Obserwuj w Google News

Jak spalić tłuszcz z brzucha? Oto najlepsze sposoby

Marta Wilczkowska
3 min. czytania
Aktualizacja 05.04.2021
29.11.2020 19:31
Zareaguj Reakcja

Jeśli zastanawiasz się, jak spalić tłuszcz z brzucha, koniecznie musisz wypróbować te ćwiczenia. Idealny trening, który gwarantuje spalanie tłuszczu, to połączenie treningu cardio  z ćwiczeniami siłowymi. Które wybrać?

Kobieta wykonująca trening brzucha, aby spalić tłuszcz z brzucha
fot. Shutterstock

Dodatkowe kilogramy na brzuchu zazwyczaj odkładają się w postaci oponki. Odpowiedź na pytanie „Jak spalić tłuszcz z brzucha” będzie brzmieć „ćwiczeniami”. Zarówno trening cardio, jak i ćwiczenia na mięśnie brzucha pomogą ci wypracować pożądany efekt, a najlepsze rezultaty da połączenie ich obu. Które ćwiczenia wybrać i jaką dietę do nich dodać? Podpowiadamy. 

Zobacz także:  Taniec brzucha. Pomoże pozbyć się oponki?

Jak pozbyć się brzucha?

Jeśli chcesz mieć szczupłą sylwetkę w okolicach pasa, nie możesz zapomnieć, że jednym z czynników, który ma na to wpływ, jest odpowiednia dieta. Spożywanie właściwej ilości wysokiej jakości białka pozwoli ci skutecznie pozbyć się oponki. Białko to znajdziesz w mięsie, jajkach oraz w odżywkach białkowych.

Prostym sposobem, który pozwoli pozbyć się tkanki tłuszczowej, z brzucha jest ograniczenie spożycia niektórych węglowodanów. Uważaj przy tym, by nie popadać w skrajność. Jeśli w ogóle przestaniesz dostarczać swojemu organizmowi ten makroskładnik, będzie to miało bardzo negatywny wpływ.

Wśród nich będzie m.in. obniżony poziom serotoniny – neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za dobry humor. Brak węglowodanów prowadzi także do spowolnienia funkcji wątroby, a to przekłada się na spadek tempa metabolizmu.

Wynika z tego więc, że węglowodany odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu oraz mają istotny wpływ na redukcję tłuszczu.

Jak schudnąć z brzucha?

Ważna kwestia, o której nie powinno się zapominać, a niestety często się tak dzieje, jest optymalna ilość snu. Zbyt krótki sen wpływa na przyrost tkanki tłuszczowej. W jaki sposób się tak dzieje? Brak snu lub jego słaba jakość prowadzi do zmiany rytmu dobowego, a to skutkuje zaburzeniami hormonów.

W trakcie snu uwalniany jest hormon wzrostu, który skutecznie hamuje proces odkładania się tkanki tłuszczowej. Kiedy twój rytm dobowy jest zaburzony, organizm nie produkuje jego odpowiedniej ilości.

Brak snu powoduje także podwyższenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, to z kolei daje sygnał do magazynowania tłuszczu. Wysoki poziom tego hormonu skutkuje tym, że jesteś pobudzona i zdenerwowana, a to utrudnia zasypianie.

Spalanie tłuszczu z brzucha

Najlepszym sposobem na spalenie tłuszczu z brzucha jest rozpoczęcie treningu ukierunkowanego na te partie mięśni. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem i lubisz ćwiczyć na zewnątrz, świetnie sprawdzi się bieganie oraz jazda rowerem. Kiedy jesteś miłośnikiem tego drugiego sportu, koniecznie wypróbuj testy na jazdę na rowerze. Te dobrze wszystkim znane ćwiczenia cardio są niezastąpione przy redukcji tłuszczyku.

Cardio możesz wykonywać także w klubie sportowym. Ćwiczenia na siłowni dają cudowne efekty. Możesz opracować własny plan treningowy, bądź wybrać sobie swoje ulubione treningi fitness, na które będziesz regularnie uczęszczać. Z kolei jeśli lubisz tańczyć, w ramach treningu cardio koniecznie wypróbuj też zumbę, która jest połączeniem tańca i fitnessu.

Pamiętaj, że jeśli chcesz cieszyć się płaskim brzuchem, liczy się regularność, bez tego się nie obejdzie.

Kiedy nie przepadasz za siłownią, ani bieganiem w plenerze, a za to jesteś fanem domowych treningów, koniecznie musisz wypróbować ćwiczenia na mięśnie brzucha. Najlepsze ćwiczenia na brzuch skompilowane w jeden kompletny trening będą gwarancją sukcesu.

Jak zgubić brzuch?

Kiedy regularnie ćwiczysz, jednak z jakiegoś powodu nie widzisz żadnych efektów, spróbuj zmodyfikować swój trening. W taki sposób klasyczne bieganie będzie dużo bardziej efektywne, kiedy zaczniesz je wykonywać, bazując na treningu interwałowym.

Trening interwałowy

Jest to nic innego, jak wykonywanie tego samego ćwiczenia w zmiennym tempie. Bardzo ważne jest to, aby trening dobrać właściwie do swojego stopnia zaawansowania.

Jeśli dopiero zaczęłaś trenować, powinnaś wybrać interwał oparty na zwykłym marszu, w którym 2-3 minuty to dość szybki krok, a 1-2 minuty to wolne tempo.

Kiedy z czasem twoja kondycja się poprawi i poczujesz się na siłach do wykonywania bardziej intensywnego treningu, w ramach treningu interwałowego możesz wykonywać jazdę na rowerze, bieg, bieg po schodach czy nawet trening z obciążeniem.

Ćwiczenia siłowe

Ćwiczenia cardio świetnie sprawdzą się na redukcję wagi, kiedy jednak dodatkowo chcesz ładnie wyrzeźbić swój brzuch, dodaj do nich ćwiczenia siłowe. Możesz je wykonywać z obciążeniem lub bez oraz na siłowni, lub w domu. Wszystko wedle uznania.

Najlepsze  ćwiczenia na brzuch w domu będą klasyczne brzuszki. Oczywiście, w różnych odmianach, które zaangażują do pracy jak najwięcej partii mięśni. Oprócz nich swój trening brzucha powinnaś uzupełnić o takie ćwiczenia, jak deska, rowerek, a nawet pompki, kiedy twój poziom zaawansowania na to pozwoli.

Zobacz także: Mapa emocji w ciele. Zobacz, jak ciało reaguje na poszczególne emocje 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!