Oceń
Hormony tarczycy odgrywają ważną rolę w regulacji procesów fizjologicznych. Choroby tarczycy zaburzają homeostazę (równowagę) organizmu i mogą wpływać na wydłużenie procesu regeneracji tkanek. Dzieje się tak głównie w niedoczynności tarczycy, której najczęstszą przyczyną jest choroba Hashimoto.
Choroby tarczycy a krwawienie dziąseł
Pacjenci z niedoczynnością tarczycy mają podwyższony poziom mukopolisacharydów, czyli związków zwiększających odporność skóry i błon śluzowych na podrażnienia. Nadmiar mukopolisacharydów powoduje zmniejszenie zdolności do zwężania się małych naczyń krwionośnych, co z kolei przyczynia się do pojawienia się tendencji do krwawień.
Dziąsła stają się rozpulchnione, a szyjki zębów zostają odsłonięte. Rozwija się paradontoza. Zęby stają się wrażliwe na zmianę temperatury. Zwiększony rozwój bakterii powoduje rozwój próchnicy. Ze względu na zmniejszenie aktywności metabolicznej komórek tkanki łącznej - fibroblastów - następuje opóźnione gojenie się ran, co może prowadzić do groźnych zakażeń.
Inne problemy jakie mogą pojawić się w jamie ustnej, to m.in. makroglosja i zespoł pieczenia jamy ustnej.
Niedoczynność tarczycy a pieczenie języka
Makroglosja to powiększenie języka, które czasem jest cechą urody, ale może też wynikać z chorób ogólnoustrojowych, takich jak niedoczynność tarczycy, czy być objawem niektórych chorób genetycznych (np. zespół Downa, choroba Pompego, choroba Fabry'ego). Niebezpiecznym powikłaniem makroglosji jest bezdech senny.
Dowiedz się więcej: Bezdech senny dotyczy dzieci i dorosłych. Jak sobie z nim radzić?
Z kolei zespół pieczenia jamy ustnej (z ang. Burning Mouth Syndrome) to choroba przewlekła, objawiająca się subiektywnym odczuciem pieczenia, mrowienia, kłucia w jamie ustnej. Ból nasila się w trakcie jedzenia posiłków, a nieprzyjemne objawy utrzymują się nie krócej niż 4-6 miesięcy. Charakterystycznym objawem BMS jest pieczenie języka.
Leczenie chorób jamy ustnej w chorobach tarczycy
Leczenie chorób jamy ustnej i chorób przyzębia w chorobach tarczycy polega na leczeniu choroby pierwotnej, czyli niedoczynności tarczycy. Równolegle prowadzone jest leczenie stomatologiczne.
Amerykańskie stowarzyszenie tarczycy zaleca wszystkim osobom w wieku 35 oznaczenie poziomu TSH we krwi i powtarzanie badania co pięć lat.
Pacjenci z niedoczynnością tarczycy powinni zwrócić szczególną uwagę na stan jamy ustnej i częściej odwiedzać dentystę.
Źródło: Impact of thyroid hormone dysfunction on periodontal disease, S.Kothiwale, V.Panjwani, Department of Periodontics, KLE's VK Institute of Dental Sciences, KLE University, Belgaum, Karnataka, Journal of the Scientific Society 43/2016
Oceń artykuł