecy i ramiona będą w pozycji wyjściowej. Kolana możesz przytrzymać prawą ręką, ale niech twoja szyja skręci w prawo. Wytrzymaj w tej pozycji i wykonaj 10 głębokich oddechów. Później zmień stronę i kolana przełóż na lewą stronę (szyję skręć wtedy w prawo). To ćwiczenie pomaga złagodzić napięcie w kręgosłupie.
  6. Skłon w pozycji siedzącej – leżąc, wyprostuj nogi, a następnie podnieś tułów, tak jakbyś chciała złapać stopy rękoma. Podczas wdechu wydłuż kręgosłup. Zrób wydech i powoli zbliżaj tułów do nóg, sięgając po pięty. Opuść szyję i wytrzymaj w tej pozycji, wykonując 10 głębokich oddechów. Potem rozluźnij ciało. To pomoże rozciągnąć ścięgna podkolanowe, miednicę i kręgosłup.

Ważne!

Nie zrywaj się z łóżka zaraz po przebudzeniu. Daj ciału czas na rozbudzenie. Porozciągaj się, dzięki temu poprawi się twój humor i będziesz lepiej się czuć.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailyhealthpost.com