Jak radzić sobie z nagłym bólem zęba? Polecane i zakazane sposoby
Przygotowując się na wyjazd wielu rodziców (i nie tylko) stara się przewidzieć każdy możliwy scenariusz – przeziębienie, zatrucie pokarmowe czy skaleczenie. Do apteczki pakują zapas paracetamolu, plastrów czy środków przeciwbiegunkowych. Co jednak zrobić, gdy rozboli nas nie głowa, a ząb? Wyjaśnia stomatolog dr n. med. Agnieszka Laskus.

- Skąd bierze się ból zęba?
- Tych domowych sposobów na ból zęba unikaj
- Te sposoby na ból zęba mogą cię uratować
- Planujesz urlop? Zacznij od wizyty u dentysty
- Ból zęba nie zawsze świadczy o problemach dentystycznych
- Ból zęba minął? Nie bagatelizuj przyczyny
Gdy rozboli nas ząb, należy zachować spokój i… zdrowy rozsądek, choć wiemy, że ból zęba może być bardzo uciążliwy. Doraźne środki przeciwbólowe mogą chwilowo pomóc, ale wizyta u stomatologa jest konieczna. Ból zęba i towarzysząca mu zwykle opuchlizna oznaczają, że w jamie ustnej rozwija się stan zapalny i doraźnymi, domowymi sposobami go nie zlikwidujemy.
Skąd bierze się ból zęba?
Przyczyn bólu zęba może być wiele. Od mniej groźnej nadwrażliwości, po bardzo zaawansowane stany chorobowe, takie jak zapalenie miazgi, okostnej czy powstanie ropni. Ból może pochodzić również od przyzębia – w przypadku istniejącej parodontozy może powstać stan zapalny w kieszonce dziąsłowej i to on może powodować silne dolegliwości bólowe. O ile o nadwrażliwość jest doskonale znana pacjentowi i wie, jak sobie z nią radzić, tak inne stany często wymagają diagnostyki i leczenia.
Należy pamiętać, że silny ból to zawsze sygnał, że należy zgłosić się do dentysty. Bagatelizowanie bólu i łagodzenie go lekami nie sprawi, że problem minie, a konsekwencje takich działań mogą być bardzo poważne oraz… kosztowne. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować martwicą miazgi, może też powstać zgorzel zęba itp. W takich przypadkach ból jest wyjątkowo silny i sprawia, że normalne funkcjonowanie nie jest możliwe.
Tych domowych sposobów na ból zęba unikaj
W internecie można znaleźć niezliczoną ilość porad, jak uporać się z bólem i opuchlizną w jamie ustnej. Od większości z nich włos jeży się na głowie. Płukanie jamy ustnej zimną colą, pocieranie zęba i dziąseł wacikiem nasączonym alkoholem, a nawet zatykanie dziury w zębie kawałkiem czosnku lub cebuli – to tylko przykładowe „perełki”, jakie możemy znaleźć na forach internetowych. Pamiętajmy, że zalegające resztki pokarmów nie służą higienie jamy ustnej i mogą nam tylko zaszkodzić.
Te sposoby na ból zęba mogą cię uratować
Oczywiście w przypadku dolegliwości bólowych należałoby wybrać się do dentysty. Jeśli jednak z różnych powodów jest to niemożliwe, należy przede wszystkim zadbać o higienę jamy ustnej. Bolące miejsce powinno się oczyścić szczoteczką, pastą i nicią dentystyczną.
Gdy pojawi się obrzęk, pomocny będzie chłodny okład. Warto też przepłukać jamę ustną naparem ziołowym z szałwii, która łagodzi dolegliwości bólowe lub z rumianku, by złagodzić stan zapalny.
Ulgę z pewnością przyniosą również niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, np. ibuprofen lub paracetamol. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te sposoby mają na celu jedynie krótkotrwałe uśmierzenie bólu, a każda taka sytuacja powinna mieć swój finał na fotelu stomatologa. Warto poszukać najbliższego pogotowia dentystycznego lub gabinetu, na wypadek gdyby ból, mimo podjętych działań, nie ustąpił. W większości klinik pacjenci z silnymi dolegliwościami przyjmowani są jeszcze tego samego dnia. Pamiętajmy – szybka pomoc to krótsze cierpienie.
Planujesz urlop? Zacznij od wizyty u dentysty
Przed wyjazdem zagranicznym warto udać się na rutynową kontrolę dentystyczną, szczególnie jeśli ostatni przegląd odbyliśmy dawno temu i nie wiemy, w jakim stanie jest nasze uzębienie. Warto umówić się na wizytę 3-4 tygodnie przed planowanym urlopem. Wówczas dentysta ma czas, by zadbać o higienizację, przeprowadzić kontrolę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Takie rozwiązanie z pewnością będzie bardziej komfortowe niż konieczność podjęcia leczenia w obcym kraju, często bez znajomości specjalistycznego, medycznego języka.
Ból zęba nie zawsze świadczy o problemach dentystycznych
Zdarza się, że cierpiący pacjent pojawia się w trybie pilnym na fotelu stomatologicznym i choć jego objawy są łudząco podobne do schorzeń w obrębie jamy ustnej, to diagnostyka je wyklucza. Dlaczego? Ból zęba nie zawsze świadczy o problemach dentystycznych. Wywoływać go może zapalenie zatok, zakażenie półpaścem czy neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy. W sytuacji, w której stomatolog nie znajdzie przyczyny wewnątrz jamy ustnej, skieruje nas do innego specjalisty, który będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie. Choroby, które doskonale naśladują problemy stomatologiczne, mogą mieć podłoże laryngologiczne lub neurologiczne.
Ból zęba minął? Nie bagatelizuj przyczyny
Nierzadko pacjent, który domowymi sposobami upora się z bolącym zębem, stwierdza, że problem minął. Nic bardziej mylnego – ból zęba to zawsze objaw nieprawidłowości, jaki zbadać i wyleczyć może tylko lekarz. Odkładanie wizyty jedynie opóźnia nieuniknione, a leczenie z czasem może okazać się dużo bardziej nieprzyjemne i kosztowne. Brak odpowiedniego leczenia skutkuje poważnymi konsekwencjami, których efektem może być nawet utrata zęba.
Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym (najlepiej dwie w ciągu roku) to najskuteczniejszy sposób, by uchronić się przed nieoczekiwanym bólem zęba. Mogą oszczędzić nam wiele niepotrzebnego stresu, szczególnie na wymarzonym urlopie!