,

Czy pasty wybielające naprawdę wybielają zęby? Wyjaśnia higienistka stomatologiczna

21.04.2023
Aktualizacja: 21.04.2023 13:54

Ludzie nie są zwykle zadowoleni z koloru swoich zębów – większość chciałaby, by były bielsze niż są. Takie marzenia wcale nie są nieosiągalne – można zawalczyć o jaśniejszy kolor uśmiechu, ale warto zrobić to mądrze. Czy produkty do wybielania zębów dostępne w drogeriach, takie jak pasty wybielające zęby, są skuteczne? Wyjaśnia higienistka stomatologiczna.

Wybielanie zębów za pomocą pasty
fot. Shutterstock
  1. Kolor zębów zależy od genetyki, ale też od nawyków
  2. Wybielanie zębów zacznij od higienizacji
  3. Najprostszy sposób poprawy koloru zębów: pasta
  4. Płukanki i zestawy wybielające zęby – czy to działa?

Realizacja marzenia o bielszych zębach wcale nie jest tak odległa, jak by się mogło wydawać, trzeba jednak podejść do tego z głową. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów past czy zestawów „wybielających”. Czy rzeczywiście wystarczy po prostu użyć pasty wybielającej lub zestawu do wybielania zębów, by zęby stały się śnieżnobiałe? Podpowiada Ewa Slabik, higienistka stomatologiczna z Dentim Clinic Medicover.

Kolor zębów zależy od genetyki, ale też od nawyków

Na kolor zębów ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest genetyka, czyli kolor i cechy zębów dziedziczone po rodzicach. Często niemniej istotne są codzienne nawyki, a więc palenie papierosów, picie mocnej kawy czy herbaty albo niewłaściwe używanie szczoteczki do zębów. – Prawie nikt nie rodzi się z idealnie białymi zębami, często przybierają one odcień szarawy lub żółtawy, na co wpływ ma także zębina znajdująca się pod szkliwem. Zbyt mocne szczotkowanie i częste używanie past o wysokiej ścieralności, np. przeznaczonych dla palaczy, pocienia szkliwo, co skutkuje pogłębianiem się naturalnej barwy zębów – mówi higienistka stomatologiczna Ewa Slabik.

Przebarwienia zębów dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze to osady, które pozostają na zębach po piciu herbaty, kawy, czerwonego wina. Przyczyny przebarwień wewnętrznych są zupełnie inne – mogą to być leki stosowane w dzieciństwie, takie jak antybiotyki: tetracyklina i doksycyklina, urazy miazgi, próchnica, a nawet zbyt duża dawka fluoru. Przebarwień wewnętrznych nie da się pozbyć domowymi sposobami.

Wybielanie zębów zacznij od higienizacji

Higienizacja to nazwa szeregu zabiegów, które mają na celu usunąć kamień i osady z powierzchni zębów oraz z kieszonek dziąsłowych. Zalecane są, by zapobiec zarówno chorobom przyzębia, jak i próchnicy, bo w płytce nazębnej zbiera się sporo bakterii. Ich dodatkowym benefitem jest… wybielenie zębów.

– Higienizacja może sprawić, że zęby staną się już zauważalnie bielsze. Naprawdę sporo osadów odkłada się na porowatej powierzchni szkliwa i to z niespodziewanych źródeł, jak na przykład za sprawą płukanek z chlorheksydyną zalecanych w profilaktyce paradontozy. Niekiedy wzmagają one wytrącanie się chromatogenów z kawy, herbaty czy kolorowych soków i ułatwiają przenikanie ich do szkliwa. Podobnym katalizatorem przebarwień będzie białe wino, a konkretnie: jego kwaśny odczyn zwiększający podatność zębów na chłonięcie pigmentów – ostrzega higienistka.

Za usunięcie osadów z zębów odpowiada abrazyjne działanie piasku stomatologicznego. Podobne – ścierne – działanie mają pasty dostępne w drogeriach z przeznaczeniem dla palaczy czy osób pijących dużo kawy. W ich składzie znajdziemy drobinki ścierne, m.in. krzemionkę (hydrated silica), węglan wapnia (calcium carbonate), węgiel aktywny (activated charcoal), sodę oczyszczoną (sodium bicarbonate), oraz glinki, jak mika i ił, które mechanicznie ścierają nawarstwione przebarwienia. – Nie można ich używać na co dzień ani w połączeniu z twardą szczoteczką i mocnym szczotkowaniem. To narazi szkliwo na uszkodzenia, co prędko objawi się nadwrażliwością, ale także większą podatnością na próchnicę. Nie powinniśmy brać pod uwagę także tzw. proszków wybielających, które mają bardzo wysokie właściwości ścierne, a przez to nie są bezpieczne dla zębów – zaznacza ekspertka.

Niemal każda pasta do codziennego stosowania ma w składzie drobinki krzemionki, które pomagają delikatnie usuwać odkładającą się płytkę nazębną i osady. Nie sprawi jednak, że zęby będą bielsze, ale (przy regularnym stosowaniu) nalot będzie się odkładał wolniej.

Najprostszy sposób poprawy koloru zębów: pasta

Najpowszechniejszym, ale też i najtańszym sposobem na poprawienie kolorytu uzębienia są pasty do zębów o właściwościach wybielających. Jednak, wbrew zapewnieniom producentów, efekt może być daleki od wymarzonego. – Pasty dostępne w regularnej sprzedaży mają niewielkie właściwości wybielające i na pewno nie będzie to efekt wybielenia o kilka tonów. Można się spodziewać rozjaśnienia zębów, usunięcia części powierzchniowych osadów, ale na zauważalną zmianę koloru raczej nie ma co liczyć. Przede wszystkim stężenia używanych substancji aktywnych są zbyt małe, a czas działania za krótki – mówi Ewa Slabik z Dentim Clinic Medicover.

Najpopularniejsze pasty do zębów można podzielić na cztery grupy, w zależności od mechanizmu działania:

  • utlenianie
  • wybielanie enzymatyczne
  • abrazja
  • rozjaśnianie optyczne.

Pasty, których działanie oparte jest na utlenianiu pigmentów w szkliwie, mogą zawierać nadtlenek wodoru, kwas ftalimidoperoksykapronowy (PAP), a nawet ozonowany olej z nasion słonecznika. Jako enzymy wybielające najczęściej wykorzystuje się te pochodzące z roślin: papainę i bromelainę. Z kolei mechanizm wybielania optycznego polega na zastosowaniu niebieskiego pigmentu, który przez kilka godzin maskuje żółty odcień zębów.

– O ile użycie nadtlenku wodoru jest w Unii Europejskiej limitowane przepisami, to kwas ftalimidoperoksykapronowy jest stosunkowo nową substancją aktywną. Na razie nie ma zbyt wielu opracowań, ale te, które są, wskazują na jej skuteczność i bezpieczeństwo. Za dość skuteczne uznaje się też enzymy roślinne, które rozpuszczają płytkę nazębną, przez co pomagają także zapobiegać chorobom dziąseł. Na pewno nie są rekomendowane pasty o wysokiej ścieralności, bo szybko prowadzą do uszkodzeń szkliwa, przez co coraz łatwiej wchłania ono barwniki – wyjaśnia higienistka.

Co ważne, o wybielaniu możemy myśleć dopiero wtedy, gdy zęby i dziąsła będą zdrowe – podkreślają dentyści. Nie stosujemy past ani systemów wybielających na zęby z próchnicą lub jeśli dziąsła są obniżone, zaczerwienione i bolesne. To tylko pogorszy sprawę. Past nie używamy też na stałe, a przez krótki okres, np. do wyczerpania tubki. Przy dłuższym stosowaniu mogą prowadzić do podrażnień śluzówek i dziąseł.

Płukanki i zestawy wybielające zęby – czy to działa?

W sklepach i drogeriach można kupić nie tylko pasty z dopiskiem whitening, ale też płukanki i sporo systemów wybielających.

– Wybielające płukanki przeważnie nie rozjaśniają zębów, ale są warte uwagi z innego względu. Substancje aktywne w ich składzie zapobiegają mineralizowaniu się płytki, a więc opóźniają powstawanie kamienia nazębnego. To dobry pomysł, jeśli dłużej chcemy utrzymać efekt po higienizacji w gabinecie, ale koloru nie zmienią. Co do systemów, to jest ich naprawdę dużo i powinniśmy podchodzić do nich z dystansem. Niewłaściwie użyte mogą przynieść skutki odwrotne do oczekiwanych, a więc szkliwo będzie się szybciej przebarwiało, w dodatku może tracić uwodnienie, co sprawi, że będzie bardziej kruche. Nie tędy droga – ostrzega higienistka stomatologiczna.

Jeśli chcemy mieć białe zęby, w pierwszej kolejności najlepiej jest zmodyfikować swoje nawyki, a więc zrezygnować z używek, takich jak papierosy i kawa, uważać na mocno kolorową żywność i napoje, a następnie skontrolować stan zdrowia zębów u dentysty. Przy poważnych przebarwieniach zębów pozostaje szukanie pomocy w gabinecie dentystycznym i zainteresowanie się profesjonalnymi metodami wybielania. Używane tam środki mają wysokie stężenia substancji czynnych i wnikają głęboko do szkliwa, a nawet do zębiny, pomagając pozbyć się uporczywych przebarwień.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Dentim Clinic Medicover

Logo radiozet Dzieje się