Zamknij

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Poznaj 3 proste kroki

29.11.2020
Aktualizacja: 29.11.2020 18:46

Jeśli jesteś aktywnym rodzicem, pewnie chcesz, aby twoje dziecko dzieliło z tobą sportowe pasje. Naucz je wcześniej jazdy na rowerze. Nasz poradnik z pewnością ci w tym pomoże! Dzięki niemu będziecie mogli szybko cieszyć się letnimi wycieczkami.

Dziecko na rowerze
fot. Fotografia Pixaby

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem roweru na wyrost dla swojego dziecka, koniecznie porzuć tę myśl. Zbyt duży i niedopasowany może je tylko zniechęcić. Maluch na za dużym rowerze nie czuje się bezpiecznie. Dlatego lepiej zdecydować się na zakup kilku rowerów (mogą być używane) niż wybrać jeden model w ramach oszczędności.

Pierwszy rowerek oprócz dopasowania do wysokości malucha, powinien być również bezpieczny. Dobrze, jeśli będzie posiadał hamulec ręczny. Koła w dziecięcych rowerkach mają zazwyczaj średnicę od 12 do 16 cali. Warto zwrócić uwagę na wagę, by nie przeszkadzała maluchowi w sprawnym manewrowaniu całym sprzętem. Aby zachęcić dziecko, do nauki jazdy na rowerze dodaj do roweru parę gadżetów. Mogą to być kolorowe koraliki na koła lub koszyk na drobiazgi, który łatwo zamontujesz na kierownicy.

Zobacz też: Orbitrek – jakie daje efekty i czy warto na nim ćwiczyć? 

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko szybko nauczyło się jeździć na rowerze, koniecznie przeczytaj nasze poniższe wskazówki.

Naucz dziecko jeździć na rowerze w 3 krokach!

  1. Znajdź lekko nachylony teren.
  2. Ustaw siodełko jak najniżej się da w rowerze malucha. Tak, aby mógł w razie potrzeby podeprzeć się nogami.
  3. Jeśli dziecko jest już gotowe, można puścić je z niewielkiej górki. Warto, aby maluch nie miał opartych nóg na pedałach, tylko puścił je luźno. Dzięki temu nauczy się zachowywać równowagę i balans całym ciałem.

Metoda zajmie od 15 minut do około 1 godziny.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Kolejną metodą na naukę jazdy na rowerze może być wykorzystanie do tego celu specjalnego kija. Montujemy go z tyłu dziecięcego rowerka i w razie potrzeby możemy chwycić i pomóc dziecku, na wypadek upadku. Prowadnik do roweru kupisz już za 15 złotych!

Jak szybko nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Na początek, gdy dziecko jest jeszcze małe, warto wozić je w foteliku rowerowym, dzięki czemu przyzwyczai się do roweru. Później, w wieku około dwóch – trzech lat, należy kupić rower biegowy (bez pedałów). Na takim rowerku dziecko nauczy się utrzymywać równowagę bez stresu związanego z pedałowaniem. Gdy malec już opanuje łapanie równowagi na rowerku biegowym, można zastanowić się nad zakupem zwykłego roweru. Sklepy oferują wiele możliwości dla początkujących.  Po pierwsze można kupić rowerek z dodatkowymi kółkami po bokach, najlepiej, żeby były one odkręcane. Wtedy, gdy już nie będą potrzebne, można się ich w łatwy sposób pozbyć. Innym wyjściem jest włożenie w tylne widełki kija, za który można podtrzymywać rower.

Zobacz też: Nie masz czasu na ćwiczenia? Prawie 4 godziny czasu wolnego spędzamy przed ekranem

O czym warto pamiętać na samym początku nauki jazdy na rowerze?

Od samego początku ucz malucha prawidłowych nawyków związanych z bezpieczeństwem. Naucz dziecko, że wychodząc na rower, zawsze powinno mieć kask. Pokaż mu, jak omijać pieszych i innych rowerzystów, aby uniknąć kolizji.

Wspólne wycieczki rowerowe z maluchem

Jeśli twoje dziecko jeździ na tyle dobrze, że nie masz obaw przed zabraniem go na rowerową wycieczkę, pamiętaj kilku zasadach, na które warto zwrócić uwagę.

Podstawowa zasada podczas wspólnych wycieczek jest taka, że musisz mieć dziecko stale na widoku. Maluch musi więc jechać przed tobą lub obok ciebie. W tym drugim przypadku jedź po lewej stronie dziecka. Bądź cały czas w kontakcie z małym rowerzystą i mów mu z dużym wyprzedzeniem o planowanych manewrach.

Pamiętaj, że dorosły z dzieckiem do 10 lat może i powinien jechać po chodniku. Maluch na rowerze uznawany jest za pieszego. Zarówno ciebie, jak i dziecko obowiązują zatem takie same zasady jak pieszych.

Wspólne wyjazdy nie oznaczają, że nauka jazdy na rowerze się skończyła. Tak naprawdę dopiero się zaczyna. Teraz gdy razem podróżujecie, maluch dalej się uczy. Zamiast mówić mu, jak ma zachowywać się na drodze, dbać o bezpieczeństwo swoje i innych – pokaż mu to.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!