Oceń
Próchnica to najczęściej spotykana choroba jamy ustnej. Szacuje się, że cierpi na nią 88 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i nawet 91 proc. w grupie 14-18 lat. Można jej jednak zapobiec. Przed próchnicą chroni nas przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej. Niestety dzieci bardzo często niedokładnie szczotkują zęby. W takiej sytuacji rekomendowany jest nieinwazyjny, niedrogi i skuteczny sposób – lakowanie zębów.
Lakowanie zębów – na czym polega ten zabieg?
Lakowanie zębów to zabezpieczenie polegające na uszczelnianiu naturalnych bruzd, szczelin i zagłębień. Stosuje się go przede wszystkim na zęby trzonowe, które przez swój nieregularny kształt są szczególnie narażone na zaleganie płytki nazębnej, czego skutkiem jest próchnica. Dzięki lakowaniu utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest dużo łatwiejsze i w efekcie na lata może ochronić dziecko przed próchnicą.
Lakowanie zębów – u kogo można wykonać?
Lakowanie zębów można wykonać tylko na zdrowych zębach, dlatego zabieg jest najbardziej skuteczny u dzieci. Zabieg ten można wykonać u 2-3-letnich dzieci, ale nie wcześniej. Lakowane są zęby mleczne, mimo że są one tymczasowe. To ważne, bo próchnica z zębów mlecznych może przejść na niewyrośnięte zęby stałe.
Gdy dziecko zacznie wymieniać mleczaki na zęby stałe, należy ponownie odwiedzić gabinet stomatologiczny, by powtórzyć zabieg. Lakowanie będzie najskuteczniejsze, jeśli zabieg zostanie wykonany od razu po wyrośnięciu zęba, dlatego warto zgłosić się do dentysty kilkukrotnie, zamiast czekać, aż dziecku wyrosną wszystkie stałe zęby.
Zabieg lakowania zębów u dorosłych może być również wykonany, zwłaszcza na nowo wyrośniętych ósemkach (tzw. zębach mądrości) oraz na zębach, które nie zostały zajęte próchnicą.
Jak wygląda proces lakowania zębów?
Lakowanie zębów to zupełnie bezbolesny, nieinwazyjny zabieg. Można go podzielić na sześć etapów:
- Oczyszczanie zębów specjalną szczoteczką (dentyści często używają owocowych, smacznych past, co ma zachęcić dziecko do przejścia całego procesu).
- Osuszanie zębów.
- Nakładanie wytrawiacza, który pozwala na odpowiednie utrzymanie laku.
- Ponowne osuszanie zęba.
- Nakładanie laku.
- Utwardzenie laku lampą diodową.
I już, lakowanie zakończone!
Choć zabieg gwarantuje wysoką skuteczność na lata, nie można zrezygnować z wizyt kontrolnych. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni pojawiać się u dentysty dwa razy w roku.
Lakowanie zębów – dlaczego warto wykonać ten zabieg?
Mimo starań rodziców, dzieci często nie przywiązują wagi do odpowiedniego szczotkowania, co skutkuje pogorszeniem stanu zębów. Lakowanie ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i redukuje ryzyko powstania próchnicy o nawet 90 proc. Dodatkowo zapobiegamy demineralizacji szkliwa, dzięki czemu zabieg fluoryzacji nie będzie konieczny. Lak zatrzymuje rozmnażanie bakterii w miejscach, które są trudnodostępne dla włosia szczoteczki, a preparat utrzymuje się na zębach około 4 lat. Dzięki lakowaniu rodzice mogą zaoszczędzić wiele nerwów związanych z leczeniem i – oczywiście – pieniędzy.
Lakowanie zębów – co dalej?
Po lakowaniu nie trzeba stosować się do żadnych specjalnych zaleceń. Należy natomiast dbać o higienę jamy ustnej i przynajmniej raz na pół roku pojawiać się na fotelu dentystycznym, by sprawdzić, czy preparat jest szczelny oraz, czy nie pojawiły się żadne ubytki. W normalnych warunkach zabieg powinno się powtarzać co cztery lata.
Pamiętajmy, podstawą dla utrzymania higieny w jamie ustnej jest codziennie szczotkowanie i nitkowanie zębów. Lakowanie, choć bardzo skuteczne, jest jedynie uzupełnieniem.
Oceń artykuł