Oceń
- Ćwiczenia poprawiają nastrój
- Aktywność fizyczna zwiększa koncentrację
- Treningi pomagają w odnowie komórek mózgowych
- Aktywność fizyczna chroni mózg przed starzeniem się
- Ile ćwiczyć, by mózg odniósł korzyści?
Mówiąc o korzyściach płynących z ćwiczeń, myślimy zwykle o utrzymaniu prawidłowej masy ciała, silnych mięśniach, dobrej jakości snu, większej ilości energii na co dzień albo zdrowym sercu. I słusznie – ruch pozytywnie wpływa na te wszystkie sfery życia. Ale nie jest to cała prawda, bo przynosi też wymierne korzyści dla mózgu – nie tylko pomaga sprawniej myśleć, ale też dłużej żyć w lepszym zdrowiu. Jeśli za mało się ruszasz, nie pomagasz swojemu mózgowi. Jak konkretnie aktywność fizyczna na niego wpływa?
1. Ćwiczenia poprawiają nastrój
Badania naukowe wykazały, że podczas aktywności fizycznej do mózgu uwalniane są ważne neuroprzekaźniki, w tym dopamina, noradrenalina, serotonina i acetylocholina. Substancje te mają duże znaczenie dla utrzymania dobrego nastroju – zmniejszają uczucie niepokoju, a także mogą zapobiegać depresji. Wystarczy już 10-30 minut codziennej aktywności fizycznej, aby poprawić sobie nastrój. Co ważne, wcale nie trzeba chodzić na siłownię czy aerobik – wystarczy po prostu niezbyt długi spacer albo nawet chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy.
2. Aktywność fizyczna zwiększa koncentrację
Ruch poprawia zdolność koncentracji – i działa tak już nawet pojedynczy trening. Korzyści są natychmiastowe: po 30-minutowych ćwiczeniach zdolność skupiania uwagi poprawia się nawet na dwie godziny. Na lepszą koncentrację dr Wendy Suzuki, neurobiolożka z Uniwersytetu Nowojorskiego, która dzieli się swoją wiedzą na stronach Cnbc.com, poleca aktywności, które zwiększają tętno, takie jak szybki spacer, bieganie, pływanie, jazdę na rowerze, grę w tenisa lub skakanie na skakance. Jednorazowa sesja treningowa może też poprawić szybkość reakcji.
3. Treningi pomagają w odnowie komórek mózgowych
Najważniejszą korzyścią z aktywności fizycznej jest jednak to, że wpływa ona na wzrost nowych komórek nerwowych w mózgu, czyli neurogenezę. Ma to zasadnicze znaczenie dla poprawy funkcji poznawczych. Naukowcy wykazali, że u szczurów i myszy bieganie przyspiesza powstawanie nowych komórek mózgowych w hipokampie, części mózgu, która odpowiada za pamięć i przechowywanie informacji. Ćwiczenia mogą też poprawić funkcjonowanie synaps między neuronami, co pozwala komórkom mózgowym lepiej się komunikować.
4. Aktywność fizyczna chroni mózg przed starzeniem się
Ruch może chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Można powiedzieć, że mózg jest jak mięsień: im bardziej go trenujesz, tym jest silniejszy. Badania przeprowadzone z udziałem ludzi sugerują, że regularne ćwiczenia mogą zwiększyć rozmiar hipokampu i kory przedczołowej – a właśnie te dwie części mózgu są bardzo podatne na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja i choroba Alzheimera. I choć ćwiczenia fizyczne całkowicie nie zapobiegną starzeniu się mózgu i normalnemu spadkowi zdolności poznawczych, który pojawia się z wiekiem, ani tym bardziej z niego nie wyleczą, to mogą go opóźnić lub zmniejszyć.
Ile ćwiczyć, by mózg odniósł korzyści?
Najlepiej, by były to 3-4 sesje ćwiczeń tygodniowo trwające 30 minut – wyjaśnia dr Suzuki. Świetne efekty przynoszą zwłaszcza ćwiczenia aerobowe, które zwiększają tętno, pompując więcej tlenu do mózgu. Jednak każda aktywność fizyczna będzie dobra dla mózgu.
Aby osiągnąć cel, czyli ćwiczyć 90-120 minut tygodniowo, warto zacząć od kilku minut dziennie, a następnie zwiększać ilość ćwiczeń o 5-10 minut co tydzień. Warto też pamiętać, że jako aktywność fizyczna liczą się też takie czynności domowe, jak: energiczne mycie podłogi, grabienie liści, odkurzanie czy bieganie po schodach.
Źródło: Cnbc.com
Oceń artykuł