Zamknij

O czym mówi twoja jama ustna? Stomatolog widzi oznaki różnych chorób

13.06.2022
Aktualizacja: 13.06.2022 13:01

Nasze ciała to skomplikowany system naczyń połączonych, dlatego różnego rodzaju stany chorobowe mogą manifestować się nie tylko w zaskakujący sposób, ale i w nieoczywistym miejscu. Jednym z tych ostatnich jest jama ustna.

Dentysta widzi w jamie ustnej różne choroby
fot. Schutterstock
  1. Zęby to integralna część organizmu człowieka
  2. Nieleczone choroby wpływają na stan zębów
  3. Przed planowaną operacją trzeba iść do dentysty
  4. Lepiej nie ukrywać swoich chorób u lekarza
  5. W jamie ustnej widać nie tylko problemy z zębami

Różne choroby manifestują się także w jamie ustnej, dlatego stomatolog może pełnić swego rodzaju rolę lekarza pierwszego kontaktu. To ważne, aby w czasie wizyty u stomatologa poinformować go o wszystkich swoich dolegliwościach – to może mieć wpływ na leczenie chorego zęba. Osoby, które chorują przewlekle, powinny pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych – mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś, endodonta z kliniki Maxdent we Wrocławiu i członek Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Zęby to integralna część organizmu człowieka

– Jama ustna składa się z bardzo delikatnych i wrażliwych tkanek, które jako pierwsze mogą reagować na zmiany chorobowe zachodzące w naszym organizmie. Wśród ogólnoustrojowych dolegliwości, które manifestują się w jamie ustnej, można wymienić m.in. choroby nefrologiczne, onkologiczne, hematologiczne czy związane z podwyższonym poziomem cukru we krwi – wylicza lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Zęby są integralną częścią naszego organizmu, dlatego wszelkie stany zapalne mogą wpływać na to, w jaki sposób funkcjonujemy. – Wyniki badań wskazują m.in., że zaostrzenie przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak na przykład hashimoto czy łuszczyca, może mieć związek ze stanami zapalnymi w jamie ustnej. Podobnie jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Chory ząb może podwyższać czynnik reumatoidalny, a tym samym sprawić, że będzie on bardziej aktywny – wyjaśnia dr Karaś. – Wskazuje się także korelację pomiędzy chorobami przyzębia a niską masą urodzeniową dziecka. W tym wypadku warto podkreślić, że przemiany metaboliczne zachodzące podczas ciąży mogą prowadzić do przerostu zapalnego dziąseł, związanego z zaburzeniami hormonalnymi u kobiety w ciąży – dodaje stomatolog.

– Szczególnie powinny też uważać osoby z chorobami kardiologicznymi. Zapalenie mięśnia sercowego jest jednym z bardziej popularnych schorzeń, które mogą mieć związek ze stanem uzębienia. Podobnie jest w przypadku pacjentów cukrzycowych. Warto sprawdzić zęby także w przypadku nawracającego zapalenia zatok. Mam co najmniej kilkoro pacjentów w ciągu roku, w przypadku który antybiotykoterapia była nieskuteczna, a problemy z zatokami były spowodowane właśnie przez chore zęby – wylicza lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Nieleczone choroby wpływają na stan zębów

Należy pamiętać o tym, że te zależności są dwukierunkowe. Nieleczone choroby ogólnoustrojowe mogą niekorzystnie wpływać także na wyniki leczenia m.in. chorób przyzębia, a przy usuwaniu zębów, czy przy leczeniu kanałowym powodować problem z gojeniem się rany. U osób z celiakią, która wiąże się z niewłaściwym przyswajaniem składników odżywczych z jedzenia, może dojść do hipoplazji – zaniku szkliwa, który objawia się ciemnymi plamami, a także zwiększonym ryzykiem pojawienia się próchnicy.

Przed planowaną operacją trzeba iść do dentysty

O zęby szczególnie powinny dbać także osoby przed drobnymi zabiegami chirurgicznymi i poważnymi operacjami. Wcześniejsza wizyta u stomatologa dotyczy m.in. zabiegów onkologicznych, ortopedycznych, laryngologicznych czy neurochirurgicznych. Powód jest bardzo prosty. W chorym zębie znajdują się bakterie, które mogą się rozsiewać w całym organizmie, a tym samym jeszcze bardziej go osłabiać. To sprawia, że trudniej o szybką rekonwalescencję, a ponadto zwiększa się ryzyko infekcji po poważnym zabiegu w szpitalu.

– Konsekwencje niewyleczonych zmian chorobowych w jamie ustnej mogą być bardzo poważne, dlatego konieczne jest wykonanie dokładnej diagnostyki, która na przykład wykluczy obecność patologicznych kieszonek przyzębnych, które są miejscem gromadzenia się ogromnej ilości bakterii, które tylko czekają na to, aby zaatakować, kiedy organizm będzie osłabiony po operacji. Zdarza się, że niektórych zębów nie da się już uratować – zauważa lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Lepiej nie ukrywać swoich chorób u lekarza

Podczas wywiadu lekarskiego i wypełniania ankiety medycznej w gabinecie stomatologicznym należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, z jakimi się zmagamy czy zmagaliśmy się w przeszłości. Każdy aspekt może mieć wpływ na powodzenie leczenia.

– Przykładem jest osteoporoza. To choroba układu szkieletowego, która zmniejsza także wytrzymałość kości żuchwy i szczęki. U osób mających tę przypadłość w trakcie leczenia stomatologicznego trzeba zachować szczególną ostrożność, a w skrajnych przypadkach przeprowadzić zabiegi chirurgiczne na oddziale szpitalnym – wyjaśnia lek. dent. Bartłomiej Karaś. – Dotyczy to także pacjentek, które zakończyły leczenie nawet rok wcześniej, gdyż leki stosowane w leczeniu osteoporozy bardzo obciążają organizm – dodaje stomatolog.

Dentystę warto poinformować nawet o depresji. – Osoby, które zmagają się z depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi, powinny pamiętać, że ból zębów może mieć zupełnie inne podłoże niż zmiany chorobowe w zębie. Przeciążenie i hiperwrażliwość może mieć podłoże psychiczne. Powinniśmy także poinformować stomatologa o przyjmowaniu leków na nadciśnienie, ponieważ znieczulenie podnosi ciśnienie krwi, więc jego podanie może wywołać niepotrzebne komplikacje – tłumaczy dr Karaś.

W jamie ustnej widać nie tylko problemy z zębami

O profilaktyce i regularnych wizytach u stomatologa powinni pamiętać wszyscy. Podobnie, jak o tym, aby informować lekarza o wszystkich dolegliwościach, z jakimi się zmagamy.

– Ankieta jest bardzo szczegółowa, a informacje w niej podane mogą być ważną wskazówką dla lekarza stomatologa, który może wskazać drogę w rozwiązaniu innych problemów ze zdrowiem, niezwiązanych z jamą ustną. Pamiętajmy także o informowaniu lekarza, jeżeli zostaną u nas zdiagnozowane jakieś nowe schorzenia – podsumowuje lek. stom. Bartłomiej Karaś.

loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.