Zamknij

Trening z obciążeniem przynosi najlepsze rezultaty. Wypróbuj ćwiczenia z hantlami

28.11.2020
Aktualizacja: 28.11.2020 18:18

Ćwiczenia z hantlami są najpopularniejszą formą ćwiczeń siłowych. Angażują wszystkie mięśnie. Można je wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domowym zaciszu.

Dziewczyna na siłowni wykonuje ćwiczenia z hantlami
fot. Shutterstock

Ćwiczenia z hantlami mogą ułatwić sprawę wszystkim chcącym dbać o piękną sylwetkę. Chodzi o to, że stosując tego typu trening siłowy, możemy śmiało wykonywać go zarówno na siłowni, jak i w zaciszu domowym. Warto pamiętać też o tym, że hantle nie są bardzo kosztownym sprzętem, w porównaniu z wszelkiego typu bieżniami i orbitrekami. Doskonale sprawdzą się w przypadku pracy nad wieloma partiami mięśni, m.in.: na plecy, barki, nogi, boczki, biceps oraz triceps.

Zobacz także: Ćwiczenia na szczupłe uda. Wystarczy poświęcić 12 minut, aby je wyszczuplić

Ćwiczenia z hantlami – korzyści

Jak przekonać się do ćwiczeń z hantlami? Wystarczy uzmysłowić sobie, jak wiele może nam dać taki trening. Otóż efektów jest bez liku. Jakie przede wszystkim?

  • Można ćwiczyć większość partii mięśni na raz.
  • Trening siłowy bardzo przyspiesza wzrost tkanki mięśniowej.
  • Ciało staje się jędrne.
  • Zmniejsza się poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.
  • Są to doskonałe ćwiczenia dla ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia i narzekają na problemy z kręgosłupem (tu jednak warto wcześniej skonsultować się z lekarzem).
  • Tego typu trening wzmacnia również stawy.
  • Obniża stres.
  • Zapobiega wielu chorobom, przede wszystkim cywilizacyjnym jak: otyłość, nadciśnienie i cukrzyca.

Zobacz także: Zapalenie stawów może prowadzić do kalectwa. Jak rozpoznać objawy?

Ćwiczenia z hantlami – ćwiczenia na plecy

Stajemy w rozkroku i pochylamy cały tułów do przodu. Hantle bierzemy w dłonie, a ręce luźno puszczamy w dół. Następnie przenosimy je boku tak, żeby łokcie mieć na wysokości głowy. Ćwiczenie powtarzamy w 3 seriach po 15 powtórzeń.

Zobacz także: Ćwiczenia na barki sprawią, że będziesz mieć piękną sylwetkę. Wybierasz siłownię czy hantle?

Ćwiczenia z hantlami – ćwiczenia na barki

Ćwiczenia na barki z hantlami dają największe rezultaty. Stajemy w rozkroku i bierzemy hantle w dłonie. Łokcie uginamy w kąt prosty i ustawiamy na poziomie uszu. Następnie wypychamy ręce do góry i stajemy na palcach. Potem wracamy do punktu wyjścia. Ćwiczenie powtarzamy 15 razy w 3 seriach.

Zobacz także: Elektroniczna pigułka pomoże Ci dobrać odpowiednią dietę

Ćwiczenia z hantlami – ćwiczenia na nogi

Jakie ćwiczenia są najlepsze na nogi? Oczywiście z obciążeniem! Dlatego warto do tego wykorzystać hantle. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze na uda i łydki są przysiady. Dlatego też stajemy w delikatnym rozkroku, a w dłonie bierzemy hantle. Opuszczamy ręce bezwładnie po obu stronach ciała i robimy przysiady, starając się zejść jak najgłębiej. Idąc w górę, wychodzimy na palce, spinając wszystkie mięśnie (nóg, pośladków i brzucha). Ćwiczenie powtarzamy 15 razy w seriach.

Zobacz także: Dieta na płaski brzuch. Zobacz, jak schudnąć z brzucha

Ćwiczenia z hantlami – ćwiczenia na boczki

Bierzemy hantle w dłonie i przyjmujemy pozycję do deski. Przenosimy ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą stronę. Wówczas opieramy ciało na jednej ręce i nodze, a ciało rotujemy do boku, podnosząc wysoko wyprostowaną drugą rękę. 15 razy na każdą stronę. Robimy 3 serie tego ćwiczenia.

Zobacz także: Semiwegetarianizm – na czym polega?

Ćwiczenia z hantlami – ćwiczenia na biceps

Stajemy w rozkroku i bierzemy hantle w dłonie, opuszczając ręce luźno wzdłuż tułowia. Przyciągamy dłoń do barku. Pozostawiamy nieruchome barki, a ruch wykonujemy jedynie przedramieniem w łokciu. Wykonujemy ruch rękami na zmianę, 15 razy na każdą ze stron. Ćwiczenie robimy w 3 seriach.

Zobacz także: Przerwany rdzeń kręgowy można już zregenerować! Opracowano przełomową metodę

Ćwiczenia z hantlami – ćwiczenia na triceps

Ćwiczenia na triceps również najbardziej efektowne są, gdy wykonujemy je z pomocą hantli. Kładziemy się na plecach i uginamy nogi w kolanach. Następnie wyprostowane ręce z hantlami w dłoniach przenosimy przed siebie. Uginamy je w łokciach, przybliżając hantle jak najbliżej głowy. Ćwiczenie powtarzamy, podobnie jak wcześniejsze, 15 razy w 3 seriach.

Zobacz także: Dieta biegacza. Poznaj tajniki zdrowego stylu życia!

Jeżeli nie chcecie wydawać dodatkowych pieniędzy na hantle, a zamierzacie ćwiczyć w domu, jest na to prosty sposób! Zawsze możecie wziąć do rąk 1,5 l butelki z wodą.

Bądź na bieżąco! Polub Zdrowie Radio Zet na Facebooku