Obserwuj w Google News

Morsowanie: groźne skutki uboczne. Kto nie powinien morsować?

3 min. czytania
30.11.2021 10:22
Zareaguj Reakcja

Morsowanie, czyli zimowe kąpiele w lodowatej wodzie to aktywność, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Zanurzenie się w lodowatej wodzie ma wiele korzyści dla zdrowia, ale w niektórych sytuacjach może być niebezpieczne. Komu nie zaleca się morsowania i jakie skutki uboczne może powodować kąpiel w zimnej wodzie bez odpowiedniego przygotowania?

Morsowanie: kiedy jest niebezpieczne? Najważniejsze przeciwwskazania
fot. Shutterstock
  1. Choroby serca
  2. Zespół Raynauda
  3. Nieodczynność tarczycy
  4. Padaczka
  5. Choroby układu oddechowego
  6. Ciąża
  7. Przeziębienie

Najbliższe miesiące to najlepszy czas na morsowanie. Mimo że pomysł zanurzenia się w zimnej wodzie przy minusowej temperaturze wydaje się szalony, dla wielu osób to najlepszy sposób budowania odporności i leczenia niektórych dolegliwości. Zimne kąpiele pomagają poprawić krążenie, obniżają poziom stresu i przyśpieszają metabolizm. Regularne morsowanie to dobry sposób, by wzmocnić serce i złagodzić chroniczne napięcie nerwowe. Zanim zdecydujemy się na zimową kąpiel, powinniśmy  skonsultować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia i wskaże potencjalne zagrożenia. Pierwsze wejście do lodowatej wody powinno się odbywać pod okiem doświadczonego trenera.

Mimo że morsowanie ma wiele zalet dla zdrowia, nie zawsze jest bezpieczne. Pamiętajmy, że dla naszego organizmu morsowanie jest dużym wysiłkiem, dlatego tak ważne jest przygotowanie i wiedza o możliwych skutkach ubocznych. Na zimowy sport decyduje się wielu ochotników, którzy nie wiedząc o przeciwwskazaniach, narażają swoje zdrowie, a nawet życie. Morsowanie jest szokującym doświadczeniem dla naszego ciała, zwłaszcza jeśli nie stosujemy tej praktyki regularnie. Kiedy morsowanie może być niebezpieczne i kto powinien unikać tego rodzaju aktywności? Oto najważniejsze ograniczenia zdrowotne:

Choroby serca

W przypadku osób chorujących na choroby sercowo-naczyniowe, szok termiczny spowodowany zanurzeniem w zimnej wodzie może być bardzo groźny. Szok termiczny powoduje szybki transport dużej ilości krwi do serca. Narząd nie jest w stanie pompować krwi, co może prowadzić do jego zatrzymania. Dlatego z morsowania powinny zrezygnować osoby cierpiące na niewydolność układu krążenia.

Zespół Raynauda

To objaw związany z nietolerancją na niskie temperatury. Charakteryzuje się drętwieniem palców rąk i stóp oraz marznięcie nosa i małżowin usznych. Wystąpienie objawu jest wynikiem gwałtownego skurczu, a następnie rozkurczu małych tętniczek w palcach rąk i stóp. Objaw Raynauda pojawia się w przebiegu chorób autoimmunologicznych (takich jak toczeń ukłądowy), chorób hematologicznych, chorób tarczycy i schorzeń kręgosłupa.

Nieodczynność tarczycy

Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy mają niższą temperaturę ciała niż osoby zdrowe i gorzej znoszą ekspozycję na zimno. Dotyczy to również boreliozy, w której przebiegu dochodzi do zwiększenia wrażliwości na zimno.

Padaczka

Epilepsja to choroba, która ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Szok termiczny może nasilić objawy choroby i wywołać atak.

Choroby układu oddechowego

Z morsowania powinny zrezygnować osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Szok termiczny to duże obciążenie dla płuc i serca. U niektórych osób po zanurzeniu w wodzie może wystąpić problem ze złapaniem oddechu czy hiperwentylacja (nagła, zwiększona wentylacja płuc).

Ciąża

Podczas morsowania chłód dociera jedynie do tkanki skórnej, dziecku nie jest zimno, gdy kobieta zanurza się w wodzie. O ile kobieta morsowała również przed ciążą, w trakcie ciąży (po konsultacji z lekarzem) nadal może to robić. Jednak rozpoczynanie przygody z morsowaniem podczas ciąży nie jest dobrym pomysłem. Dla nieprzyzwyczajonego organizmu morsowanie może być zbyt dużym szokiem, co może skończyć się przeziębieniem.

Przeziębienie

Regularne morsowanie może chronić przed przeziębieniem, jednak jednorazowe zanurzenie w zimnej wodzie w trakcie choroby, gdy organizm jest osłabiony, może przynieść odwrotne skutki i pogłębić objawy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, doz.pl, zdrowie.wprost.pl