Zamknij

Szczoteczka do zębów: kiedy trzeba ją wymienić? Jak często zmieniać?

30.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:22

Nie wymieniasz regularnie szczoteczki do zębów? To błąd. Zużyta szczoteczka, zamiast poprawiać higienę jamy ustnej i dbać o zęby pogarsza ich stan. Dowiedz się, jak często należy wymieniać szczoteczkę i dlaczego to takie ważne.

Kiedy wymienić szczoteczkę do zębów?
fot. Shutterstock

Szczoteczka do zębów to przyrząd pierwszej potrzeby. Używamy jej kilka razy dziennie, by oczyścić zęby. Należy jednak wiedzieć, że szczoteczkę trzeba regularnie wymieniać, bo jej włosie zużywa się i po pewnym czasie staje się nieefektywne w czyszczeniu zębów. Mokra szczoteczka, nieodpowiednio przechowywana może również stać się siedliskiem bakterii.

Statystyki wskazują, że przeciętny Polak wymienia swoją szczoteczkę na nową średnio raz w roku. To zdecydowanie za rzadko. Zużyta, brudna szczoteczka może przyczynić do problemów z zębami, dziąsłami. Nie działa również tak skutecznie, jak powinna, co odbija się na zdrowiu, wyglądzie zębów i oddechu.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co trzy miesiące lub wcześniej, gdy będą widoczne oznaki jej zużycia, na przykład wygięte włosie. 

Szczoteczkę należy także wymieniać po każdym przeziębieniu, bo we włóknach szczoteczki gromadzą się drobnoustroje i z tego powodu ,,stara'' szczoteczka może być przyczyną ponownego zakażenia.

Szczoteczki dzieci powinny być wymieniane częściej niż szczoteczki osób dorosłych.

Dlaczego trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów?

Gdy włosie szczoteczki ulegnie odkształceniu, traci ona możliwość dokładnego czyszczenia zębów z płytki nazębnej, ale przede wszystkim zniekształcone włosie nie dociera już do trudniej dostępnych miejsc.

Używanie zużytej szczoteczki powoduje, że zęby nie są odpowiednio oczyszczane, co negatywnie wpływa na ich stan. 

Zużyta (stara) i źle przechowywana szczoteczka do zębów może być również zagrożeniem dla zdrowia, jeśli stanie się siedliskiem drobnoustrojów.

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Po każdym myciu zębów szczoteczkę trzeba dokładnie wypłukać i pozostawić w pozycji pionowej w takim miejscu, by mogła swobodnie wyschnąć, na przykład włożyć do kubeczka.

Wilgoć i brak powietrza sprzyjają rozwojowi pleśni i bakterii, dlatego mokrej szczoteczki nie wolno zamykać w pudełku lub kosmetyczce.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.