Dlaczego chory ząb boli tylko w nocy? Wyjaśniamy
Ból zęba zwykle pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie: to sygnał, że należy jak najszybciej umówić się do dentysty. U wielu osób ból nie jest jednak tak samo nasilony przez całą dobę: pacjenci skarżą się, że najgorzej jest w nocy. Dlaczego zepsuty ząb daje o sobie znać kiedy tylko kładziemy się do łóżka? Wyjaśniamy

Ból zęba nasilający się w nocy powoduje częste wybudzenia i przyczynia się do poważnych problemów ze snem. Jest ważnym symptomem, którego nie możemy ignorować. Przyczyn takich dolegliwości może być wiele, dlatego ważna jest szybka diagnoza i podjęcie leczenia. Dlaczego chore zęby bolą w nocy i jak poradzić sobie z objawami, zanim trafimy do dentysty?
Skąd się bierze nocny ból zęba?
Dolegliwości bólowe nasilają się u Ciebie, gdy kładziesz się spać? To częsta przypadłość. Po zmianie pozycji ciała na leżącą rośnie ciśnienie w tkankach i zwiększa się napływ krwi do mózgu. To stąd bierze się silny, pulsujący ból. Jego najczęstsze przyczyny to stan zapalny miazgi, bruksizm lub nadwrażliwość. Przykre dolegliwości mogą się też pojawić po leczeniu kanałowym czy wyrwaniu zęba. Zdarza się, że ząb boli gdy mamy zapalenie zatok. Nawracające, nocne bóle zębów mogą być pierwszym symptomem nowotworu głowy lub szyi.
Jak przespać noc z bólem zęba?
Ból jest zawsze ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Nieprzyjemne objawy w jamie ustnej powinny skłonić nas do szybkiej wizyty u dentysty: nawet, gdy same mijają. To, że ząb przestaje boleć, wcale nie oznacza, że nie mamy problemu, wprost przeciwnie: może się zdarzyć, że choroba zęba zniszczyła również nerw. Jak zasnąć mimo ostrego bólu zęba? Pamiętaj, że leczenie stomatologiczne jest najważniejsze. W oczekiwaniu na wizytę możesz jednak sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty i domowe sposoby. Pomóc mogą płukanki z rumianku lub szałwi (łagodzą stan zapalny), zimne okłady, smarowanie dziąseł olejkiem goździkowym (może tymczasowo zniwelować obrzęk i zmniejszyć ból). Do czasu wizyty u dentysty staraj się nie gryźć nic zębem, który boli. Jedz produkty, które można łatwo połknąć i nie nasilają bólu (musy, zupy krem, lody).
Domowe złagodzenie bólu to doraźny środek, który może nam pomóc do czasu wizyty, jednak zawsze należy znaleźć przyczynę takiego stanu.
Źródło: facebook.com/Dentyści Pacjentom, mp.pl