Zamknij

Nie leczysz paradontozy? Ryzykujesz udarem mózgu!

Monika Piorun
02.08.2016 15:58

Przewlekła choroba przyzębia może aż czterokrotnie podwyższać ryzyko zawału lakunarnego mózgu - ostrzegają na łamach European Journal of Neurology naukowcy z Uniwersytetu Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Nie leczysz paradontozy? Możesz dostać udaru mózgu!

Stan naszego uzębienia może mieć bezpośredni związek z wieloma poważnymi chorobami. Kolejne badania potwierdzają, że nie tylko zęby, ale i dziąsła mogą mieć ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, szczególnie w przypadku osób starszych.

Zapalenie przyzębia, zwane paradontozą lub przyzębicą, dotyczy około 10% ludzi na świecie. Niestety w Polsce statystyki te są wielokrotnie wyższe. W naszym społeczeństwie utrwalił się szkodliwy mit o tym, że choroba ta jest nieuleczalna. Sporo ludzi zupełnie bagatelizuje ten problem.

Usunięcie osadów oraz nagromadzonego kamienia nazębnego, które może zredukować objawy tej dolegliwości, może jednak mieć dużo większe znaczenie dla zdrowia, niż się dotąd zdawało.

THOR
fot.
fot. Thor, flickr.com, CC By 2.0

Dr Yago Leira z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Santiago de Compostela przekonuje, że po przeanalizowaniu wyników badań 62 pacjentów w wieku od 30 do 80 lat, u których zdiagnozowano zawał lakunarny oraz 60 zdrowych osób, jego zespołowi udało się udowodnić, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy stanem zapalnym dziąseł związanym z paradontozą a szczególnym udarem mózgu (tzw. zawałem lakunarnym) z powodu mikrozatorowości naczyń mózgowych lub niedrożności występujących w tym miejscu tętnic.

Oba schorzenia oddziałują na naczynia krwionośne i zazwyczaj towarzyszy im nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu oraz zmiany na tle cukrzycowym, ale dokładne wyjaśnienie przyczyn tego zjawiska wymaga jeszcze dalszych badań.

Specjalistom z Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem udało się z kolei zauważyć, że kobiety cierpiące na choroby przyzębia są aż o 14% bardziej narażone na raka piersi. Spory wpływ na obie przypadłości ma palenie papierosów sprzyjające tworzeniu się mikrouszkodzeń w dziąsłach, a rozwijające się w nich bakterie mogą przedostawać się do tkanek piersi doprowadzając do zmian nowotworowych.

Przeczytaj: Nie dbasz o zęby? Możesz mieć raka piersi!

Jak paradontoza atakuje nasze zęby?

___

zdrowie.radiozet.pl/π