Oceń
Choroby jamy ustnej, w tym próchnica, mogą wpłynąć na zajście w ciążę, jej przebieg, a także na zdrowie dziecka. Jak dokładnie wygląda ta zależność?
Próchnica może pojawić się w każdy wieku
Próchnica to jedna z najczęstszych przyczyn ubytków zębów. Nieleczona może wiązać się z koniecznością leczenia kanałowego, a w konsekwencji usunięcia zaatakowanego nią zęba. Główną przyczyną choroby próchnicowej jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej i gromadzenie się bakterii próchnicotwórczych. Na rozwój choroby próchnicowej mogą mieć wpływ także indywidualne cechy każdego z nas, które wynikają z uwarunkowań genetycznych i środowiskowych. Ryzyko pojawienia się próchnicy rośnie wraz z wiekiem, ale problem z nią może pojawić się w każdym momencie życia. Próchnica atakuje także zęby mleczne, co więcej podatność na jej wystąpienie u najmłodszych kształtuje się już w okresie płodowym i niemowlęcym.
W związku z tym kobiety, które planują macierzyństwo, powinny w ramach przygotowań do ciąży sprawdzić stan swoje uzębienia. A jeżeli tego nie zrobiły, jak najszybciej udać się do stomatologa.
Ciąża a uzębienie dziecka
Dla optymalnego rozwoju zawiązków zębowych płodu ważne jest stosowanie odpowiedniej diety i suplementacji witaminowo-mineralnej. Oprócz węglowodanów i białek w okresie rozwoju zawiązków zębowych duże znaczenie mają witaminy A, C i D. Ważne jest to nie tylko ze względów na ryzyko pojawienia się samej próchnicy, ale także czynników, które wpływają na zwiększenie podatności na jej wystąpienie, takich jak:
- zmniejszenia wielkości zębów,
- zmniejszenie kształtu korony,
- upośledzenie wapnienia zębiny.
Do pojawienia się próchnicy przyczynić może się także krótki okres mineralizacji zębów dziecka, związany z wczesnym ząbkowaniem, czy przyjmowaniem przez matkę lub dziecko leków.
Wśród innych wczesnych czynników próchnicotwórczych wskazuje się patologiczny przebieg ciąży (zatrucia ciążowe, grożące poronienia), ciąża bliźniacza, uporczywe wymioty oraz choroby przebyte przez matkę.
Ważne jest też wyeliminowanie lub przynajmniej zmniejszenie ilości drobnoustrojów próchnicotwórczych w jamie ustnej matki.
Próchnica a problemy z zajściem w ciążę
Powodów, dla których młoda mama powinna zadbać o swoje zęby, jeszcze w momencie planowania zajścia w ciążę, jest więcej. Bakterie odpowiedzialne za pojawienie się próchnicy osłabiają pochwę, pojawienia się stanów zapalnych, które mogą być przyczyną m.in. bezpłodności. Badania pokazały, że choroby przyzębia mogą opóźnić zajście w ciążę o około 2 miesiące. Poza tym mogą przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka, a nawet przedwczesnego porodu. Już co piąta ciężarna z powodu chorób przyzębia czy próchnicy rodzi niemowlę przed terminem. Może się nimi zarazić również dziecko urodzone w sposób naturalny.
Uważaj na to co jesz
Okres ciąży, szczególnie w początkowym okresie, niejednokrotnie wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Tymczasem dieta bogata w węglowodany, obecne m.in. w popularnych przekąskach, może mieć wpływ zarówno na stan uzębienia matki, jak i dziecka. To ważne, bo dieta bogata w węglowodany powoduje powstanie u tej pierwszej płytki nazębnej i sukcesywne zakwaszanie środowiska jamy ustnej. A w przypadku dziecka wpływa niekorzystnie na rozwój tkanek twardych zębów. Podjadanie jest szczególnie niebezpieczne wieczorem, po umyciu już zębów.
Oceń artykuł