Obserwuj w Google News

Ból zęba to poważne ostrzeżenie od organizmu. Łagodzenie to za mało

3 min. czytania
07.12.2023 15:52
Zareaguj Reakcja

Ból zęba to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość. Bywa jednak często jedynie łagodzony, tymczasem to ostrzeżenie od organizmu. Łagodzenie bólu zęba to za mało. Konieczne jest leczenie. Lekarz stomatolog Bartłomiej Karaś wyjaśnia, dlaczego ból zęba koniecznie trzeba leczyć.

Mężczyzna z bólem zęba
fot. Shutterstock

Ból, chociaż nieprzyjemny, pełni ważną funkcję ostrzegająco-ochronną dla naszego organizmu. Jest sygnałem, aby zdiagnozować i usunąć czynniki, które go powodują. Ból w jamie ustnej może mieć co najmniej kilka przyczyn – najczęściej występuje ten zębopochodny. O jego przyczynach, sposobach leczenia i zgubnej drodze łagodzenia tylko objawu, jakim jest ból zęba, mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś, wiceprezes Sekcji Endodoncji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, członek m.in. Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej, European Society of Endodontology i World Federation for Laser Dentistry.

Dlaczego boli ząb ?

Najczęściej powodem bólu w jamie ustnej jest ból zęba, ale jego występowanie może być związane także z uszkodzeniem błony śluzowej jamy ustnej (na przykład w przypadku aft, owrzodzeń lub stanów zapalnych) lub neuropatiom, zaburzeniom psychogennym lub nadmiernemu napięciu mięśni. W przypadku tych trzech ostatnich mówimy o bólach niezębopochodnych.

Najczęstszymi przyczynami bólu zęba są:

Zdarza się też, że kiedy ząb obumrze, infekcja atakuje kość, w której jest on osadzony, ale także jego otoczenie, co także wiąże się z bólem. Ból zęba może być także związany z przeciążeniem, jaki pojawia się przy bruksizmie. Pacjenci często, jako dolegliwości bólowe, zgłaszają również sytuacje, kiedy występuje nadwrażliwość zębów związana z działaniem czynników fizycznych.
W zależności od przyczyny ból zęba może manifestować się w różny sposób. Może być ciągły lub okresowy, powodować uczucie wysadzania zęba z zębodołu, nasilać się przy nagryzaniu, szczotkowaniu czy działaniu bodźca (zimnego, ciepłego, kwaśnego lub słodkiego). Ból zawsze powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Szczególnie kiedy pojawia się samoistnie, powinien skłonić nas do jak najszybszego odwiedzenia dentysty.

Tabletka przeciwbólowa na ból zęba tylko doraźnie

Można nieraz odnieść wrażenie (zwłaszcza oglądając reklamy), że środki przeciwbólowe nie tylko zwalczają dyskomfort związany z bólem zębów, ale także leczą jego przyczynę. To nieprawda. Środek przeciwbólowy jedynie na jakiś czas wyłącza mediatory bólu. Dlatego należy unikać przewlekłego zażywania tabletek przeciwbólowych, co niesie określone konsekwencje: powoduje wzrost tolerancji (aby zniwelować ból, musimy zażyć większe dawki środka), niszczy śluzówkę żołądka, a także maskuje rozwijający się stan zapalny w jamie ustnej i fazę zaostrzenia. Wówczas, chociaż ból jest znacznie mniejszy lub znika całkowicie, to stan zapalny jest dalej aktywny, a infekcja sieje bakteriami po całym organizmie. W efekcie może to doprowadzić do konieczności usunięcia zęba lub przeprowadzenia poważniejszych zabiegów w obrębie jamy ustnej.

O tym, jak często Polacy jedynie łagodzą ból, a nie go leczą, może świadczyć to, że w 2021 roku kupili w aptekach ponad 57 mln opakowań leków przeciwbólowych o łącznej wartości 1,3 mld zł. To ponad trzy razy więcej niż 20 lat temu.

Czym grozi nieleczenie stanów zapalnych zęba?

Nieleczenie stanów zapalnych zębów jest groźne dla całego organizmu. Pamiętajmy o tym, że zęby są integralną jego częścią, dlatego wszelkie stany zapalne wpływają na to, w jaki sposób funkcjonuje cały organizm. Wyniki badań wskazują m.in., że zaostrzenie przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak na przykład hashimoto czy łuszczyca, może mieć związek ze stanami zapalnymi w jamie ustnej. Podobnie jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Chory ząb może podwyższać czynnik reumatoidalny, a tym samym sprawić, że on będzie bardziej aktywny.

Wskazuje się także związek pomiędzy chorobami przyzębia a niską masą urodzeniową dziecka. W tym wypadku warto podkreślić, że przemiany metaboliczne zachodzące podczas ciąży mogą prowadzić do przerostu zapalnego dziąseł, związanego z zaburzeniami hormonalnymi u ciężarnej. O zęby szczególnie powinny dbać także osoby przed drobnymi zabiegami chirurgicznymi i poważnymi operacjami. Dotyczy to m.in. zabiegów onkologicznych, ortopedycznych, laryngologicznych czy neurochirurgicznych.

Ból zęba – niekoniecznie chodzi tylko o zęby

Ból, który wydaje się być związany z problemami z zębami, niekoniecznie świadczy o problemach w jamie ustnej. Tak naprawdę może on wynikać z dolegliwości w obrębie głowy oraz szyi i jedynie promieniować na zęby. W takich przypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistami neurologii, laryngologii, okulistyki czy reumatologii.

Nie przegap