Wtedy lepiej odwołaj wizytę u dentysty. 6 sytuacji
Regularne, kontrolne wizyty u stomatologa to podstawa, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej i nie tylko. Nieleczenie zębów wpływa na cały organizm i prowadzi do wielu powikłań. Wielu z nas musi się przemóc, żeby raz na jakiś czas odwiedzić dentystę. Zanim jednak omówimy się na wizytę, weźmy pod uwagę wszystkie okoliczności. Dowiedz się, kiedy nie powinno się chodzić do dentysty.

Nie tylko dzieci boją się dentysty. Wielu z nas unika wizyt u stomatologa: zjawiamy się w gabinecie dopiero wtedy, gdy chory ząb zaczyna nam dokuczać. Pamiętaj: zwlekanie z wizytą niczego nie zmieni, a im później zaczniesz leczenie, tym większe ryzyko, że dojdzie do groźnych (i bolesnych) powikłań. O ile gabinetu dentystycznego nie należy omijać, istnieją przeciwwskazania, o których warto pamiętać. Oto okoliczności, w których lepiej odwołać wizytę:
Opryszczka
Wirus opryszczki bardzo łatwo się przenosi. W dodatku, dentysta podczas używania narzędzi może uszkodzić chorą tkankę w obrębie ust. Istnieje też ryzyko przeniesienia opryszczki na resztę twarzy. Dlatego jeśli akurat masz opryszczkę, odwołaj wizytę.
Grypa i przeziębienie
Choć wydaje się to oczywiste, trzeba podkreślić, że nawet łagodne objawy chorób są przeciwwskazaniem do wizyty u stomatologa. Wystarczy lekki katar czy zatkany nos, żeby oddychanie podczas zabiegu było utrudnione. To z kolei bardzo utrudnia pracę stomatologowi. Nie mówiąc o tym, że możemy po prostu zarazić dentystę.
Miesiączka
Podczas miesiączki jesteśmy bardzo obolałe i wrażliwe na ból. Siedzenie przez kilka godzin na fotelu dentystycznym z podpaską czy tamponem nie jest komfortowe. Dodatkowo, wahania hormonalne w czasie menstruacji mogą wpływać na tkanki w obrębie jamy ustnej; nasze dziąsła stają się bardziej czułe na bodźce. Okres zwiększa również ryzyko krwotoku. W czasie miesiączki lepiej zrezygnować z wizyty.
Afty
Jeżeli w jamie ustnej pojawiła się afta albo pleśniawka, przełóż wizytę. Jakiekolwiek zmiany w buzi stanowią poważne przeciwwskazanie, ponieważ podczas zabiegu bakterie bardzo łatwo się przenoszą.
Ciąża? To zależy
Ciąża sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do wizyty u dentysty, jednak każdy przypadek jest inny i należy skonsultować taką decyzję z ginekologiem prowadzącym. W tym szczególnym czasie warto jednak unikać zbędnych zabiegów, z którymi można poczekać (np. wybielanie zębów).
Problemy żołądkowe
Problemy z żołądkiem, takie jak biegunka czy wymioty, to ważny powód do odwołania wizyty. U niektórych (zdrowych) pacjentów samo leczenie wywołuje odruch wymiotny. Jest to spowodowane m.in. zapachami i smakiem substancji używanych w trakcie zabiegu. To też efekt drażnienia wrażliwych części jamy ustnej. Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy z układem trawiennym, przełóżmy zabieg.
Pamiętaj, że od razu gdy ustąpią powyższe dolegliwości, możesz umówić się do dentysty. Wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Dzięki temu unikniemy długiego, kosztownego leczenia.
Źródło: stomatologiadenmed.pl,medicover.pl, dentonet.pl