Oceń
- Dziąsłowy uśmiech (gummy smile): przyczyny
- Dziąsłowy uśmiech (gummy smile): leczenie ortodontyczne i chirurgiczne
- Nieinwazyjne leczenie uśmiechu dziąsłowego
Gummy smile, inaczej uśmiech dziąsłowy, diagnozujemy u pacjentów, u których widoczność dziąseł podczas uśmiechania się przekracza 3 mm. Zęby pacjenta wydają się przez to optycznie mniejsze, a balans między kolorem białym (zęby) i czerwonym (dziąsła) jest zaburzony. Na szczęście istnieje wiele bardzo skutecznych metod leczenia dziąsłowego uśmiechu.
Dziąsłowy uśmiech (gummy smile): przyczyny
Do głównych przyczyn dziąsłowego uśmiechu (gummy smile) zalicza się:
- predyspozycje genetyczne,
- wady ortodontyczne,
- nadmierny wzrost kości szczęki,
- opóźnione wyrzynanie zębów,
- niewystarczająco objętą lub nadaktywną górną wargę,
- bruksizm (nadmierne ścieranie zębów),
- nadreaktywność mięśni mimicznych.
Dziąsłowy uśmiech (gummy smile): leczenie ortodontyczne i chirurgiczne
Leczenie uśmiechu dziąsłowego, uwzględniając powyższe przyczyny, jest zawsze przyczynowe.
Leczenie ortodontyczne
W przypadku współistnienia wady zgryzu z uśmiechem dziąsłowym w pierwszym etapie najważniejsze jest leczenie ortodontyczne pacjentów. W zależności od wieku i stopnia nasilenia wady u pacjenta stosujemy aparaty stałe lub ruchome. Co istotne, ortodoncja jest najlepszym rozwiązaniem dla najmłodszych pacjentów z uśmiechem dziąsłowym.
Przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia zęby przednie przesuwają się, czego efektem jest pełna korekcja uśmiechu dziąsłowego. Ten rodzaj terapii wymaga jednak cierpliwości, ponieważ na rezultaty trzeba poczekać kilka lat. Duża efektywność leczenia w grupie młodych pacjentów wiąże się z faktem, iż rozwój szczęki u nich nadal trwa. Po uszeregowaniu zębów u wszystkich pacjentów można przystąpić do kolejnych procedur np. chirurgiczno-protetycznych.
Chirurgiczne metody leczenia gummy smile
Skuteczną metodą leczenia uśmiechu dziąsłowego jest zabieg chirurgiczny. Polega on na usunięciu nadmiaru dziąsła (gingiwoplastyka) lub dziąsła i kości (gingiwoosteoplastyka) wokół zębów w rejonie estetycznym (zwykle siekacze, kły i przedtrzonowce) Zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym może być przeprowadzany konwencjonalnie (skalpel, narzędzia maszynowe, dłuto kostne) lub z zastosowaniem nowej generacji laserów, które pomagają w modyfikowaniu i regulacji struktur tkanek, zmniejszając krwawienie śródzabiegowe i konieczność zakładania szwów. U niektórych pacjentów po leczeniu chirurgicznym wydłużenia koron klinicznych zębów prowadzone jest leczenie protetyczne – wykonuje się licówki lub korony porcelanowe.
Leczenie protetyczne
W planowaniu i realizacji leczenia protetycznego u pacjentów z gummy smile stosowana jest metoda Digital Smile Design. Jest to cyfrowe projektowanie uśmiechu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wykonuje się je na podstawie zdjęć twarzy i jamy ustnej. Następnie następuje analiza uzyskanych zdjęć, która pozwala na wyznaczenie linii referencyjnych znajdujących się w obrębie twarzy. W międzyczasie przeprowadzana jest rozmowa z pacjentem, która pozwala na poznanie jego osobowości oraz cech fizjonomicznych. Wszystkie uzyskane informacje, zostają przenoszone na zdjęcia wewnątrzustne w celu zaprojektowania jak najlepszego uśmiechu, uwzględniając odpowiednią długość i kształt koron klinicznych zębów (estetyka biała) w stosunku do widocznego dziąsła (estetyka czerwona). Konsekwencją prowadzenia tak wnikliwej analizy jest stworzenie spersonalizowanego planu leczenia, który po akceptacji przez pacjenta jest realizowany kompleksowo.
W metodzie tej przed wykonaniem koron lub licówek można wykorzystać robienie wariantów próbnych. Stomatolog może wykonać wax-up, w celu pokazania pacjentowi, jak będzie wyglądać końcowy efekt. Jest to ważna część zakładania opisywanego uzupełnienia protetycznego, ponieważ trudno byłoby opisać specjaliście, jak będą prezentowały się licówki lub korony wax-up (z angielskiego wax to wosk lub woskować, w praktyce więc będzie to diagnostyczny model woskowy). Stomatolog wykorzystuje laboratoryjny wosk, w celu stworzenia modelu leczenia. Dzięki tej metodzie pacjent może zobaczyć trójwymiarową wizualizację tego, jak będą wyglądać jego zęby po założeniu. Czynność ta ułatwia również porozumienie pacjenta ze stomatologiem odnośnie do tego, jakiego efektu się on spodziewa w ustach.
Po wykonaniu wax-up'u dalej wykonywany jest moc-up. Tym mianem określa się tymczasową nakładkę. Jest ona wykonywana przy użyciu matrycy. Ta z kolei wypełniona zostaje specjalnym materiałem. Tak przygotowaną nakładkę umieszcza się w jamie ustnej pacjenta. Przymiarka pozwala stomatologowi ocenić, czy korony/licówki będą spełniać swoją funkcję, ponieważ muszą one nie tylko realizować wymiar estetyczny, ale i funkcjonalny.
Nieinwazyjne leczenie uśmiechu dziąsłowego
Stosunkowo nową, lecz bardzo skuteczną metodą leczenie jest terapia toksyną botulinową, a mówiąc prościej – botoksem. Leczenie polega na zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, dzięki czemu mięsień zostaje rozluźniony i opada. Efekty zabiegu są bardzo zadowalające, a sam zabieg jest mało inwazyjny. Trwa zaledwie 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Ma on jednak swoje wady – rezultat utrzymuje się stosunkowo krótko (w zależności od pacjenta 6-12 miesięcy) i nie każdy może z tej metody skorzystać.
Przeciwwskazania do zabiegu toksyną botulinową to:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- uczulenie na białko kurze,
- zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Warto zgłosić się do doświadczonego, polecanego specjalisty, ponieważ leczenie botoksem wymaga precyzji i wiedzy.
Oceń artykuł