Oceń
Aktywność fizyczna to samo dobro – i nie chodzi tylko o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Sport może poprawiać samopoczucie, obniżać stres, dotleniać narządy, wspomagać pracę jelit, a nawet poprawiać pamięć i koncentrację. – Jako psycholożka, zapisywałabym ruch na receptę! Niezależnie ile ma się lat, warto zacząć regularnie ćwiczyć – mówi Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka. O tych 5 korzyściach z uprawiania sportu mogliście nie wiedzieć.
Sport obniża poziom stresu
Żyjemy coraz szybciej, więc stres stał się nieodłącznym elementem codzienności. Jednym ze sposobów na relaks jest systematyczna aktywność fizyczna. Lekkie i niewymagające treningi mogą wpływać korzystnie na rozładowanie stresu. Systematyczny ruch pomaga obniżyć hormon stresu (kortyzol), a także dotlenić organizm, co jest dla niego niezwykle ważne. Uprawianie sportu sprawia, że zaczynamy lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami. – Mózg uwalnia wówczas endorfiny i dopaminę. Radość, którą zaczynamy odczuwać, pobudza chęć do zabawy czy śmiechu – mówi Alina Adamowicz.
Ruch to ulga dla zmęczonych oczu
Według raportu „Godzina dla oka”* przed komputerem ludzie spędzają aktualnie średnio 10 godzin dziennie, a osoby, które pracują w biurze – aż 12! Nasze oczy są przemęczone i, nie licząc snu, nie mają kiedy odpoczywać. Okazuje się, że 85 proc. aktywności, które wykonujemy w czasie wolnym, męczy wzrok, a 77 proc. z nich wiąże się z korzystaniem z ekranu. Jeśli dla relaksu i odpoczynku zamiast kolejnego odcinku serialu, wybierzemy inną aktywność, pozwolimy odpocząć zmęczonym oczom. – Aktywność fizyczna to nie musi być tylko sport, lecz także naturalny ruch, np. sprzątanie domu, bieganie za hulajnogą, której jedzie dziecko, spacer z psem, chodzenie po schodach – podpowiada terapeutka.
Aktywność fizyczna poprawia zdrowie organizmu
Jelita uważane są za nasz drugi mózg. Tymczasem w utrzymaniu korzystnej mikrobioty jelitowej pomaga aktywność fizyczna. Ruch poprawia motorykę jelit, zapobiega zaparciom i stabilizuje apetyt. Sport uprawiany regularnie to po prostu profilaktyka różnych chorób – ćwiczenia poprawiają krążenie krwi w organizmie, więc naturalnie przeciwdziałać rozwojowi chorób układu krążenia. Osoby aktywne fizycznie rzadziej chorują na cukrzycę, a także są mniej narażone na otyłość, która dotyka coraz większą część społeczeństwa. – Badania naukowe wykazały, że aktywność fizyczna zapobiega wielu chorobom nie tylko ciała, ale np. zmniejsza też zagrożenie depresją i stanami lękowymi – mówi Alina Adamowicz.
Sport jest dobry dla mózgu
Regularne treningi oprócz redukcji stresu i lęków mogą poprawiać koncentrację, a nawet pamięć. Ruch poprawia krążenie krwi w organizmie, a to wpływa na lepszą pracę mózgu – jesteśmy bardziej skoncentrowani, szybciej podejmujemy decyzje. Aktywność fizyczna jest szczególnie zalecana osobom, które podejmują prace stresujące lub wymagające kreatywności. Nawet prosty trening stymuluje mózg i pomaga uwolnić jego potencjał.
Aktywność fizyczna poprawia samoocenę
Regularne treningi poprawiają formę fizyczną, a za tym idą osiągnięcia – krok po kroku rozwijamy się zarówno na poziomie fizycznym (lepsza sylwetka, poprawa kondycji), ale i psychicznym. Jeśli chcemy budować pewność siebie, warto zastanowić się nad wyborem jakiegoś sportu na dłużej. Jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką można dla siebie zrobić, jest zadbanie o zdrowie. Jeśli zmienimy styl życia na aktywny, to szybko poprawimy jego jakość. Bez energii i siły życiowej nic nie będzie nas cieszyć. – Ruch buduje samoocenę, co wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Zaczynamy lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami – tłumaczy terapeutka.
– Jeśli chcemy dbać kompleksowo o swój organizm, musimy zacząć ćwiczyć bądź podejmować jakiekolwiek aktywności fizyczne. Poszukaj swojej ulubionej formy ruchu, która przyniesie szereg korzyści: poprawi twoje samopoczucie, pozwoli dłużej zachować młodość, mieć lepszy wzrok, pozytywnie wpłynie na sprawność intelektualną, pamięć i zapewni lepszy nastrój. Podczas uprawiania sportu stan chemiczny organizmu zmienia się na korzystny, wzmacniamy siłę, elastyczność i zdrową sylwetkę – podsumowuje terapeutka.
* Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.
Źródło: Kampania #GodzinaDlaOka
Oceń artykuł