Jak leczyć bruksizm? Masaż twarzy wspomaga terapię zgrzytania zębami

27.12.2022
Aktualizacja: 27.12.2022 15:57

Bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, to bagatelizowana, ale poważna przypadłość. Jego konsekwencją mogą być nie tylko problemy z zębami, ale również pogorszenie wyglądu twarzy. Schorzenie można i trzeba leczyć, a dużą pomocą może okazać się odpowiedni masaż twarzy.

Masaż twarzy pomaga w leczeniu bruksizmu
fot. Shutterstock
 1. Czym jest bruksizm?
 2. Jakie są inne niż stres przyczyny bruksizmu?
 3. Czy bruksizm zmienia wygląd twarzy?
 4. Jakie są sposoby leczenia bruksizmu?
 5. Na zgrzytanie zębami pomaga japoński masaż twarzy

Według niektórych badań, bruksizm może dotyka nawet co drugą osobę. Główną przyczyną tej dolegliwości jest stres. Niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu ma konsekwencje dla całego organizmu – nieleczone może powodować silne bóle głowy, problemy z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem. W leczeniu bruksizmu należy skoncentrować się na holistycznym podejściu – uważa Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to fachowa nazwa mimowolnego zaciskania oraz zgrzytania zębami. Choruje się nieświadomie, bo organizm rozładowuje napięcie w trakcie snu. Cierpią już nie tylko osoby ambitne, zabiegane czy ludzie sukcesu – coraz częściej dotyka on każdego. Chorują nawet dzieci i młodzież, zestresowani szkołą czy konfliktami z rówieśnikami. Według niektórych badań bruksizm dotyka już ponad połowę populacji.

Główną przyczyną bruksizmu jest stres – zaciskanie zębów czy zgrzytanie nimi pomaga odreagować codzienne napięcie. To schorzenie psychogenne, o podłożu stresowym. Często nie są z nim nawet kojarzone inne objawy somatyczne. Nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań, w tym przewlekłego bólu głowy i zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. Z czasem napięcie mięśniowe twarzy może także przenieść się na inne partie ciała, a wtedy ból obejmuje kolejne obszary.

– Niekontrolowane zgrzytanie zębami, podczas którego dochodzi do znacznie silniejszego zaciskania szczęki niż w trakcie jedzenia, może mieć poważne konsekwencje. Ponieważ organizm człowieka składa się z różnych części połączonych w jedną całość, dysfunkcja jakiegoś organu ma bezpośredni wpływ na inne układy. Nieleczony bruksizm jest przyczyną silnych bólów głowy, problemów z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem – wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Jakie są inne niż stres przyczyny bruksizmu?

Choć główną przyczyną bruksizmu jest stresujący styl życia, to dziś już wiadomo, że nie jest to jedyny powód tej dolegliwości. Wśród pozostałych wymienia się wady zgryzu, anatomiczne wady w obrębie szczęki, niewłaściwie prowadzone leczenie stomatologiczne, a także:

 • zaburzenia hormonalne
 • choroby przewodu pokarmowego
 • niedobory witamin
 • niedobory magnezu
 • zaburzenia natury psychicznej (stany lękowe, depresja)
 • obecność pasożytów w organizmie.

Czy bruksizm zmienia wygląd twarzy?

Bruksizm może objawiać się zmarszczkami na policzkach, a osoby cierpiące na tę przypadłość często zauważają też, że ich szczęki są bardziej kwadratowe niż przed chorobą.

Konsekwencją bruksizmu mogą są bóle zębów i ich nadwrażliwość. Typowe są również zmiany w obrębie szczęki i żuchwy, które mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł i okolic zębów. Charakterystyczne jest także ścieranie zębów, ich pękanie i rozchwianie. Wśród innych symptomów wymienia się uporczywe bóle głowy i szczęki, ból twarzy i szyi.

Bruksizm może tez powodować objawy, które trudno skojarzyć ze zgrzytaniem zębami. Powodem jest to, że przez struktury kostne czaszki nieprawidłowe siły przenoszą się na strukturę zwaną sierpem mózgu. Jest ona odpowiedzialna za produkcję i metabolizm płynu mózgowo-rdzeniowego, a co za tym idzie za odżywianie mózgu i rdzenia kręgowego. Wiele objawów jak migreny, bóle głowy, zniechęcenie, zmęczenie, bóle kręgosłupa szyjnego mogą być konsekwencją wadliwego zgryzu. U niektórych osób pojawia się szum w uszach oraz zmęczenie.

Jakie są sposoby leczenia bruksizmu?

Bruksizm można leczyć na różne sposoby. Zalecane jest leczenie stomatologiczne, ortodontyczne, niekiedy psychiatryczne lub psychologiczne. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny problemu, a dopiero później wdrożenie właściwej terapii. Na przykład w przypadku zaburzeń na tle natury psychicznej, istotna jest psychoterapia połączona z ćwiczeniami relaksacyjnymi. Czasami niezbędna okazuje się farmakoterapia. Leczenie stomatologiczne polega na zastosowaniu specjalnej szyny. To tzw. szyna relaksacyjna, którą zakłada się przed snem, co zapobiega zgrzytaniu zębami w nocy. Wśród innych metod leczenia wymienia się botoks – toksynę botulinową wstrzykuje się w żwacze, co osłabia ich działanie i przynosi ulgę. Często lekarze polecają także zakładanie na noc specjalnej nakładki wykonanej z termoplastycznego materiału, która zapobiega ścieraniu zębów.

– W leczeniu bruksizmu należy skoncentrować się na holistycznym podejściu, czyli nie tylko na opanowaniu odruchu niszczącego zęby, ale przede wszystkim na poszukaniu przyczyny zgrzytania. Stan naszego zdrowia zależy w dużej mierze od tego, jak żyjemy. Informacje uzyskane z wywiadu dotyczące stylu życia, pracy, stanu psychicznego oraz przebytych chorób i urazów pozwalają na łatwiejsze postawienie prawidłowej diagnozy – wyjaśnia Witold Pyrkosz. – Przyczyn bruksizmu może być bardzo wiele. Jeśli zauważalne są niepokojące syndromy, należy skierować pacjenta również do innych specjalistów. W przypadku holistycznej terapii niezbędne jest współdziałanie lekarzy dentystów z lekarzami innych specjalności – wyjaśnia specjalista terapii manualnych twarzy.

Na zgrzytanie zębami pomaga japoński masaż twarzy

Idealnym wsparciem w leczeniu bruksizmu jest masaż twarzy, w tym masaż Kobido UP. Łączy on tradycyjne japońskie koncepcje medyczne z różnymi technikami manipulacji rękami. Przez to, że działa kompleksowo na wiele poziomów tkanek głębokich, powięzi, mięśni i przyczepów mięśniowych, skutecznie zmniejsza uczucie stresu i nieprzyjemnego napięcia. Pozwala osiągnąć spektakularne efekty zdrowotne i wizualne. Taki masaż odpręża i relaksuje, niwelując napięcie mięśniowe, a przede wszystkim zmniejszając sztywność mięśni twarzy. Łagodzi również bóle głowy – częsty skutek bruksizmu. Zabieg nie tylko pozwala ograniczyć dokuczliwą dolegliwość, ale także koryguje zmiany powstałe na skutek jej występowania. Z kolei dodatek masażu transbukalnego, rozpręża mięśnie od środka, niwelując nawet bardzo widoczne deformacje chorobowe.

loader

Źródło: Studio Terapii Manualnych Twarzy