,

Ćwiczenia cardio na odchudzanie. Jak wygląda trening cardio?

21.08.2018
Aktualizacja: 30.11.2020 22:20

Ćwiczenia cardio poprawiają wydolność organizmu i przyspieszają chudnięcie. Regularne bieganie, jazda na rowerze, skakanie na skakance czy intensywne spacery z psem pomagają schudnąć, ale zasada jest jedna - trening cardio musi być regularny. Sprawdź, jakie ćwiczenia są dobre na odchudzanie. Na czym polega trening cardio?

Ćwiczenia na treningu cardio
fot. Shutterstock

Ćwiczenia cardio to nic innego niż trening wytrzymałościowy, którego głównym celem jest poprawa wydolności serca. Polecany jest wszystkim osobom, które chcą poprawić swoją kondycję i zrzucić zbędne kilogramy. Trening cardio poprawia krążenie, dotlenia organizm i dobrze wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Trening kardio jest jak każdy inny rodzaj wysiłku, ma za zadanie pobudzić serce do wzmożonej pracy. Podczas tego typu ćwiczeń serce wzmacnia się i staje się bardziej wydolne. Największe korzyści z treningu cardio mogą uzyskać osoby odchudzające się, które chcą uzyskać szybki efekt. Najlepsze rezultaty uzyskasz, ćwicząc intensywnie mniej niż pół godziny.

Co to są ćwiczenia cardio?

Ćwiczenia cardio poprzez swoją intensywność, sprawiają, że nasz organizm staje się wytrzymalszy, a ciało sprawniejsze. Regularny trening kardio zwiększa przepustowość żył, co obniża ryzyko wystąpienia chorób, takich jak zawał serca, udar czy nadciśnienie.

Ćwiczenia cardio na spalanie tłuszczu

Trening cardio to jeden z najbardziej skutecznych broni w walce z nadwagą. Jeśli będziemy chcieli pozbyć się niechcianych kilogramów, do naszych treningów musimy dodać dietę.

Do najpopularniejszych treningów cardio możemy zaliczyć:

 • bieganie,
 • jazdę na rowerze,
 • marsz,
 • pływanie,
 • skakanie na skakance,
 • jazdę na rolkach,
 • nordic walking,
 • jazdę na łyżwach.

Trening cardio - ćwiczenia na zrzucenie kilogramów

Jeśli chcesz szybko i w łatwy sposób pozbyć się zbędnych kilogramów musisz podczas treningu pokryć całe zapotrzebowanie na tlen. Kiedy twój trening staje się bardziej intensywny, należy pamiętać o włączeniu procesów beztlenowych, w których trakcie odbędzie się spalanie tkanki tłuszczowej.

Aby schudnąć, należy ćwiczyć od 20 do 40 minut dziennie co najmniej trzy razy w tygodniu. Tętno osoby trenującej przez cały czas wysiłku powinno wynosić około 60-70% tętna maksymalnego.

Ćwiczenia cardio w domu

Ten trening pomoże ci zbudować mięśnie, ale jednocześnie nie wymaga żadnego sprzętu.

Wyskoki z przysiadu

 • Stań w lekkim rozkroku. Ręce spleć za głową. Wykonaj przysiad, do tego momentu aż twoje uda znajdą się w równoległej pozycji do podłoża. Wyskocz jak najwyżej, się da. Zrób jak najwięcej powtórzeń tego ćwiczenia w ciągu 30 sekund. Odpocznij 15 sekund.

Wykroki w okręgu

 • Zrób prawą nogą krok do przodu i obniż pozycję do całkowitego wykroku. Wróć do pozycji startowej, po czym zrób wykrok prawą nogą, lewą zostaw prostą. Znów wróć do startu, po czym prawą nogą zrób zakrok. To jedno powtórzenie. Teraz przez 40 sekund wykonaj tyle powtórzeń, ile zdołasz.

Spacer psa

 • Uklęknij, po czym ułóż ciało na czworaka, tak aby oderwać kolana od podłoża. Przesuń do przodu prawą rękę i lewą nogę, by wykonać pierwszy krok. W ciągu 30 sekund zrób ich jak najwięcej, pamiętając o tym, aby twoje biodra utrzymały się w jednej pozycji. Każde ćwiczenie wykonuj przez 30 sekund. Odpoczywaj przez 15 sekund.

Pompki

 • Stań prosto, wykonaj skłon do przodu, tak by dłonie oprzeć na podłodze. Przesuń je powoli po podłożu, wykonując tak zwane “kroczki”, aż znajdziesz się w pozycji pompki. Wykonaj pompkę. Trzymaj ręce i nogi proste, teraz powoli dostaw jak najbliżej dłoni i wstań. Powtórz ćwiczenie jak najwięcej razy przez 30 sekund.

Zalety ćwiczeń kardio

 • Regularnie ćwicząc cardio wzmocnimy nie tylko nasze serce, ale również podniesiemy odporność, dotlenimy organizm, poprawimy wygląd naszej skóry i włosów. Najważniejszym punktem jest jednak odchudzający efekt, jaki daje ten trening. Dlatego warto regularnie ćwiczyć, ponieważ efekty przyjdą szybciej, niż się tego spodziewamy.