Zamknij

Palenie wpływa na uzębienie. Żółte zęby i choroby dziąseł od papierosów

Natalia Kovacs
13.09.2022
Aktualizacja: 13.09.2022 15:50

Palenie papierosów wpływa destrukcyjnie na zęby i dziąsła - stąd popularny termin "zęby palacza". Chodzi nie tylko o brzydki oddech i żółte zęby. Dym tytoniowy zwiększa ryzyko rozwoju chorób pryzębia i nowotworów. Sprawdź, jak papierosy wpływają na zęby i dziąsła - 5 największych zagrożeń. 

Zęby palacza
fot. Shutterstock
  1. Palenie papierosów a przebarwienia na zębach
  2. Palenia papierosów a próchnica
  3. Dym tytoniowy a nieświeży oddech
  4. Dym tytoniowy a choroby przyzębia
  5. Dym tytoniowy a nowotwory

Palenie papierosów działa na organizm jak toksyczny zastrzyk. W tytoniu i dymie papierosowym znajduje się co najmniej 4 tys. substancji chemicznych, z których wiele zostało zidentyfikowanych jako związki pneumo- i kardiotoksyczne, a ponad 40 jako substancje o działaniu rakotwórczym na ludzi. Palenie niszczy płuca, oskrzela, serce, pogarsza też kondycję skóry, a także jamy ustnej. Regularne palenie tytoniu jest przyczyną nieświeżego oddechu i brzydkich zębów, ale to nie wszystkie grzechy tego nałogu. Papierosy mogą być przyczyną poważnych chorób. 

Dlatego palacze, jeśli nie mogą odstawić papierosów, muszą bardziej dbać o zdrowie jamy ustnej. Osoby nałogowo palące papierosy powinny zgłaszać się na wizytę do stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Konieczne jest regularne usuwanie kamienia, zapobieganie próchnicy. Zęby należy myć częściej, nawet 3-4 razy dziennie i używać do tego pasty do zębów o wyższym współczynniku ścieralności. Należy też regularnie płukać jamę ustną płynami, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej. Higienę zębów trzeba uzupełnić o regularne nitkowanie, warto też korzystać z irygatora. 

Palenie papierosów a przebarwienia na zębach

Dym tytoniowy powoduje, że zęby robią się żółte, a w niektórych miejscach nawet ciemnobrązowe. Substancje smoliste, które osadzają się na zębach, drastycznie zmieniają ich kolor. 

Palenia papierosów a próchnica

Substancje smoliste powodują, że zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, zmniejszają też absorpcję wapnia, a to zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. To poważna choroba, która nie działa tylko powierzchniowo. Nieleczona próchnica, wnika pod twarde tkanki zęba i z czasem dociera do jego miękkich warstw, atakując korzeń i dziąsła. 

Dym tytoniowy a nieświeży oddech

Nieświeży oddech jest wizytówką niemal każdego nałogowego palacza. Wszystko przez resztki dymu tytoniowego, które osadzają się na koronach zębów. Substancje te w ciągu dnia ulegają dalszym przemianom, co potęguje przykry zapach. Ten nieprzyjemny efekt można złagodzić, szczotkując zęby po każdym papierosie, choć w ciągu dnia nie zawsze jest taka możliwość. 

Dym tytoniowy a choroby przyzębia

Dziąsła palacza są osłabione, trudniej się goją i są bardziej oporne na leczenie. Nikotyna wpływa destrukcyjnie na aparat zawieszeniowy zęba. Nałogowcy mogą mieć problem z zaczerwieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł.

Dziąsła osób palących papierosy są nadwrażliwe na zmiany temperatury. Papierosy odpowiadają też za rozchwianie i przemieszczenie zębów (może dojść do ich wypadania), wydłużenie się koron zębów, a nawet zanik kości wyrostka zębodołowego. 

Sytuację palaczy pogarsza fakt, że tytoń powoduje upośledzenie krążenia, co prowadzi do zmniejszenia ukrwienia tkanki kostnej. Wszelkie zabiegi stomatologiczne są obarczone większym ryzykiem, a osoby uzależnione od nikotyny są kilkukrotnie bardziej narażone na wystąpienie komplikacji. U palaczy nie jest też możliwa implantacja, ponieważ ryzyko odrzucenia implantu jest wysokie. Przed zabiegami zaleca się odstawienie palenia na okres nie krótszy niż trzy miesiące.

Dym tytoniowy a nowotwory

Nawet 90% zmian nowotworowych rozwijających się w jamie ustnej to raki płaskonabłonkowe. Rozwój tych złośliwych nowotworów poprzedzają tzw. stany przedrakowe, takie jak leukoplakia, erytoplakia, erytroleukoplakia oraz owrzodzenia, których gojenie się jest problematyczne i długotrwałe ze względu na zaburzenia ukrwienia tkanek przez nikotynę.

Objawy, które powinny zaniepokoić:

  • biały nalot na błonie śluzowej policzków,
  • czerwone nadżerki i owrzodzenia,
  • zmiany nie goją się,
  • zmiany nie są bolesne. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: esti-dent.pl