Zamknij

Paski wybielające mogą niszczyć zęby? Jeden ze składników pod lupą

10.04.2019 11:20

Dotychczas badano wpływ preparatów wybielających na szkliwo, czyli na zewnętrzną warstwę zębów. Jednak okazuje się, że niepożądana reakcja może zachodzić głębiej.

Wybielanie zębów
fot. Shutterstock

W 2017 roku Amerykańskie Towarzystwo Dentystyczne wydało oświadczenie, że paski wybielające nie niszczą struktury zęba, bo ich działanie nie przekracza granicy szkliwa. Jednak na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej, zorganizowanym w dniach 6-9 kwietnia 2019 roku w Orlando, dyskusja na ten temat wróciła. Sprawdź, jakie są najnowsze ustalenia.

Wybielanie zębów a zębina

Struktura zęba składa się trzech warstw: szkliwa, zębiny i tkanki łącznej, spajającej ząb z dziąsłem. Środkowa warstwa jest bogata w białka, m.in. w kolagen. Okazuje się, że nadtlenek wodoru stosowany w paskach wybielających zęby może wchodzić w reakcję z kolagenem.

Na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej w Orlando naukowcy ze Stockton University w New Jersey przedstawili wyniki badań, z których wynika, że w zębinie potraktowanej nadtlenkiem wodoru kolagen ulega rozpadowi.

Autorzy badań podkreślają jednak, że konieczne jest przeprowadzenie pogłębionej analizy na ten temat, ponieważ testy przeprowadzono na zębach wypreparowanych, znajdujących się poza jamą ustną człowieka. Naukowcy twierdzą, że konieczne jest m.in. sprawdzenie, czy uszkodzenie kolagenu jest trwałe i jaki wpływ wywiera nadtlenek wodoru na inne białka zębów.

Nadtlenek wodoru – normy

Na rynku polskim dostępne są paski wybielające zęby do samodzielnego użytku oraz te do stosowania przez lekarzy. Zgodnie z unijną dyrektywą z dn. 20 września 2011 r. nadtlenek wodoru może występować w produktach dla konsumentów, takich jak płyny do płukania jamy ustnej, pasty do zębów czy produkty do wybielenia zębów, w stężeniu ≤ 0,1 proc. Wyższe stężenie, 0,1-6 proc., może występować wyłącznie w produktach przeznaczonych do sprzedaży lekarzom dentystom.

W 2014 roku Główny Inspektor Sanitarny wydał nawet specjalne ostrzeżenie przed zakupem środków do wybielania zębów w internecie, poprzez anonimowe strony www oraz popularne serwisy aukcyjne.

Eksperci przypominają, że naturalnym kolorem zęba nie jest śnieżna biel, a o poradę w sprawie wybielania zębów warto poprosić lekarza.

Źródło: edition.cnn.com, prawo.pl