Zamknij

Tarczyca a zęby. Jakie schorzenia jamy ustnej mogą wskazywać na problemy z tarczycą?

13.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:53

Chora tarczyca może manifestować się na różne sposoby. Czasem diagnostyka rozpoczyna się od problemów z jamą ustną. Sprawdź, jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na problemy z tarczycą.

Tarczyca a zęby
fot. Shutterstock

Hormony tarczycy odgrywają ważną rolę w regulacji procesów fizjologicznych. Choroby tarczycy zaburzają homeostazę (równowagę) organizmu i mogą wpływać na wydłużenie procesu regeneracji tkanek. Dzieje się tak głównie w niedoczynności tarczycy, której najczęstszą przyczyną jest choroba Hashimoto.

Choroby tarczycy a krwawienie dziąseł

Pacjenci z niedoczynnością tarczycy mają podwyższony poziom mukopolisacharydów, czyli związków zwiększających odporność skóry i błon śluzowych na podrażnienia. Nadmiar mukopolisacharydów powoduje zmniejszenie zdolności do zwężania się małych naczyń krwionośnych, co z kolei przyczynia się do pojawienia się tendencji do krwawień.

Dziąsła stają się rozpulchnione, a szyjki zębów zostają odsłonięte. Rozwija się paradontoza. Zęby stają się wrażliwe na zmianę temperatury. Zwiększony rozwój bakterii powoduje rozwój próchnicy. Ze względu na zmniejszenie aktywności metabolicznej komórek tkanki łącznej - fibroblastów - następuje opóźnione gojenie się ran, co może prowadzić do groźnych zakażeń.

Inne problemy jakie mogą pojawić się w jamie ustnej, to m.in. makroglosja i zespoł pieczenia jamy ustnej.

Niedoczynność tarczycy a pieczenie języka

Makroglosja to powiększenie języka, które czasem jest cechą urody, ale może też wynikać z chorób ogólnoustrojowych, takich jak niedoczynność tarczycy, czy być objawem niektórych chorób genetycznych (np. zespół Downa, choroba Pompego, choroba Fabry'ego). Niebezpiecznym powikłaniem makroglosji jest bezdech senny.

Dowiedz się więcejBezdech senny dotyczy dzieci i dorosłych. Jak sobie z nim radzić? 

Z kolei zespół pieczenia jamy ustnej (z ang. Burning Mouth Syndrome) to choroba przewlekła, objawiająca się subiektywnym odczuciem pieczenia, mrowienia, kłucia w jamie ustnej. Ból nasila się w trakcie jedzenia posiłków, a nieprzyjemne objawy utrzymują się nie krócej niż 4-6 miesięcy. Charakterystycznym objawem BMS jest pieczenie języka.

Leczenie chorób jamy ustnej w chorobach tarczycy

Leczenie chorób jamy ustnej i chorób przyzębia w chorobach tarczycy polega na leczeniu choroby pierwotnej, czyli niedoczynności tarczycy. Równolegle prowadzone jest leczenie stomatologiczne.

Amerykańskie stowarzyszenie tarczycy zaleca wszystkim osobom w wieku 35 oznaczenie poziomu TSH we krwi i powtarzanie badania co pięć lat.

Pacjenci z niedoczynnością tarczycy powinni zwrócić szczególną uwagę na stan jamy ustnej i częściej odwiedzać dentystę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Impact of thyroid hormone dysfunction on periodontal disease, S.Kothiwale, V.Panjwani, Department of Periodontics, KLE's VK Institute of Dental Sciences, KLE University, Belgaum, Karnataka, Journal of the Scientific Society 43/2016