Obserwuj w Google News

Kalkulator BMI

Monika Piorun
3 min. czytania
Aktualizacja 08.06.2022
05.04.2017 14:50
Zareaguj Reakcja

Kalkulator BMI pozwala obliczyć idealną masę ciała. Wskaźnik BMI określa, czy waga człowieka porównana do jego wzrostu jest prawidłowa. Kalkulator BMI wskazuje także, jakie parametry są dla danej osoby najkorzystniejsze. Nie wiesz, czy masz problem z nadwagą lub niedowagą? Wypróbuj kalkulator BMI i dowiedz się, czy możesz mieć powody do niepokoju.

Kalkulator BMI (z ang. Body Mass Index) oblicza stosunek masy ciała do wzrostu człowieka. Wskaźnik BMI, inaczej wskaźnik Queteleta, został stworzony, by w prosty sposób obliczać idealną masę ciała. Za pomocą wzoru matematycznego, każdy człowiek może obliczyć, czy jego waga porównana do wzrostu jest prawidłowa. Wskaźnik BMI ma celu ustalenie, czy dana osoba ma wagę prawidłową, nadwagę lub niedowagę. Według ustalonej średniej można sprawdzić, czy masa ciała jest zbyt niska lub zbyt wysoka. Jak obliczyć BMI?

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Kalkulator BMI oblicza masę ciała za pomocą wzoru matematycznego. Jeśli nie chcesz wykonywać zbędnych obliczeń, możesz skorzystać z naszego narzędzia. Wystarczy wpisać aktualne dane: wzrost i wagę, by po chwili uzyskać odpowiedni dla siebie wynik. Ważysz zbyt mało lub zbyt dużo? Kalkulator BMI pokaże, czy należy martwić się nieodpowiednią masą ciała.

Kalkulator BMI na podstawie opracowanych norm wskaże również, ile powinna ważyć dana osoba przy swoim wzroście. To pomocne narzędzie, które pomaga zwrócić uwagę na problem z wagą — zbyt wysoką lub zbyt niską. Wskaźnik BMI został opracowany, by ocenić ryzyko związane z pojawianiem się chorób uzależnionych od problemów z wagą: nadwagą i niedowagą. Szczególnie ważna jest ocena ryzyka związanego z nadwagą i otyłością, które zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy i miażdżycy, a także choroby niedokrwiennej serca.

Jak obliczyć swoje BMI? Wystarczy podzielić masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost podany w metrach i podniesiony do potęgi drugiej. Wskaźnik BMI i jego normy zostały opracowane wyłącznie dla osób dorosłych. W przypadku dzieci stosuje się siatki centylowe.

Jakie są normy BMI?

Kalkulator BMI oblicza nie tylko wskaźnik, ale porównuje go także z wyznaczonymi normami. Dzięki temu można od razu otrzymać wiarygodny wynik wraz z odpowiednim komentarzem dotyczącym masy ciała. Jak interpretować normy BMI?

Normy BMI:

  • BMI poniżej 16,0 = wygłodzenie
  • BMI pomiędzy 16,0–16,99 = wychudzenie
  • BMI pomiędzy 17,0–18,49 = niedowaga
  • BMI pomiędzy 18,5–24,99 = waga prawidłowa
  • BMI pomiędzy 25,0–29,99 = nadwaga
  • BMI pomiędzy 30,0–34,99 = otyłość
  • BMI pomiędzy 35,0–39,99 = otyłość kliniczna
  • BMI powyżej 40,0 = otyłość skrajna (patologiczna)

Wskaźnik BMI należy traktować z dystansem, ponieważ nie uwzględnia on indywidualnych cech budowy człowieka, a normy zostały opracowane dla całej populacji. Osoby bardzo aktywne fizycznie mogą mieć zawyżony wskaźnik BMI ze względu na rozbudowaną tkankę mięśniową, a nie ilość tłuszczu w organizmie.

Po co obliczać BMI?

Kalkulator BMI to przydatne narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić, czy masa ciała nie jest zagrożeniem dla zdrowia i nie zwiększa ryzyka zachorowania na niektóre choroby. To wskazówka, by zainteresować się stanem swojego zdrowia, zmienić dietę lub styl życia, a nawet do tego, by odwiedzić lekarza i wykonać badania. Wiedza na temat stanu swojego zdrowia i odpowiedniej wagi przydaje się kobietom, które chcą starać się o dziecko, ponieważ nadwaga i niedowaga mogą być przyczyną problemów z poczęciem potomstwa. Obliczenie wskaźnika BMI przydaje się także przed rozpoczęciem treningów i przejściem na dietę.

Prawidłowy wskaźnik BMI – korzyści dla zdrowia

Prawidłowe BMI jest nierozerwalnie związane ze zdrowiem. Prawidłowa waga to mniejsze ryzyko chorób serca i układu krążenia, mniejsze ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii oraz cukrzycy. To również lepsze samopoczucie i sprawność fizyczna (rzadsze bóle mięśni oraz stawów).

Podsumowując, jeśli pragniesz jak najdłużej zachować zdrowie i sprawność fizyczną, staraj się dbać o prawidłową wagę. Regularnie sprawdzaj (przynajmniej raz w roku) swój wskaźnik BMI. W obliczeniach pomoże Ci nasz kalkulator BMI.