Zamknij

Orbitrek – jakie daje efekty i czy warto na nim ćwiczyć?

Marta Wilczkowska
07.12.2020
Aktualizacja: 07.12.2020 16:56

Orbitrek jest jednym z najpopularniejszych przyrządów do ćwiczeń. Można go znaleźć na każdej siłowni. Jakie efekty pozwala wypracować?

Orbitrek co to efekty ćwiczeń
fot. Shutterstock

Orbitrek znajdziemy praktycznie w każdym klubie fitness, czy siłowni. Ten sprzęt do ćwiczeń cieszy się bardzo dużą sympatią wśród osób uczęszczających na zajęcia. Zdarza się, że w godzinach szczytu często nie ma wystarczającej ilości maszyn dla wszystkich chętnych. Jakie efekty daje trening na orbitreku?

Zobacz także: Chcesz nadać plecom kształt litery V? Ćwiczenia na drążku ci w tym pomogą

Orbitrek – co to takiego?

Orbitrek nazywany jest inaczej rowerem eliptycznym czy cross-trainerem. Łączy w sobie zalety kilku innych urządzeń takich jak bieżnia, stepper czy rower stacjonarny. Dlatego efekty, które, pojawiają się po regularnych treningach, mogą zaskoczyć każdego.

Sam sprzęt wyposażony jest w specjalny wyświetlacz i komputer. Dzięki temu osoba ćwicząca może sprawdzać takie parametry, jak tętno, czas, prędkość, dystans czy ilość spalanych kalorii.

Podczas ćwiczenia na orbitreku wykonuje się ruchy podobne do tych wykonywanych na rowerze czy nartach wodnych. Aby trening na tym urządzeniu był jak najbardziej efektywny, należy przykładać wagę do tego, aby tętno utrzymywało się w granicach 80-85% tętna maksymalnego.

Istotne jest także to, aby w trakcie ćwiczeń zachować właściwą sylwetkę. Należy wyprostować plecy, unieść głowę, a stopy mocno osadzić na pedałach. 

Orbitrek – efekty ćwiczeń

Orbitrek umożliwia przeprowadzenie treningu cardio, jednak może się okazać przydatny także w treningu siłowym. Na maszynie można ustawić siłę oporu, jaka będzie reagować na ruchy ćwiczącego. Pozwoli to wykonywać także trening na rzeźbę.

Pierwsze efekty ćwiczeń na orbitreku, które się pojawiają, to:

  • Poprawa ogólnej kondycji całego ciała i wydolności organizmu

Ćwiczenia na orbitreku świetnie sprawdzają się jako trening wydolnościowy. Stymulują one pracę całego układu krążenia, dzięki czemu serce staje się silniejsze i może pompować więcej krwi. Wydolność organizmu to inaczej jego zdolność do podtrzymywania wysiłku o dużej intensywności w długim czasie.

Ćwiczenie na orbitreku poprawia także wydolność układu krwionośnego. Skutkuje to tym, że osoby trenujące na orbitreku rzadziej zapadają na choroby serca.

  • Spalanie kalorii

Nie bez powodu osoby, które chcą schudnąć, wybierają trening na orbitreku. Ćwiczenia na tym urządzeniu odznaczają się dużą skutecznością, jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej. W ciągu godziny ćwiczeń można spalić nawet od 500 do 800 kalorii.

  • Redukcja tkanki tłuszczowej wokół pasa

Po dłuższym czasie regularnego trenowania, tłuszcz na brzuchu zostaje znacznie zredukowany. Dzieje się tak, ponieważ duża intensywność ćwiczeń pozwala poprawić jakość rozbijania komórek tłuszczowych.

Ćwiczenie na orbitreku pomogą podkręcić metabolizm, dzięki czemu tkanka tłuszczowa spalana jest w obrębie całego ciała, nie tylko pasa. Pozwala to także pozbyć się tłuszczu z innych problematycznych sfer takich, jak uda, biodra i ramiona.

  • Modelowanie sylwetki

W trakcie treningu na orbitreku pracują mięśnie prawie całego ciała, szczególnie mięśnie ud, pośladków, łydek oraz ramion. Dzięki temu regularny trening przyśpiesza metabolizm oraz pomaga wymodelować całą sylwetkę bez rozbudowy mięśni.

Zobacz także: Jak wysmuklić łydki? Ćwiczenia na szczupłe łydki