Oceń
Na zmianę koloru zębów (jednego, kilku lub wszystkich) wpływa bardzo wiele czynników tak zewnętrzno-, jak i wewnątrzustrojowych. Czynnikami, które mają największy wpływ, są dieta i stosowanie używek: palenie papierosów, marihuany, picie dużej ilości kawy, herbaty czy nadmiaru czerwonego wina.
Barwniki z jedzenia osiadają na zębach
Na zmianę koloru zębów wpływają barwniki zawarte w żywności. I wcale nie chodzi o sztuczne barwniki – dużo agresywniejsze są te naturalne.
– Każdy produkt spożywczy, który trafia do naszej jamy ustnej, posiada naturalne bądź sztuczne barwniki, które osiadają na naszych zębach. Jeśli nie zostaną usunięte podczas starannego szczotkowania, zaczynają „wżerać się” w szkliwo, zmieniając jego barwę – tłumaczy lek. stom. Bartłomiej Karaś. – Co ciekawe, w większości to nie produkty przetworzone są odpowiedzialne za przebarwienia na zębach, ale dieta naturalna, bogata w warzywa, owoce i świeżo wyciskane soki oraz wszelkie ziołowe napary. Owoce zawierają mnóstwo kwasów, które negatywnie wpływają na szkliwo, osłabiając je i sprawiając, że staje się porowate i cieńsze. Tymczasem wiele warzyw, ziół i przypraw ma bardzo silne naturalne barwniki – wyjaśnia endodonta.
Napoje owocowe szkodliwe dla szkliwa
W nadmiarze szkodliwa dla zębów jest także woda z dodatkiem cytryny, limonki czy pomarańczy. Dlaczego tak się dzieje?
– Owoce te zawierają kwasy, które prowadzą do obniżenia pH. Dodatkowo kwasy są tzw. chelatorami, co oznacza, że wyciągają związki mineralne z zębów. Przez to osłabiają i uszkadzają szkliwo. To swego rodzaju wytrawienie szkliwa objawia się m.in. tym, że biorąc łyk zimnej wody, bolą nas zęby. Oczywiście kilka szklanek wody z owocami w ciągu dnia nie wpłynie na nasze zęby negatywnie, ale już regularne picie większych ilości może się do tego przyczynić – wyjaśnia dr Karaś. – Dodatkowo u osób, które mają recesję dziąseł albo odsłoniętą szyjkę lub ubytki przyszyjkowe, które przy normalnej podaży płynów nie odczuwają dolegliwości, przy piciu większej ilości wody z kwaśnymi owocami mogą odczuwać większe dolegliwości bólowe – tłumaczy.
Produkty, które najbardziej przebarwiają zęby
Produkty, stwarzające największe ryzyko przebarwień zębów, to te, które mają intensywne kolory: kawa, herbata (szczególnie zielona!), owoce jagodowe (jagody, borówki, wiśnie, jeżyny, truskawki), ciemne winogrona i czerwone wino, buraki, curry i kurkuma. Jednolitą barwą zębów trudno zachować też, paląc nałogowo papierosy.
– Zęby palaczy zazwyczaj są żółte, a na powierzchni przydziąsłowej i wewnętrznej pojawia się ciemno brązowy nalot. Dzieje się tak, ponieważ toksyczne i smoliste substancje dostające się do jamy ustnej podczas palenia, osiadają na zębach, przez co zmieniają ich kolor. Warto też pamiętać, że są one w stanie odbarwić nie tylko szkliwo, ale także wypełnienia zębów – mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.
Kiedy umyć zęby po zjedzeniu owoców i wypiciu soku?
Po zjedzeniu owoców warto pamiętać o jednej z najważniejszych zasad – przypomina o niej stomatolog, wyjaśniając, jak najlepiej o nie zadbać.
– Przede wszystkim: nigdy nie myjemy zębów od razu po zjedzeniu owoców. Ideałem byłoby użycie po kilku minutach bardzo delikatnego płynu do płukania jamy ustnej, który usunie resztki węglowodanów i przywróci właściwe pH, a następnie, po pół godzinie, umycie zębów delikatną pastą, o niskim współczynniku ścieralności. Takie zadanie spełni pasta do zębów nadwrażliwych –mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.
Słodzone napoje to dla zębów dramat
Najbardziej negatywnie na nasze zęby wpływają słodzone napoje gazowane.
– Kwasowe pH i dużo cukru, który znajduje się w słodkich gazowanych napojach, to najgorsze połączenie dla zębów. Podobnie działają zresztą także lodowe sorbety – zauważa lek. stom. Bartłomiej Karaś.
Jak pozbyć się nieestetycznego osadu z zębów?
Z czasem na zębach może powstać nieestetyczny, żółty osad. Na szczęście można go usunąć w gabinecie stomatologa.
– Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie higienizacji zębów z piaskowaniem. A w przypadku nadwrażliwości zębów warto dodatkowo wykonać lakierowania, fluoryzację wraz z zabiegiem ochronnym na zęby. Poza tym należy wybierać pasty i płyny do płukania jamy ustnej dedykowane zębom nadwrażliwym, które mają związki uszczelniające szkliwo i łagodzące nadwrażliwość – wyjaśnia stomatolog.
Oceń artykuł