Oceń
Przyczyny utraty zębów
Główną przyczyną utraty uzębienia u Polaków jest niewystarczająca higiena jamy ustnej – są to najczęściej powikłania po próchnicy i paradontozie. Brak regularnych wizyt u stomatologa uniemożliwia prewencję i wdrożenie odpowiednich działań w momencie, gdy mamy jeszcze szansę na skuteczne leczenie. Nierzadko pacjenci udają się do specjalisty dopiero wtedy, gdy jedyną formą leczenia pozostaje już tylko ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Niestety, na tym etapie wielu pacjentów uważa problem za zamknięty – według badań na leczenie protetyczne decyduje się jedynie połowa Polaków. To błąd, dlatego, że braki w uzębieniu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Utrata zęba to problem zdrowotny, nie estetyczny
Z badań Fundacji Dr Laskus, której jestem współzałożycielką, wynika, że trzech na czterech badanych Polaków (73 proc.) zgadza się, że braki zębowe trzeba uzupełniać, natomiast tylko nieco ponad połowa ogółu (56 proc.), w momencie zaistnienia potrzeby, faktycznie decyduje się na protetykę stomatologiczną. Wśród respondentów badania główną przyczyną wypełnienia luk po utraconych zębach są walory estetyczne uśmiechu – powód ten jest kluczowy aż dla 88 proc. ankietowanych. Tymczasem braki w uzębieniu to przede wszystkim problem zdrowotny, a nie estetyczny.
Oprócz kwestii poprawnej wymowy i komfortu funkcjonalnego związanego z jedzeniem należy pamiętać także o tym, że braki zębowe wpływają na kondycję pozostałego uzębienia. Prowadzą do wysuwania zębów przeciwstawnych oraz przechylania zębów bocznych (sąsiadujących z luką), co prowadzi z czasem do ich rozchwiania. Zwiększa się także ryzyko chorób przyzębia oraz częstotliwość problemów zgryzowych i zaburzeń ze strony stawów skroniowo-żuchwowych.
Pojawianie się dysharmonii zgryzowej i przeciążeń w stawach może wiązać się także z tendencją do zaciskania i zgrzytania zębami, co z kolei może prowadzić do problemów poza jamą ustną, np. do promieniujących bólów głowy czy kręgosłupa.
Brak uzębienia wpływa również na rozwój schorzeń ze strony układu pokarmowego – może przyczynić się do wystąpienia choroby wrzodowej i zespołu otyłości. Z uwagi na luki w zębach spożywany pokarm jest niedostatecznie rozdrabniany, zaburzony zostaje również proces wstępnego trawienia.
Implanty – szansa na zdrowie
Zadaniem protetyki stomatologicznej jest diagnostyka i leczenie braków zębowych, bezzębia, uszkodzeń w poszczególnych zębach oraz chorób w obrębie narządu żucia. Protetyk zajmuje się uzupełnianiem braków w jamie ustnej oraz odbudową utraconych tkanek uzębienia. Celem leczenia jest przywrócenie zaburzonych funkcji oraz zapobieganie zmianom, które powstają w konsekwencji luk w zębach. Protezy dzielą się na:
- protezy stałe (wkłady koronowe, implanty, licówki i mosty),
- protezy ruchome (częściowe lub całkowite), obecnie najpopularniejsze w Polsce.
Obecnie na rynku dostępne są specjalistyczne rozwiązania, które pozwalają na dobranie protezy odpowiedniej do potrzeb pacjenta. Istotne jest jednak, żeby protetykę traktować jako część leczenia stomatologicznego, a nie rozwiązanie estetyczne. Braki zębowe powodują, że kość, w której są osadzone zęby, nie jest odpowiednio stymulowana i przez to ma tendencje do zanikania. W perspektywie czasu taki znaczący zanik kości może wpłynąć na zmiany w rysach twarzy. Rozwiązania, takie jak ruchoma proteza czy most, który wymaga oszlifowania sąsiednich, często zdrowych zębów, nie uchronią nas przed zanikiem kości.
Wyniki badania naszej fundacji pokazują, że ponad połowa Polaków nie wie, czym jest leczenie implantologiczne. Być może właśnie dlatego bywa ono błędnie traktowane jako rozwiązanie nowe, bolesne i niedostatecznie sprawdzone. Tymczasem implanty stomatologiczne z powodzeniem stosowane są już od ponad 50 lat, a innowacyjne technologie spowodowały, że obecnie leczenie implanto-protetyczne jest bezbolesne, skuteczne i bezpieczne dla pacjentów. Współczesne protezy są funkcjonalne, zapewniają również satysfakcjonujący efekt estetyczny.
Oceń artykuł