Zamknij

Dlaczego nie chudnę mimo intensywnych treningów? 10 najczęstszych błędów

04.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 21:29

Intensywnie trenujcie, ale waga ani drgnie? Jeśli ciężko pracujecie na kondycją i wymarzoną sylwetką, ale nie widać żadnych efektów, być może popełniacie, któryś w poniższych błędów. Spróbujcie go wyeliminować, a zobaczycie, że wkrótce pojawią się oczekiwane zmiany. 

Dlaczego nie chudnę mimo intensywnych ćwiczeń?
fot. Shutterstock

1. Nie kontrolujecie tego co jecie

Wiele osób po intensywnym i długim wysiłku pozwala sobie na obfity posiłek, w myśl zasady: spaliłam tyle kalorii, więc należy mi się jakaś nagroda. Niestety, najczęściej sięgamy po pizzę, burgera, potrawy z makaronem. Jeden śmieciowy posiłek zjedzony w 10 minut może zniweczyć kilka godzin spędzonych na treningu. Warto o tym pamiętać. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z posiłku w ogóle. Wręcz przeciwnie, musimy coś zjeść w pierwszej godzinie po treningu (nawet, gdy nie czujemy głodu), by dostarczyć organizmowi odpowiednie składniki odżywcze. Dzięki nim nasze mięśnie zregenerują się. Pomyśl o sałatce ze szpinakiem dodatkiem kurczaka oraz granatem lub innym lekkim posiłku.

2. Macie monotonną dietę

Wiele osób z wygody spożywa posiłki, składające się z tych samych składników. To może prowadzić do poważnych niedoborów. Monotonna dieta nie pomoże nam schudnąć, wręcz przeciwnie. Tylko zbilansowana dieta, regularnie spożywane posiłki, w niewielkich ilościach, pozwoli nam zdrowo i na długo schudnąć. Tak więc nie ograniczaj się tylko do jedzenia kurczaka, choć jest on lekkostrawny i dostarcza potrzebne białko. Sięgnijcie też np. po ryby, owoce, warzywa, ziarna.

3. Po treningu sięgacie po batoniki proteinowe

Jedzenie po treningu batoników proteinowych ze sklepu, to nie najlepszy pomysł, nawet jeśli na opakowaniu jest napisane "zero cukru". Niektóre z nich rzeczywiście nie zawierają go, ale za ich słodki smak odpowiada inny sztuczny słodzik. Może on wywołać niestrawność i zniweczyć nasze plany dotyczące odchudzania. Niestety bezcukrowe batoniki wzmagają ochotę na słodycze. Lepiej więc unikać takich pokus. Ewentualnie można zrobić sobie taki batonik samemu w domu.

4. Zapominacie o odpowiednim nawodnieniu

Utrata nawet dwóch procent płynów może obniżyć wydajność organizmu nawet o jedną czwartą, dlatego należy wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody, nawet wtedy, gdy nie czujecie pragnienia. Lepiej jednak unikajcie tzw. napojów dla sportowców, bardzo często zawierają one cukier.

5. Po treningu bierzecie zimny prysznic

Prysznic po treningu jest bardzo ważny, ale należy wiedzieć, kiedy go brać i w jakiej temperaturze. Zaraz po ćwiczeniach lepiej jest odczekać do momentu, kiedy spadnie nam tętno poniżej 90 uderzeń na minutę. Woda nie powinna być ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. To ważne, bo zimny prysznic, choć jest dobry dla zdrowia, to nie pomaga mięśniom wrócić do równowagi po treningu. Przez mięśnie musi przepłynąć krew, która dostarcza im składniki odżywcze, tlen, ale także pomaga pozbyć się wszelkich resztek przemiany materii. Niestety zimna woda obkurcza naczynia krwionośne w organizmie i spowalnia cały proces.

To musisz wiedzieć:

6. Macie monotonne treningi

Czy cały czas wykonujecie te same zestawy ćwiczeń? A może przez cały czas biegacie na ten sam dystans, tą samą trasą, w tym samym tempie? To nie pomoże Wam w odchudzaniu. Organizm z czasem przyzwyczaja się do wysiłku i w efekcie spala znacznie mniej energii niż na początku. Dlatego należy przygotować sobie kilka zestawów ćwiczeń, opracować kilka tras biegowych, na różne dystanse. Dzięki temu nie zaznacie nudy, a organizm będzie miał nowe wyzwania, bodźce.

7. Macie źle dobrane ćwiczenia

To jeden z najpowszechniejszych błędów. Najpierw musisz zastanowić się, jaki cel chcesz osiągnąć: czy schudnąć, a może zbudować masę mięśniową lub zwiększyć wydolność organizmu. A potem – najlepiej pod okiem fachowca – dobrać odpowiednie ćwiczenia, uwzględniające zarówno twoje możliwości, jak i oczekiwania.

8. Zero aktywności w dniach bez treningu

Organizm potrzebuje w tygodniu 1-2 dni odpoczynku, ale nie bezruchu. Idźcie w tym czasie na spokojny, długi spacer, porozciągajcie się, unikajcie czynności, które wymagają siedzenia w jednym miejscu (lub spróbujcie je robić na stojąco). Dzięki temu wasze mięśnie przejdą z aktywnego stanu do spoczynku. Po takim dniu wrócicie do ćwiczeń zregenerowani i gotowi na nowe wyzwania.

9. Bierzecie tabletki na zakwasy

Takie działanie jest szkodliwe dla organizmu. Preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne opóźniają regenerację mięśni nawet o 7 godzin. Owszem nie będziecie czuć bólu, ale utrudnicie postępy w ćwiczeniach i możecie też narazić się na problemy ze zdrowiem (leki mogą opóźniać diagnozę urazów).

10. Bierzecie przeciwutleniacze w tabletkach

Każdy rodzaj wysiłku wywołuje w organizmie tzw. stres oksydacyjny. Ten stan naturalnie spowalnia regenerację. Niektórzy sięgają po syntetyczne przeciwutleniacze, aby się z tym uporać. Niepotrzebnie. Stres oksydacyjny jest niezbędny do tego, by organizm przystosował się do treningów. Aby złagodzić jego działanie, można sięgnąć po owoce, które również mają naturalne przeciwutleniacze.

To warto przeczytać:

loader

Źródło: brightside.com