,

Tooth gems (biżuteria nazębna). Czy to bezpieczne? Wyjaśnia ortodontka

21.04.2023
Aktualizacja: 21.04.2023 14:52

Tooth gems, czyli biżuteria nazębna to trend ostatnich miesięcy. Filmiki z influencerkami ozdabiającymi swoje zęby kryształkami podbijają świat social mediów, Czy tego typu ozdoby są jednak bezpieczne? Wyjaśnia lek. stom. Kamila Wasiluk, ortodontka z warszawskiej kliniki L’experta, autorka bloga Mama Ortodonta.

TikTok/ stxph.h
fot. TikTok/ stxph.h
  1. Tooth gems tylko na zdrowe zęby
  2. Biżuteria na zęby z odpowiednich materiałów
  3. Liczy się sposób "montażu" biżuterii
  4. Profesjonalne usuwanie tooth gems

Ludzkość od zawsze eksperymentowała z różnego rodzaju ozdobami. Te mocowane na zęby również są znane nie od dziś. Jednak w ostatnich miesiącach nasilił się trend biżuterii nazębnej tzw. tooth gems. Są to kompozycje z kryształków i cyrkonii, a nawet złota przyklejane na zęby. Moda na tego typu ozdoby jest szczególnie widoczna na Tiktoku, gdzie filmy użytkowników z tooth gems są bardzo popularne. 

Tooth germs to elementy, które mogą wywierać wpływ na zdrowie naszych zębów, o czym mówi lek. stom. Kamila Wasiluk, ortodontka z warszawskiej kliniki L’experta, autorka bloga Mama Ortodonta.

Patrząc na ten trend z punktu widzenia mody, to osobiście nie mam nic przeciwko. Rozumiem, że są osoby, którym taka biżuteria może się podobać, mogą w ten sposób wyrażać swój styl i osobowość lub identyfikować się z różnymi osobami ze świata popkultury. Jest to kwestia gustu, co w pełni akceptuję i szanuję. Podobnie, sama mam pacjentów, którzy potrafią "bawić się" nosząc aparaty z kolorowymi lub czarnymi gumkami albo ze złotymi zamkami, ponieważ takie im się podobają. Obecnie producenci akcesoriów stomatologicznych nie tylko zwracają uwagę na to, aby ich produkty spełniały rolę terapeutyczną, ale również, aby wpisywały się w modę i potrzeby estetyki pacjentów, co uważam, że jest bardzo pozytywne. Jednak pomijając kwestię gustu, jako stomatolog muszę zwrócić uwagę również na to, czy takie ozdoby są bezpieczne dla naszego uzębienia. Należy podkreślić, że przyklejanie tego typu elementów należy do zabiegów stomatologii estetycznej. Tymczasem takie usługi są obecnie dostępne również w gabinetach piercingu, tatuażu oraz kosmetologicznych, co już może być ryzykowne – ostrzega specjalistka.

Tooth gems tylko na zdrowe zęby

W przypadku tooth gems duże znaczenie ma wcześniejsza ocena stanu uzębienia. Profesjonalnie może to zrobić jedynie lekarz w gabinecie dentystycznym, który dokładnie sprawdza stan zębów i jamy ustnej. Jak podkreśla lek. stom. Kamila Wasiluk niezbędnym warunkiem kwalifikacji do założenia takich kryształków jest posiadanie zdrowych zębów, bez ubytków próchnicowych i nienaganna higiena jamy ustnej.

- Pacjent musi być odpowiednio zakwalifikowany i należy wiedzieć, że nie u każdego można założyć tego typu elementy. W tym celu wykonywana jest dokładna diagnostyka – przegląd zębów oraz pantomogram, czyli zdjęcie RTG, które pozwala wykryć stany zapalne niewidoczne gołym okiem np. przy korzeniu lub na powierzchni stycznej zębów. Poza tym szkliwo zęba, na który chcemy nakleić ozdobę, musi być zdrowe, mocne i najlepiej bez wypełnienia. Jest to konieczne dlatego, że miejsce na styku zęba z kamyczkiem powinno być gładkie, tak aby idealnie on przylegał do zęba i nie było miejsca na wytworzenie się szczeliny, w której mogłaby się osadzać płytka nazębna. Szkliwo nie może mieć również różnych wrodzonych wad np. łamliwości czy przebarwień. Tylko dentysta może tak dokładnie ocenić stanu zdrowia zębów. Idąc więc na taki zabieg, nawet do gabinetu kosmetycznego, koniecznie trzeba najpierw zapytać swojego stomatologa o kwalifikację - wyjaśnia ekspertka.

Biżuteria na zęby z odpowiednich materiałów

Jeśli chcemy być pewni, że błyskotki na zębach ich nie zniszczą, warto postawić na jak najwyższą ich jakość. Uważajmy na zwykłe cyrkonie i szkiełka. U stomatologa dostaniemy biżuterię dedykowaną do takich zabiegów, czyli kryształy, rubiny, kamienie szlachetne, ozdoby ze złota, srebra i złota z platyną przeznaczone do przyklejania na zęby, które są wykonane z materiałów biokompatybilnych z jamą ustną (np. złoto ma właściwości przeciwpróchnicowe). Decydując się na wyspecjalizowane ozdoby, mamy pewność, że nie uczulą i będą sprzyjały zdrowiu zębów.

Liczy się sposób "montażu" biżuterii

Istotny jest sposób "montażu" biżuterii na zębach. Jak mówił specjalistka kliniki L’expera źle przyklejone kryształki mogą wyrządzić wiele szkód. Ząb przed przyklejeniem ozdoby musi być odpowiednio przygotowany.

- Na styku szkliwa i zamontowanej ozdoby nie może być żadnych mikroszczelin. Jeśli zostanie to zrobione niedokładnie, to dookoła, a nawet pod naklejonym elementem zacznie rozwijać próchnica. Aby zachować tę szczelność, przystępując do zabiegu, ząb musi być dokładnie oczyszczony i osuszony. Służą temu wyspecjalizowane urządzenia takie jak dmuchawka wodno-powietrzna, w które wyposażony jest gabinet stomatologiczny. Dopiero na profesjonalnie przygotowany ząb nakładamy system wiążący oraz klej. Tych preparatów na rynku jest bardzo dużo. Stomatolog wie, jaki dla danego pacjenta będzie odpowiedni. Na przykład przyklejanie ozdób na korony czy licówki musi odbywać się za pomocą innych preparatów niż na naturalne szkliwo - wyjaśnia Kamila Wasiluk.

Właściwie przyklejona biżuteria nazębna może trzymać się kilka lat. Niezbędne jest jednak utrzymywanie przy niej odpowiedniej higieny. Wykonując taki zabieg w gabinecie stomatologicznym, jesteśmy instruowani, jak dbać o zęby z kryształkami, tak aby nie nabawić się próchnicy.

- Jest to sytuacja trochę podobna do noszenia aparatu ortodontycznego. Wszelkie elementy przyklejone na zęby powodują, że w jamie ustnej łatwiej gromadzą się resztki pokarmów, a powstała płytka nazębna jest trudniejsza do oczyszczenia z ich zakamarków. Zęby należy więc myć bardziej starannie i za pomocą specjalnych szczoteczek oraz wykonując nieco inne ruchy. W tym celu zaleca się też używania dodatkowych, czyszczących akcesoriów takich jak wyciorki, czyli mini szczoteczki doczyszczające brzegi ozdób i mikro zakamarki na ich styku z zębami oraz irygator, który pozwala dokładnie opłukiwać ozdoby wodą pod ciśnieniem. Pacjent jest poinformowany, że poza odpowiednią higieną powinien regularnie odbywać kontrole stomatologiczne. Zęby oklejone ozdobami wymagają obowiązkowego sprawdzania raz na pół roku – mówi autorka bloga Mama Ortodonta.

Profesjonalne usuwanie tooth gems

Gdy znudzi się już noszenie biżuterii nazębnej, pamiętajmy, że jej zdejmowanie też musi być przeprowadzone prawidłowo. Procedury zdejmowania kamyczków nie można bezpiecznie wykonać w gabinecie kosmetycznym. Stomatolog robi to za pomocą odpowiednich kleszczy ortodontycznych, a po usunięciu elementu czyści ząb z resztek kleju.

- Trzeba to zrobić bardzo dokładnie i jednocześnie uważając na szkliwo. Tego typu zabiegi najlepiej wykonują ortodonci lub higienistki ortodontyczne, którzy mają największe doświadczenie z racji pracy z naklejanymi aparatami. Demontaż biżuterii nazębnej to zbliżona procedura. Należy jednak posiadać w wyposażeniu wiertarki wolno i szybko obrotowe oraz specjalne wiertła do zdejmowania kleju, które są dostosowane do szkliwa zębów – stwierdziła lek. stom. Kamila Wasiluk.

Ekspertka ostrzega, że decyzja o założeniu biżuterii na zęby powinna być podjęta świadomie. Należy przemyśleć wszystkie wady i zalety, bo koszty związane z wyleczeniem i kontrolą zębów, profesjonalnym założeniem tooth gems, a także zdejmowaniem biżuterii mogą okazać się wysokie. Lepiej jednak nie szukać tańszych rozwiązań, bo nieprofesjonalne, niedokładne zakładanie tego typu ozdób może wiązać się z ryzykiem  rozwoju chorób zębów. 

logo Tu się dzieje