Skaling i piaskowanie zębów: na czym to polega? Usuwanie kamienia i osadu z zębów
Skaling i piaskowanie zębów to podstawowe zabiegi stomatologiczne. Skaling polega na usuwaniu nagromadzonego kamienia nazębnego, a piaskowanie to uzupełnienie skalingu. Umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, czyści zęby z osadu i usuwa przebarwienia. Skaling i piaskowanie zębów warto wykonywać przynajmniej raz na rok, a nawet pół roku. Ten zestaw, uzupełniany często o fluoryzację, powinny częściej stosować osoby, które palą papierosy, piją dużo kawy i mają problem z dokładnym czyszczeniem zębów.

Skaling i piaskowanie zębów, uzupełnione czasami o fluoryzację, to podstawowy zestaw zabiegów dentystycznych. Skaling polega na usuwaniu kamienia nazębnego, który zgromadził się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Pozwala na dodatkowe oczyszczenie zębów z osadu i nieestetycznych przebarwień. To zabiegi wyjątkowo przydatne, pozwalają bowiem na utrzymanie zębów w dobrym stanie. Zabezpieczają jamę ustną przed rozwojem bakterii i pozwalają odzyskać ładny uśmiech bez przebarwień.
Skaling i piaskowanie wykonuj przynajmniej 1-2 razy w roku lub częściej, jeśli nałogowo palisz papierosy lub pijesz duże ilości kawy.
Zarówno skaling, jak i piaskowanie nie powinny być wykonywane u osób, które mają uczulenie lub są wrażliwe na składniki preparatów stosowanych w czasie zabiegów (np. na sodę). Z zabiegów należy zrezygnować, gdy w jamie ustnej występują owrzodzenia, rany, stan zapalny, a także, gdy występują zaburzenia czynności płuc (pylica, astma), serca lub wątroby. Skaling ultradźwiękowy nie może być stosowany u osób, które posiadają rozrusznik serca, mają mocno rozwiniętą osteoporozę, cierpią na pourazowe odklejanie siatkówki oka, mają głębokie kieszonki dziąsłowe, a także u kobiet w ciąży. O innych metodach usuwania kamienia nazębnego należy rozmawiać bezpośrednio ze stomatologiem.
Na czym polega skaling zębów?
Skaling jest najskuteczniejszą metodą usuwania kamienia nazębnego, czyli twardych złogów nazębnych. Zabieg przeprowadza dentysta w gabinecie stomatologicznym. Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest niezwykle ważne, ponieważ jego nagromadzenie się może powodować stany zapalne, nadwrażliwość i krwawienie dziąseł oraz odsłanianie się szyjek zębowych. Gromadzenie się kamienia nazębnego sprzyja występowaniu paradontozy, która może prowadzić nawet do utraty zębów.
Jak tworzy się kamień? To bardzo prosty proces, którego niestety nie da się w dużej mierze uniknąć. Na zębach tworzy się błona zbudowana z białek, a na niej osadza się płytka nazębna zbudowana z resztek jedzenia, bakterii i złuszczającego się naskórka. Jeśli tej płytki nazębnej nie usunie się odpowiednio szybko, zacznie ona ulegać mineralizacji i zamieniać się w twardy i ciemny kamień nazębny.
Kamień osadza się nie tylko na doskonale widocznej powierzchni zębów, powstaje także w szczelinach pomiędzy zębami i w okolicach szyjek, gdzie bardzo trudno dotrzeć szczoteczką. Choć częste i dokładne mycie zębów jest podstawą zapobiegania tworzeniu się kamienia nazębnego, to w większości przypadków nie da się uniknąć wizyty u dentysty i wykonania skalingu.
Wyróżnia się dwa rodzaje skalingu:
- skaling naddziąsłowy: polega na usunięciu kamienia z powierzchni korony zęba. Usuwanie kamienia z powierzchni zębów nie jest bolesne, może być natomiast nieprzyjemne.;
- skaling poddziąsłowy: polega na usunięciu kamienia nazębnego, który zaczął odkładać się pod powierzchnią dziąseł. Jest to zdecydowanie bardziej bolesne niż usuwanie kamienia z powierzchni zęba. Ból mogą odczuwać szczególnie osoby, których dziąsła są nadwrażliwe.
Kamień nazębny usuwa się w gabinetach różnymi metodami, zazwyczaj metodą mechaniczną lub ultradźwiękową, a także dźwiękową, laserową i chemiczną, a w niektórych przypadkach tradycyjną (poprzez ręcznie ściąganie kamienia na przykład za pomocą dłutka i pilniczki).
Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów jest uzupełnieniem skalingu. Zabieg polega na czyszczeniu zębów za pomocą specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem i zastosowaniem odpowiedniej ilości wody, rozpyla na zębach drobny proszek. Piaskowanie usuwa resztki kamienia nazębnego z trudno dostępnych miejsc, czyści zęby z osadu i brzydkich przebarwień. Nie jest to zabieg bolesny i nie wymaga specjalnego przygotowania.
Po piaskowaniu należy powstrzymać się od palenia papierosów, picia wina, kawy i innych barwiących zęby napojów przynajmniej przez 3 godziny.
Czy zabiegi trzeba uzupełniać fluoryzacją?
Fluoryzacja zębów nie jest koniecznością, ale jest często stosowana po zabiegach skalingu i piaskowania. Jest najczęściej poprzedzona polerowaniem zębów przy pomocy miękkich szczoteczek.
Fluoryzacja ma na celu wzmocnienie szkliwa i uodpornienie go na działanie kwasów i bakterii. Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesna. Dentysta smaruje zęby specjalnym lakierem (fluor) i pozostawia na kilka minut. Następnie zęby można wypłukać. Lakierowanie łagodzi także nadwrażliwość zębów spowodowaną usuwaniem kamienia, czyli skalingiem.
Źródło: dentalrepublic.pl; alchemiausmiechu.pl