,

5 korzyści z uprawiania sportu. Nie chodzi tylko o odchudzanie

24.05.2023
Aktualizacja: 24.05.2023 13:56

Sport – choć często właśnie tak jest przedstawiany – nie służy jedynie budowaniu sylwetki, spalaniu tłuszczu i poprawianiu kondycji. Okazuje się, że regularny ruch może wpływać pozytywnie na wiele innych dziedzin życia, np. wpływać na nastrój. Oto dlaczego warto być aktywnym fizycznie.

Mężczyzna na rowerze
fot. Shutterstock

Aktywność fizyczna to samo dobro – i nie chodzi tylko o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Sport może poprawiać samopoczucie, obniżać stres, dotleniać narządy, wspomagać pracę jelit, a nawet poprawiać pamięć i koncentrację. – Jako psycholożka, zapisywałabym ruch na receptę! Niezależnie ile ma się lat, warto zacząć regularnie ćwiczyć – mówi Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka. O tych 5 korzyściach z uprawiania sportu mogliście nie wiedzieć.

Sport obniża poziom stresu

Żyjemy coraz szybciej, więc stres stał się nieodłącznym elementem codzienności. Jednym ze sposobów na relaks jest systematyczna aktywność fizyczna. Lekkie i niewymagające treningi mogą wpływać korzystnie na rozładowanie stresu. Systematyczny ruch pomaga obniżyć hormon stresu (kortyzol), a także dotlenić organizm, co jest dla niego niezwykle ważne. Uprawianie sportu sprawia, że zaczynamy lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami. – Mózg uwalnia wówczas endorfiny i dopaminę. Radość, którą zaczynamy odczuwać, pobudza chęć do zabawy czy śmiechu – mówi Alina Adamowicz.

loader

Ruch to ulga dla zmęczonych oczu

Według raportu „Godzina dla oka”* przed komputerem ludzie spędzają aktualnie średnio 10 godzin dziennie, a osoby, które pracują w biurze – aż 12! Nasze oczy są przemęczone i, nie licząc snu, nie mają kiedy odpoczywać. Okazuje się, że 85 proc. aktywności, które wykonujemy w czasie wolnym, męczy wzrok, a 77 proc. z nich wiąże się z korzystaniem z ekranu. Jeśli dla relaksu i odpoczynku zamiast kolejnego odcinku serialu, wybierzemy inną aktywność, pozwolimy odpocząć zmęczonym oczom. – Aktywność fizyczna to nie musi być tylko sport, lecz także naturalny ruch, np. sprzątanie domu, bieganie za hulajnogą, której jedzie dziecko, spacer z psem, chodzenie po schodach – podpowiada terapeutka.

Aktywność fizyczna poprawia zdrowie organizmu

Jelita uważane są za nasz drugi mózg. Tymczasem w utrzymaniu korzystnej mikrobioty jelitowej pomaga aktywność fizyczna. Ruch poprawia motorykę jelit, zapobiega zaparciom i stabilizuje apetyt. Sport uprawiany regularnie to po prostu profilaktyka różnych chorób – ćwiczenia poprawiają krążenie krwi w organizmie, więc naturalnie przeciwdziałać rozwojowi chorób układu krążenia. Osoby aktywne fizycznie rzadziej chorują na cukrzycę, a także są mniej narażone na otyłość, która dotyka coraz większą część społeczeństwa. – Badania naukowe wykazały, że aktywność fizyczna zapobiega wielu chorobom nie tylko ciała, ale np. zmniejsza też zagrożenie depresją i stanami lękowymi – mówi Alina Adamowicz.

Sport jest dobry dla mózgu

Regularne treningi oprócz redukcji stresu i lęków mogą poprawiać koncentrację, a nawet pamięć. Ruch poprawia krążenie krwi w organizmie, a to wpływa na lepszą pracę mózgu – jesteśmy bardziej skoncentrowani, szybciej podejmujemy decyzje. Aktywność fizyczna jest szczególnie zalecana osobom, które podejmują prace stresujące lub wymagające kreatywności. Nawet prosty trening stymuluje mózg i pomaga uwolnić jego potencjał.

Aktywność fizyczna poprawia samoocenę

Regularne treningi poprawiają formę fizyczną, a za tym idą osiągnięcia – krok po kroku rozwijamy się zarówno na poziomie fizycznym (lepsza sylwetka, poprawa kondycji), ale i psychicznym. Jeśli chcemy budować pewność siebie, warto zastanowić się nad wyborem jakiegoś sportu na dłużej. Jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką można dla siebie zrobić, jest zadbanie o zdrowie. Jeśli zmienimy styl życia na aktywny, to szybko poprawimy jego jakość. Bez energii i siły życiowej nic nie będzie nas cieszyć. – Ruch buduje samoocenę, co wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Zaczynamy lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami – tłumaczy terapeutka.

– Jeśli chcemy dbać kompleksowo o swój organizm, musimy zacząć ćwiczyć bądź podejmować jakiekolwiek aktywności fizyczne. Poszukaj swojej ulubionej formy ruchu, która przyniesie szereg korzyści: poprawi twoje samopoczucie, pozwoli dłużej zachować młodość, mieć lepszy wzrok, pozytywnie wpłynie na sprawność intelektualną, pamięć i zapewni lepszy nastrój. Podczas uprawiania sportu stan chemiczny organizmu zmienia się na korzystny, wzmacniamy siłę, elastyczność i zdrową sylwetkę – podsumowuje terapeutka.

* Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Kampania #GodzinaDlaOka

Logo radiozet Dzieje się