Oceń
Jeśli regularnie biegasz, ćwiczysz lub podejmujesz się wysiłku fizycznego, najbardziej wdzięczny może być Ci za to Twój... mózg! Dlaczego?
Badania specjalistów z Uniwersytetu w Ottawie potwierdzają, że aktywność ta pobudza komórki gleju (oligodentrocyty) do szybszego przekazywania sygnałów. Zwiększona produkcja neuropeptydu (VGF) wpływa na przemiany metaboliczne zachodzące w mózgu oraz tworzenie się synaps, czyli połączeń nerwowych.
- Dzięki temu mózg może się szybciej zregenerować, nie mamy problemu z utrzymaniem dobrego nastroju, a na dodatek możemy zapamiętać więcej danych - dowodzą naukowcy na łamach "Cell Reports".
Regularne bieganie pobudza produkcję substancji, która sprzyja regeneracji mózgu - sugerują wyniki badań na myszach, które publikuje pismo "Cell Reports". Jak udało się dojść do takich wniosków?
Mądre bieganie
Korzystny efekt biegania na nasz mózg nie utrzymuje się niestety długo. Wprawdzie testy na zmienionych genetycznie szczurach laboratoryjnych wykazały, że gryzonie, które miały do dyspozycji kołowrotek, żyły statystycznie o 12 miesięcy dłużej niż pozostałe osobniki, jednak ich długość życia ulegała znacznemu skróceniu, jeśli przestawały być aktywne fizycznie.
Według autorów badania uzyskane przez nich dane mogą okazać się niezwykle pomocne przy leczeniu wielu chorób neurodegeneracyjnych oraz m.in stwardnienia rozsianego.
Warto dodać, że niedawno udało się potwierdzić, że wydzielany podczas wysiłku fizycznego hormon (iryzyna) hamuje proces tworzenia się tłuszczu zapasowego w naszym organizmie, dlatego sport może działać na ludzki organizm jak terapia hormonalna.
Przeczytaj: To hormony pozwalają nam spalać tłuszcz podczas ruchu!
______
Redakcja Radio Zet Zdrowie/π
Oceń artykuł