Obserwuj w Google News

Rób to co godzinę, a poprawisz swoją koncentrację i pamięć

2 min. czytania
Aktualizacja 12.01.2021
12.01.2021 10:14
Zareaguj Reakcja

Masz problem z koncentracją? Każdy z nas go ma, zwłaszcza gdy siadamy do pracy, nauki po krótkiej lub dłuższej przerwie. Co zrobić, by skoncentrować się na danej czynności i wykonywać ją produktywniej? Podpowiadamy!

Jak poprawić koncentrację?
fot. Shutterstock

Koncentrację można zdefiniować jako zdolność do skupienia się na zadaniu i ignorowanie czynników rozpraszających. Aby to osiągnąć, muszą być spełnione dwa warunki: uważność (czujność), która pozwala nam skupić się na określonych informacjach przez dłuższy czas oraz wykonawczość, czyli zdolność myślenia i podejmowania decyzji na złożonym poziomie.

Okazuję się, że aby poprawić koncentrację, wystarczy... poćwiczyć przed pracą lub nauką. Badania wykazały, że aktywność fizyczna może poprawić funkcje poznawcze u osób w każdym wieku. Dlatego tak ważne jest, aby po każdej godzinie pracy lub nauki wstać na chwilę i wykonać kilka skłonów, przejść się na krótki spacer, np. z psem, lub po prostu pobiegać wokół domu. Dlaczego? Bo ten efekt utrzymuje się tylko przez godzinę.

Odkrycie to nie jest nowe. Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na umiejętność skupiania się i nauki znany jest od dawna. To dlatego po każdej godzinie lekcyjnej dzieci mają przerwę. Nie tylko na czynności fizjologiczne (np. skorzystanie z toalety lub zjedzenie czegoś), ale również na ruch. I nie ma tu znaczenia rodzaj aktywności (chodzenie, bieganie czy gry zespołowe), liczy się to, że w ogóle się ruszamy.

Chociaż są badania, które wykazały, że osoby młode o wyższym poziomie sprawności (a więc bardziej wydolne krążeniowo-oddechowo) mają lepszą koncentrację niż ich mniej sprawni rówieśnicy.

Dlaczego aktywność fizyczna poprawia koncentrację?

Zdaniem badaczy podczas ćwiczeń dochodzi do kilku bardzo istotnych reakcji.

  1. Zwiększa się przepływ krwi do mózgu.
  2. Wykonując ćwiczenia, zwiększamy naszą czujność.
  3. Podczas ćwiczeń zwiększa się poziom endorfin i tym samym poprawia się nasze samopoczucie.

Jakie ćwiczenia są najlepsze na poprawę koncentracji?

Najkorzystniejsze dla poprawy koncentracji są ćwiczenia wymagające podejmowania szybkich decyzji, np. gry zespołowe, takie jak piłka nożna, hokej, siatkówka, tenis, badminton.

Jednak pozytywne działanie mają również ćwiczenia o umiarkowanej aktywności, np. szybki spacer, bieganie.

Najmniej korzystne dla naszego mózgu są ćwiczenia, które są wyczerpujące i intensywne, np. treningi interwałowe. Po prostu trudno jest się skoncentrować, gdy jest się wyczerpanym.  

Podsumowując, regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla poprawy koncentracji nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych. Aby poprawić koncentrację (ale też inne funkcje mózgu) na godzinę, wystarczy zrobić sobie krótki, 20-minutowy spacer (np. z psem) lub po prostu wykonać kilka ćwiczeń w domu. Najlepszy rodzaj aktywności, to aktywność, która sprawia Ci najwięcej radości. Regularne wykonywanie ćwiczeń przyniesie wiele korzyści, zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych.

Źródło: ScienceAlert/