Zamknij

Domowe sposoby na ból zęba. Uśmierz go naturalnie

Aleksandra Supryn
28.01.2016 14:52

Co zrobić kiedy boli ząb, a najbliższy termin wizyty u dentysty dopiero za kilka dni? Zanim sięgniesz po kolejny środek przeciwbólowy, spróbuj naturalnych sposobów, których używały już nasze babcie.

Naturalne, domowe sposoby na bolący ząb. Sprawdź, co pomoże na ból zęba

Domowe sposoby na uśmierzenie bólu zęba mogą być naprawdę bardzo skuteczne. Co więcej, nie obciążają wątroby tak jak farmaceutyki.

Spróbuj popularnych produktów, które pomogą Ci pozbyć się bólu zęba naturalnie.

Goździk

Goździk to jeden z najpopularniejszych sposobów na ból. Znajduje się w nim naturalny środek znieczulający – eugenol.

Do uśmierzenia bólu możesz wykorzystać sproszkowany goździk, olejek eteryczny lub zasuszony pąk kwiatu w całości (rozgryź go i trzymaj w ustach aż ból ustąpi – ok. 30 minut).

W przypadku olejku eterycznego musisz być bardzo ostrożny. Jeśli dostanie się na wrażliwe dziąsło lub język, może wywołać ból. Aby tego uniknąć, nasącz wacik 2-3 kroplami olejku goździkowego i przyłóż go do bolącego zęba.

Imbir i pieprz cayenne

Wymieszaj ze sobą sproszkowany imbir oraz pieprz cayenne i dodaj do nich odrobinę wody tak, aby powstała papkowata pasta. Zamocz w niej wacik i przyłóż do bolącego zęba. Trzymaj go aż ból ustąpi (przygotuj się jednak na to, że mieszanka może podrażniać i piec). Postaraj się, aby przyprawy nie miały kontaktu z dziąsłem i językiem.

Jodyna

Jodyna ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, jest więc w stanie pozbyć się bólu zęba. Nasącz nią wacik i przyłóż do bolącego miejsca.

Eukaliptus

Skutecznym domowym sposobem na ból zęba może być również olejek eteryczny z eukaliptusa. Bardzo często stosuje się go w produkcji past do zębów i płynów do płukania ust. Dzięki związkowi chemicznemu – cyneolowi – zabija bakterie, a dzięki seskwiterpenom likwiduje stan zapalny.

Sól lub soda oczyszczona

Możesz zrobić sobie również płukankę solną. Rozpuść w ciepłej wodzie łyżeczkę soli i płucz nią usta. Opuchlizna powinna zelżeć, a ból zniknąć.

Sól możesz zastąpić płukanką z sody oczyszczonej. Zmieni ona pH w ustach (będzie wyższe) i stworzy tym samym środowisko, w którym nie będą rozwijać się bakterie. Soda załagodzi też stan zapalny.

Czosnek

Czosnek to naturalny antybiotyk, który bez problemu zwalczy bakterie oraz zmniejszy stany zapalne. Wystarczy po prostu żuć ząbek czosnku lub obtoczony w soli podłożyć pod bolący ząb.

Możesz zrobić sobie również czosnkową płukankę. Rozgnieć kilka ząbków, a następnie zalej je ciepłą wodą. Taką mieszanką płucz usta.

Szałwia

W liściach szałwii znajduje się kamfora, która uśmierzy ból. To jednak nie wszystko, ponieważ szałwia zawiera również składniki, które zatrzymają rozwój infekcji.

Zrób z niej płukankę – wrzuć do szklanki suszone liście szałwii i zalej je wrzącą wodą. Poczekaj aż napar ostygnie, a następnie płucz nim usta. Możesz również użyć olejku eterycznego z szałwii – nasącz nim wacik i przyłóż do bolącego zęba.

Olejek waniliowy

Olejek waniliowy bardzo często stosowany jest do zwalczania zakażeń i stanów zapalnych. Nasącz nim wacik i przyłóż do zęba lub po prostu posmaruj nim bolące miejsce.

Akupresura

A może sięgniesz po tradycyjną medycynę chińską? Spróbuj akupresury. Zgodnie z nauką Chińczyków, uciskając konkretny punkt na dłoni lub stopie jesteś w stanie uśmierzyć ból w zupełnie innej części ciała.

Aby pozbyć się bólu zęba musisz przez ok. 2 minuty uciskać miejsce, w którym kciuk łączy się z palcem wskazującym. 

___

ZdrowoBardzo / AS