Obserwuj w Google News

Ścieranie zębów: dlaczego "zjadamy" zęby? Jak je odbudować?

2 min. czytania
Aktualizacja 01.06.2022
01.06.2022 14:50
Zareaguj Reakcja

Ścieranie zębów to częsta przypadłość wynikająca z nieodpowiedniej diety lub higieny jamy ustnej, lub nieprawidłowym ustawieniem zębów. Ścieranie zębów towarzyszy też często bruksizmowi i zgrzytaniu zębów. Jak rozpoznać, że zęby się ścierają? Jak naprawić szkody? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Ścieranie zębów
fot. Shutterstock
  1. Jak rozpoznać ścieranie zębów? Zwróć uwagę na te objawy
  2. Jak leczyć ścieranie zębów? Zgłoś się do specjalisty

Ścieranie zębów to powolny proces utraty tkanek twardych zęba. Przyczyn "zjadania" zębów, jak potocznie mówi się o ich ścieraniu, jest wiele. Niektóre związane są ze stylem życia, inne obejmują poważne choroby.  

Najczęstszą przyczyną ścierania zębów jest obecność kwasów w jamie ustnej, pochodzących z jedzenia, napojów i niedostatecznej higieny jamy ustnej, ponieważ bakterie obecne w jamie ustnej przetwarzają resztki pokarmowe, wytwarzając kwasy, które później niszczą zęby. Ilość kwasów można zmniejszyć, ograniczając spożycie kwaśnych napojów i potraw (w tym cytrusów), a także prawidłowo i odpowiednio często szczotkując zęby.

Ścieranie zębów jest też często związane ze zgrzytaniem zębów lub ich zaciskaniem, a także z nieprawidłowym ustawieniem zębów w jamie ustnej.

Kolejnym powodem ścierania zębów jest obecność zębów nieprawidłowej długości, co może być związane z wadą ortodontyczną, wysuwaniem się zębów po usunięciu zęba w łuku przeciwstawnym lub nieprawidłowym, zbyt "wysokim" wypełnieniem. 

Jak rozpoznać ścieranie zębów? Zwróć uwagę na te objawy

Na wczesnym etapie ścieranie zębów nie jest widoczne gołym okiem. Można natomiast zauważyć ich zwiększoną wrażliwość na temperaturę (zimne lub ciepłe), kwaśne i słodkie potrawy i napoje. Może również pojawić się przebarwienie oraz ubytek tkanek zęba w okolicy dziąsła (szyjki zęba) oraz szare zabarwienie brzegu siecznego górnych jedynek (siekaczy centralnych).

Gdy proces ścierania zębów jest zaawansowany dokładnie widać, że zęby są krótsze. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do ich starcia do poziomu dziąseł. Często jest to połączone z kruszeniem się brzegu siecznego górnych i dolnych jedynek. Bóle nasilają się, co znacznie utrudnia picia i jedzenia. Mogą też występować bóle głowy, napięcia mięśni karku, bólu w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego. Postępuje też rozwój mięśni powodujących ruch żuchwy i rozbudowania dolnej części twarzy, co nadaje jej kwadratowy wygląd.

Niebezpieczną konsekwencją ścierania się zębów jest zapalenie lub obumarcie miazgi.

Jak leczyć ścieranie zębów? Zgłoś się do specjalisty

Objawy ścierania zębów wymagają konsultacji stomatologicznej. Postępowanie uzależnione jest od tego, jak zaawansowany jest proces ścierania zębów oraz od tego, jakie objawy temu towarzyszą. Pierwszym etapem leczenia jest zwykle zmiana diety (ograniczenie kwasów) oraz wdrożenie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Kolejnym etapem leczenia może być wykonanie szyny, która zabezpieczy zęby przed ścieraniem. Lekarz może też skierować pacjenta na rehabilitację, by rozluźnić mięśnie.

W przypadku dużych ubytków wykonuje się odbudowę zębów lub nakłada się licówki. W ekstremalnych przypadkach cały plan leczenia może trwać nawet kilka lat i obejmować zmianę nawyków, rehabilitację, założenie szyny lub zastosowanie zastrzyków z toksyny jadu kiełbasianego. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)