Zamknij

Jak dbać o protezy zębowe (ruchome)? Zalecenia

11.12.2018 14:55

Proteza zastępuje prawdziwe zęby, gdy całkiem ich brakuje lub uzupełnia ubytki. Pozwala cieszyć się ładnym uśmiechem, swobodnie gryźć i prawidłowo się wysławiać. Protezy są przydatne, ale należy odpowiednio o nie dbać. Nieregularnie czyszczone i nieodpowiednio przechowywane mogą być źródłem bakterii i szybciej się zużywać.

Protezy zębowe ruchome
fot. Shutterstock

Protezy zębowe ruchome zastępują ubytki w uzębieniu. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną, bo pomagają cieszyć się pięknym uśmiechem, są również niezbędne do prawidłowego mówienia, jedzenia i higieny jamy ustnej.

Ponieważ protezy zastępują prawdziwe zęby, należy o nie odpowiednio dbać. Higiena protez jest tak samo ważna, jak higiena własnych zębów. Ponadto protezy mogą wymagać wymiany, czyszczenia, podklejania lub innych, niezbędnych zabiegów.

Osoby, które noszą protezy zębowe ruchome, powinny dobrze znać zalecenia i zasady dbania o swoje „sztuczne” zęby. Tylko dzięki prawidłowej „opiece” protezy można zachować w dobrej kondycji. 

Zobacz także

Jak dbać o ruchome protezy zębowe? Najważniejsze zalecenia

Protezy zębowe, choć zastępują prawdziwe zęby, to jednak są to ciała obce. Na początku organizm może się przed nimi bronić poprzez odruch wymiotny, zwiększone wydzielanie śliny czy upośledzenie smaku. 

Zakładając protezy po raz pierwszy, trzeba nauczyć się odgryzać, żuć, a także mówić. Jednak po kilku tygodniach lub miesiącach dolegliwości mijają, szczególnie gdy proteza noszona jest przez cały czas.

1. Jak przechowywać protezę?

Wbrew powszechnemu przekonaniu protezy zębowej lepiej nie przechowywać w szklance z wodą. Na wilgotnej powierzchni protezy rozwijają się bakterie i grzyby, dlatego po umyciu należy ją dokładnie wysuszyć i odłożyć w suche miejsce.

2. Jak czyścić protezę?

Protezę zębową trzeba dokładnie myć codziennie i płukać po każdym posiłku. Ważne, by protezę oczyszczać po wyjęciu z ust, najlepiej preparatami przeznaczonymi specjalnie do mycia protez i miękką szczoteczką. Należy szczotkować zarówno zęby, jak i płytkę, na której są osadzone.

Na protezie, tak jak na naturalnych zębach, mogą po pewnym czasie pojawić się przebarwienia. Oprócz codziennego mycia protezy należy ją raz w roku zanieść do protetyka, który dokładnie ją wyczyści.

Należy również pamiętać o tym, by myć wszystko to, co pod protezą. Własne zęby należy czyścić regularnie, ale nawet wtedy, gdy nie został już żaden własny ząb, a proteza zastępuje całe uzębienie, wciąż trzeba myć dziąsła i język. 

3. Jak często wymieniać protezę?

Proteza zębowa ruchoma, odpowiednio przechowywana i czyszczona, może wytrzymać ok. 5 lat. Po upływie kilku lat należy udać się do protetyka i zrobić nową. Niewidoczne dla oka mikrouszkodzenia na powierzchni tworzywa przyczyniają się do gromadzenia bakterii i grzybów.

Należy bezwzględnie przestrzegać okresu wymiany protezy. Nagromadzone bakterie i grzyby mogą się rozprzestrzeniać na cały organizm i zagrażać zdrowiu. To szczególnie groźne dla osób o obniżonej odporności, do których należą także osoby starsze.

Wymiana protezy konieczna jest również w przypadku, gdy dojdzie do jej uszkodzenia: pęknięcie, ułamania. Czasami uszkodzenia są niewielkie i wystarczy protezę naprawić, bywa jednak, że konieczna jest wymiana całej protezy.

Uwaga! Protezy nie wolno kleić i naprawiać na własną rękę, tym bardziej klejem typu „kropelka”. Nieumiejętne naprawianie protezy może skutkować koniecznością wykonania zupełnie nowej.

Zobacz także

Źródło: mp.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk