,

Chore dziąsła mogą być objawem poważnych problemów. Co powinno zaalarmować?

10.05.2023 11:24

Choroby dziąseł wpływają na cały organizm. To ważny czynnik ryzyka alzheimera, demencji, cukrzycy i chorób serca. Jakie objawy są niepokojące i co zrobić, by utrzymać dziąsła w zdrowiu jak najdłużej? Podpowiada Polskie Towarzystwo Periodontologiczne.

Choroby dziąseł mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Eksperci ostrzegają
fot. Shutterstock

Stan zębów i dziąseł wiele mówi o ogólnej kondycji naszego organizmu. W gabinecie dentystycznym można zdiagnozować pierwsze symptomy nowotworów, chorób neurologicznych, zaburzeń serca, a nawet depresji.  Higiena jamy ustnej już od pierwszych lat życia człowieka ma duże znaczenie dla jego przyszłego zdrowia.

– Z przeprowadzonych kilka lat temu badań epidemiologicznych wynika, że zdrowe dziąsła w grupie 35-44-latków występowały u około 1,2 proc. badanych osób. W grupie 65-74-latków było tylko gorzej: odsetek osób ze zdrowym przyzębiem wynosił 0,8 proc. – powiedziała prof. dr hab. n. med. Renata Górska, konsultant krajowa w dziedzinie periodontologii oraz prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Do najczęstszych chorób przyzębia należy zapalenie dziąseł, które w 95 proc. przypadków wywołane jest przez płytkę nazębną.  Jej obecność świadczy o zaniedbaniach związanych z nieprawidłowym lub nieskutecznym szczotkowaniem zębów.

Jak wyglądają chore dziąsła? Zwróć uwagę na te objawy

Zdrowe dziąsła ściśle obejmują zęby i mają bladoróżową barwę. Jak wyjaśniała prof. Górska,  stan zapalny prowadzi do ich zaczerwienienia, może dojść do zniekształceń tkanek oraz krwawienia - samoistnego lub spowodowanego np. szczotkowaniem zębów czy spożywaniem twardych pokarmów.

Nieleczony, przedłużający się stan zapalny prowadzi do poważnych zmian w tkankach utrzymujących ząb w zębodole. To grozi zapaleniem przyzębia.  Periodontolodzy porównują taki stan do ropiejącej rany wielkości dłoni i alarmują: nikt raczej nie zlekceważyłby tak dużej rany na ciele.

– Pomijając przemieszczenia zębów, ich ewentualną utratę i wszystkie dalsze problemy związane ze zgryzem, żuciem, mówieniem i wyglądem – trwający kilkanaście lub kilkadziesiąt lat permanentny stan zapalny może spowodować trwałe poważne skutki zdrowotne, których nie da się wychwycić w tradycyjnej obserwacji naukowej – podkreślił dr hab. n. med. Jan Kowalski, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM.

O ile leczenie zapaleń dziąseł to proces odwracalny, zupełnie inaczej jest w przypadku zapaleń przyzębia. Nieleczone prowadzi ono do utraty zębów. Jest też ważnym czynnikiem ryzyka chorób serca.

– A zatem “wygląd twoich dziąseł świadczy o tobie” – hasło tegorocznej konferencji PTP należy potraktować poważnie, nie tylko w aspekcie zdrowia, ale także estetyki –  zastrzegła prof. Górska.

Jak dbać o zęby każdego dnia? Nie popełniaj tych błędów

Świadomość na temat prawidłowego dbania o zęby jest większa niż kilka lat temu. Młode pokolenie lepiej radzi sobie z codzienną higieną, jednak, zdaniem specjalistów, dużym błędem jest zbyt częste stosowanie wybielania.  Regularne powtarzanie zabiegu uszkadza zęby i pozbawia je naturalnych składników organicznych.

– Jeśli ktoś nie pracuje twarzą, jako aktor, model czy prezenter telewizyjny, powinien sobie darować ten zabieg, który w dodatku trzeba ciągle powtarzać – mówił dr n. med. Maciej Nowak, konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii i sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

O zęby warto dbać każdego dnia: eksperci podkreślają, że to najlepsza inwestycja w siebie. Niestety, z badań epidemiologicznych zrealizowanych w Polsce podczas akcji "Po Pierwsze Zdrowie" wynika, że prawie 4 proc. kobiet i 3 proc. mężczyzn nie szczotkuje zębów, natomiast 12 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn szczotkuje je tylko raz dziennie.

Warto pamiętać, by zęby myć szczoteczką międzyzębową i używać także nici dentystycznej, za pomocą której oczyścimy trudno dostępne przestrzenie.  Oprócz właściwej szczoteczki na jakość mycia zębów wpływa też  pasta – produkty z fluorkiem cyny zwiększają redukcję stanu zapalnego dziąseł o 17,2 proc. w porównaniu do past z fluorkiem sodu. Fluorek cyny dzięki działaniu antybakteryjnemu ogranicza także narastanie płytki nazębnej, a wspierając remineralizację wzmacnia szkliwo, co pomaga walczyć z próchnicą i erozją - podkreślano na konferencji.

Oprócz mycia zębów ważna jest również właściwa higiena języka - na jego powierzchni pojawiają się bakterie, które są odpowiedzialne za stany zapalne w jamie ustnej.

– Ważne jest, aby zrozumieć, że dbanie o zdrowe dziąsła nie tylko skutkuje zdrowiem i estetyką jamy ustnej, ale również ma wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu własnego oraz potomstwa, co istotnie poprawia jakość życia – zaznaczył dr Nowak.

logo Tu się dzieje