Obserwuj w Google News

Leczenie ortodontyczne u dzieci – kiedy rozpocząć?

Monika Karbarczyk
4 min. czytania
Aktualizacja 22.12.2022
22.12.2022 12:59
Zareaguj Reakcja

Nie da się zaprzeczyć, że zdrowie jamy ustnej jest jednym z kluczowych elementów dbania o dobre samopoczucie i zdrowie całego organizmu. Odpowiednia higienizacja, kontrole i leczenie stomatologiczne odgrywają w tym zakresie główną rolę i są szczególnie ważne dla rozwijającego się organizmu. Jednak tak samo istotne jest, w pierwszej kolejności u dzieci, wyłapanie i wyeliminowanie ewentualnych wad zgryzu. Dlaczego? Czym jest ortodoncja dziecięca i kiedy powinniśmy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do ortodonty? Podpowiadają lek. dent. Kamila Mochocka i Filip Dziedzic, współzałożyciel ONCE Aligner.

Leczenie ortodontyczne u dzieci
fot. Shutterstock
  1. Czym jest ortodoncja i leczenie ortodontyczne?
  2. Dzieci u ortodonty – kiedy iść na pierwszą wizytę?
  3. Dziecięca ortodoncja – jak wygląda leczenie?
  4. Jakie są metody leczenia ortodontycznego u dzieci?
  5. Opory przed wizytą u stomatologa

Czym jest ortodoncja i leczenie ortodontyczne?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która odpowiada nie tylko za estetykę i poprawienie wyglądu poprzez prostowanie zębów, ale też pozwala na prewencję wielu chorób jamy ustnej i zachowanie zębów do końca życia. Ponadto korygowanie wad zgryzu pozwala poprawić wymowę, a także właściwie przegryzać i rozdrabniać jedzenie, co wpływa na trawienie posiłków.

Brak leczenia ortodontycznego może powodować stany zapalne, próchnicę, parodontozę i wiele innych problemów zdrowotnych, których nie można bagatelizować. Nieprawidłowy zgryz może mieć również negatywne skutki wizualne – potrafi uwydatniać np. widoczną asymetrię twarzy, może też niekorzystnie wpływać na postrzeganie siebie, zmniejszać poczucie własnej wartości, a tym samym powodować problemy w relacjach z innymi. Leczenie wad zgryzu jest zatem istotne nie tylko w kontekście zdrowia fizycznego, ale również psychicznego dziecka.

Dzieci u ortodonty – kiedy iść na pierwszą wizytę?

Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że leczenie ortodontyczne można rozpocząć tylko wtedy, gdy wszystkie zęby są wyleczone i pacjent nie zmaga się z zapaleniem dziąseł czy przyzębia.

Zaleca się, aby pierwszą wizytę u ortodonty dziecko odbyło w wieku przedszkolnym. Wczesna diagnoza wady zgryzu pozwala wybrać odpowiednie i efektywne metody, a także zmniejsza ponoszone koszty i dyskomfort dziecka podczas leczenia.

Każdy z nas powinien odbyć wizytę u ortodonty jak najwcześniej. Na pierwszą wizytę należy wybrać się z dzieckiem w wieku pomiędzy 6 a 8 lat. Takiej kontroli nie powinno odkładać się do momentu wyrżnięcia się zębów stałych.

Niezdiagnozowana lub bagatelizowana wada zgryzu może osiągnąć stadium zaawansowane. Im szybsza diagnoza, tym łatwiej można reagować i prowadzić bezpieczne i efektywne leczenie. Dlatego rodzice powinni zgłaszać się z dzieckiem na regularne wizyty u stomatologa, co sześć miesięcy. W momencie wystąpienia nieprawidłowości, lekarz skieruje rodzinę do ortodonty dziecięcego.

Dziecięca ortodoncja – jak wygląda leczenie?

Spotkania z lekarzem-ortodontą można podzielić na kilka etapów:

  • Konsultacja – podczas niej zostaje przeprowadzony wywiad lekarski, badanie jamy ustnej oraz szczegółowe obejrzenie twarzy pacjenta z przodu i z profilu, aby określić, czy dziecko ma wadę zgryzu i ewentualnie ustalić rodzaj występującej wady, a także stopień jej zaawansowania.
  • Przedstawienie planu leczenia – w razie potrzeby ortodonta może także skierować pacjenta na dodatkowe zabiegi stomatologiczne, jak również do innych specjalistów, np. laryngologa.
  • Rozpoczęcie procesu leczenia – czyli założenie aparatu bądź przekazanie nakładek prostujących, a następnie wizyty kontrolne i ocena rezultatów procesu leczenia.

Jakie są metody leczenia ortodontycznego u dzieci?

Najczęściej wybieraną metodą leczenia są aparaty ortodontyczne, które można podzielić na dwie grupy: aparaty stałe i ruchome (w tym wykorzystywanie nakładek prostujących). W przypadku aparatów stałych czas leczenia trwa od 12 do 18 miesięcy lub dłużej. Aparaty ruchome, a szczególnie przeźroczyste nakładki na zęby mogą skrócić ten czas nawet o połowę.

Opory przed wizytą u stomatologa

Dzieci najczęściej boją się wizyt u lekarzy. Kontrole u stomatologa i wykonywane zabiegi kojarzą się im przede wszystkim z wierceniem, a co za tym idzie – bólem. Współczesne metody leczenia pozwalają jednak na mniej inwazyjne zabiegi stomatologiczne i ortodontyczne. Najbardziej znana metoda prostowania zębów, czyli aparaty stałe – przyklejane na powierzchni zębów, nie jest już jedynym dostępnym rozwiązaniem, a leczenie ortodontyczne nie musi być kojarzone z dyskomfortem. Alternatywą dla aparatów stałych są te ruchome, czyli takie, które pacjent może samodzielnie zakładać i zdejmować. Pomagają one osiągać zaplanowane efekty szybciej, bardziej komfortowo i bezboleśnie. Należą do nich m.in. przeźroczyste nakładki prostujące.

– Nakładki prostujące są doskonałym rozwiązaniem dla najmłodszych pacjentów. Ich aplikacja nie wiąże się z bolesnym montowaniem drutów, a noszenie nie powoduje dyskomfortu, podrażnień, ranienia dziąseł lub konieczności rezygnacji z niektórych grup produktów żywieniowych, w tym twardego jedzenia. Materiał wykorzystywany do ich tworzenia jest hipoalergiczny, nie jest toksyczny. Takie aparaty są również niewidoczne, a więc dziecko nie będzie miało poczucia dyskomfortu związanego ze zmianą wyglądu. Dodatkowym atutem dla małych pacjentów i ich rodziców jest skrócony czas leczenia, a także przewidywalny efekt, ponieważ cały proces zaplanowany jest cyfrowo – tłumaczy Filip Dziedzic, współzałożyciel ONCE.

Ponadto, czyszczenie zębów i dbanie o zdrowie jamy ustnej podczas stosowania nakładek jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku z klasycznego aparatu ortodontycznego.

Leczenie ortodontyczne staje się jeszcze prostsze również dzięki cyfryzacji. Dziecko nie musi już mierzyć się z bólem i dławieniem się podczas pobierania klasycznych wycisków. Za pomocą skanera 3D, wyglądającego podobnie do szczoteczki sonicznej, lekarz bez dyskomfortu w kilkanaście sekund pobiera wycisk cyfrowy.

Współczesna medycyna pozwala na komfortowe i efektywne leczenie ortodontyczne, również u dzieci. Maluchy mogą więc cieszyć się zdrowiem i nie bać się wizyt u stomatologa. Niezależnie od aktualnego stanu zdrowia naszej pociechy, pamiętajmy o regularnych wizytach kontrolnych i profilaktyce zdrowotnej, ponieważ dbanie o zdrowie i samopoczucie dziecka w młodym wieku będzie procentowało przez długie lata.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.