Obserwuj w Google News

Kraul to jeden z najpopularniejszych stylów pływackich. Czym się charakteryzuje?

2 min. czytania
Aktualizacja 06.12.2020
02.12.2020 06:00
Zareaguj Reakcja

Kraul, inaczej styl dowolny, nosi miano najszybszego stylu pływackiego. Istnieje kilka jego odmian, a technika nie jest skomplikowana. Co jeszcze musisz widzieć o kraulu?

Pływanie kraulem (technika nóg, technika rąk)
fot. Shutterstock

W przypadku pływania bardzo ważna jest technika. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że potrzeba trochę czasu, aby ją sobie przyswoić. Istotne jest także oddychanie. Aby się go nauczyć przydatny może okazać się tzw. „nosek”. Jest to klips, który nałożony na nos powoduje, że dana osoba musi oddychać przez usta.

Pływanie kraulem

Aby prawidłowo nauczyć się pływać kraulem, warto wykorzystać deskę. Należy chwycić ją dłońmi, a następnie położyć się na niej brzuchem i ćwiczyć ruch nóg.

Deska może również okazać się pomocna w trenowaniu właściwego oddechu. Aby wykorzystać ją w tym celu, należy chwycić deskę w obie dłonie, zanurzyć głowę w wodzie pomiędzy rękoma i szybko pracować nogami. Pływak co jakiś czas powinien wyciągać głowę znad tafli wody i w ten sposób  trenować oddech.

Kraul nie jest stylem prostym do opanowania. Płynąc w ten sposób ciężko jest utrzymać jedną linię, bowiem ciało może uciekać na boki. Tym bardziej ważne jest zadbanie o prawidłową technikę, jednak jej opanowanie może zająć trochę czasu.

Nauka pływania wymaga zatem zaangażowania, jednak jest to warto poświęconego czasu. Pływanie  pozwala bowiem ujędrnić sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy, a także skorygować wady postawy. Jest ono zalecane nawet kobietom w ciąży.

Pływanie kraulem – technika nóg

Ruch nóg w trakcie pływania kraulem przypomina nożyce z tą różnicą, że odbywa się pod wodą. Ruchy, które wykonują nogi podczas pływania kraulem są szybkie i naprzemienne. Warunkiem prawidłowej techniki jest obciągnięcie palców. To właśnie dzięki temu ciało pływaka utrzymuje równowagę.

Ważne jest to, aby pamiętać, że w trakcie pływania kraulem głowa powinna znajdować się pomiędzy rękoma i przez cały czas powinna być zanurzona.

Pływanie kraulem – technika rąk

Technika nóg jest bardzo istotna w pływaniu, jednak równie ważna jest technika rąk. Ruchy rąk, podobnie jak nóg, wykonywane są naprzemiennie. Podczas pływania kraulem pozycja wyjściowa polega na prostym ułożeniu ciała na wodzie w taki sposób, aby ręce i nogi były wyprostowane.

To ruch rąk zapewnia pływakowi prędkość w trakcie pływania. Ręka lewa znajdując się z przodu, zbiera wodę, prawa z kolei chowa się pod taflą.