Oceń
- Jak leczyć zęby na NFZ? Te zabiegi wykonasz bezpłatnie
- Czy leczenie kanałowe jest płatne?
- Dentysta na NFZ dla dzieci: co warto wiedzieć?
Jak wynika z badań CBOS, z usług stomatologicznych w ramach NFZ korzysta zaledwie co trzeci Polak. Tymczasem każdy pacjent, bez względu na wiek, ma prawo umówić się na wizytę w państwowej placówce stomatologicznej. Wizyta u stomatologa, w tym specjalisty, nie wymaga skierowania. Chociaż wizyty u dentysty na NFZ mogą pomóc zaoszczędzić na prywatnych zabiegach, należy mieć świadomość, że refundowane leczenie nie wystarczy, by w pełni zadbać o zdrowe zęby.
Jak leczyć zęby na NFZ? Te zabiegi wykonasz bezpłatnie
NFZ umożliwia nie tylko leczenie ogólne, ale też usuwanie zębów, periodontologię (leczenie chorób przyzębia), protetykę. Dokładna lista refundowanych zabiegów stomatologicznych obejmuje:
- badanie stomatologiczne z instrukcją, jak dbać o jamę ustną (raz w roku)
- „białe plomby” przysługują w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3)..W przypadku dorosłych pacjentów używa się kompozytowego materiału chemoutwardzalnego. Jeśli chodzi o dzieci, jest to szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy. W pozostałych zębach przysługują plomby szare - amalgamatowe.
- kontrolne badania lekarskie (3 razy w roku)
- leczenie próchnicy
- zdjęcia rentgenowskie wewnątrz ust
- zdjęcie pantomograficzne z opisem
- leczenie chirurgiczne
- leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej
- usunięcie złogów nazębnych z połowy łuku zębowego
- kiretaż zwykły (zamknięty)
- leczenie protetyczne (ruchoma proteza częściowa, jeśli w łuku zębowym brakuje 5 – 8 zębów, lub jeżeli w łuku zębowym brakuje powyżej 8 zębów. W przypadku braku wszystkich zębów zakładana jest całkowita proteza). Bezpłatna naprawa protezy wykonywana jest raz na dwa lata.
W trakcie zabiegów pacjent może skorzystać z bezpłatnego znieczulenia. Jeśli chodzi o zabiegi protetyczne, ograniczenia czasowe nie obowiązują osób, które leczyły operacyjnie nowotwory w obrębie twarzoczaszki.
Czy leczenie kanałowe jest płatne?
Leczenie kanałowe to technika, którą stosuje się w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Często to jedyny sposób, by uratować chorego zęba. Niestety, na NFZ wyleczymy kanałowo jedynie przednie zęby. Wyjątkiem są dzieci oraz kobiety w ciąży i połogu: ta grupa pacjentów ma prawo do darmowego leczenia.
Dentysta na NFZ dla dzieci: co warto wiedzieć?
Dzieci (do ukończenia 18 roku życia) objęte są bezlimitowym finansowaniem świadczeń stomatologicznych, co nie oznacza, że mogą skorzystać z każdej procedury medycznej bez ograniczeń czasowych. Zabiegi dla najmłodszych dostępne w ramach NFZ, to:
- zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd zębów szóstych (raz do ukończenia 8 roku życia)
- lakierowanie wszystkich zębów stałych;
- impregnacja zębiny zębów mlecznych
- leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych
- leczenie ortodontyczne (do ukończenia 12 roku życia!)
- kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych
- leczenie chorób przyzębia
- wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne w zakresie zębów siecznych i kłów w szczęce i żuchwie
Ważne: pomoc stomatologiczna na NFZ działa również w nagłych przypadkach. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba do dowolnego dentysty w państwowej przychodni, wizyta zostanie zrealizowana tego samego dnia. Jeśli potrzebujemy pilnej pomocy po godzinie 19.00, należy zgłosić się do placówki, w której pełniony jest dyżur stomatologiczny.
Źródło: pacjent.gov.pl, nfz-warszawa.pl
Oceń artykuł