Nakładki ortodontyczne. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia?
Coraz więcej Polaków decyduje się na leczenie ortodontyczne. Istnieje wiele metod leczenia wad zgryzu, na przykład aparaty stałe, aparaty ruchome czy nakładki ortodontyczne. Te ostatnie są coraz bardziej popularne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Co warto wiedzieć o nakładkach prostujących zęby i na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem leczenia? Na te pytania odpowiada lek. dent. Kamila Mochocka.

- Alignery – czym są?
- Dlaczego warto stosować nakładki ortodontyczne (alignery)?
- Czy nakładki ortodontyczne mogą wyleczyć każdą wadę?
- Czy do leczenia nakładkowego potrzebujemy lekarza?
- Leczenie nakładkami – jak najdłużej utrzymać efekty leczenia?
- Jak wybrać najlepsze nakładki ortodontyczne?
Alignery – czym są?
Alignery to przezroczyste nakładki ortodontyczne służące do leczenia wad zgryzu. Są one tworzone z wysokiej jakości, bardzo cienkiego, gładkiego i transparentnego tworzywa przypominającego plastik, co sprawia, że są praktycznie niewidoczne i bardzo komfortowe w noszeniu. Co więcej, są one tworzone z myślą o indywidualnym pacjencie, dzięki czemu nie powodują bólu i zapewniają szybkie i precyzyjne leczenie.
Dlaczego warto stosować nakładki ortodontyczne (alignery)?
Istnieje przynajmniej sześć powodów, dla których warto rozważyć leczenie ortodontyczne nakładkami.
- Estetyka
Najważniejszą zaletą nakładkowej metody leczenia wad zgryzu jest to, że nakładki są prawie niewidoczne. Nie powodują zmian w wymowie. Wystarczy zaledwie kilka dni, by pacjent zaadoptował się do nakładki i dzięki temu bez dyskomfortu przeszedł proces leczenia.
- Mała inwazyjność
W odróżnieniu od aparatów stałych, nakładki ortodontyczne nie są przyklejane do zębów. Można je zdjąć w każdej chwili. Jednak ważne jest, aby nosić je około 22 godziny na dobę. W innym przypadku możemy nie osiągnąć założonego planu leczenia. Taki sposób leczenia ortodontycznego pozwala uniknąć częstych wizyt u lekarza i dyskomfortu użytkowania.
- Krótsze leczenie
Alignery mogą skrócić czas leczenia (w porównaniu do aparatów stałych). Średni czas leczenia nakładkami trwa od 4 do 12 miesięcy. Ułatwia to mechanizm działania nakładek – szyny zmieniają pozycję każdego zęba osobno, co pozwala na jednoczesne prostowanie wszystkich zębów.
- Oszczędność czasu
Oszczędzanie czasu i własnych nerwów zaczyna się już podczas pierwszej wizyty, kiedy zamiast wykonywania tradycyjnego wycisku lekarz skanuje zęby za pomocą skanera wewnątrzustnego. Trwa to zaledwie kilka sekund. Takie badanie nie tylko zwiększa wygodę pacjenta, ale również pomaga w otrzymaniu bardziej precyzyjnego zdjęcia jamy ustnej. Już po kilku minutach pacjent może zapoznać się z planem leczenia. Jeśli zamawiamy alignery produkowane w Polsce, po otrzymaniu i zatwierdzeniu planu, możemy zacząć leczenie nawet w ciągu dwóch tygodni.
- Wygoda
Następnym plusem jest wygoda w noszeniu nakładek. Możliwość zdjęcia alignerów podczas jedzenia, picia gorących napojów, mycia lub nitkowania zębów nie tylko poprawia komfort leczenia, ale również pozytywnie wpływa na higienę jamy ustnej.
- Efektywność i bezpieczeństwo
Wiele osób decyduje się na leczenie nakładkowe również ze względu na wysoką efektywność i bezpieczeństwo tej metody. Przy współpracy z profesjonalnym ortodontą możemy mieć pewność, że leczenie alignerami nie zaszkodzi naszemu zdrowiu i zapewni zamierzone efekty w zaplanowanym czasie.
Czy nakładki ortodontyczne mogą wyleczyć każdą wadę?
Nakładki prostujące są w stanie wyleczyć prawie każdą wadę zgryzu, w tym:
- zgryz krzyżowy,
- pogłębiony nagryz pionowy,
- zęby stłoczone,
- szparowatość,
- diastemę.
Pamiętajmy jednak, że różne stopnie zaawansowania wad zgryzu mogą wymagać różnych metod leczenia. W wyborze najlepszego rozwiązania może pomóc oczywiście lekarz ortodonta. Bardzo ważna jest też rola laboratorium, z którym lekarz współpracuje, ponieważ niektóre firmy, pozwalają na łączenie różnych metod i wypracowywanie indywidualnych autorskich rozwiązań, które zapewnią szybkie działanie i wyleczą każdą wadę.
Czy do leczenia nakładkowego potrzebujemy lekarza?
Na rynku od jakiegoś czasu zaczęły się pojawiać marki oferujące leczenie ortodontyczne alignerami bez zaangażowania w ten proces lekarza. Musimy jednak pamiętać, że jest to bardzo niebezpieczna droga do ładnego uśmiechu, którego nikt nam nie gwarantuje. W leczeniu nakładkowym, jak i w przypadku innych metod, rola lekarza jest niezmiernie ważna. To od tego, w jaki sposób będzie zrobiony skan jamy ustnej i zaplanowane leczenie, zależy, czy osiągniemy planowane efekty. Dodatkowo należy pamiętać, że podczas leczenia mogą wydarzyć się nieprzewidziane sytuacje i tylko profesjonalny dentysta będzie w stanie na nie odpowiednio zareagować.
Leczenie nakładkami – jak najdłużej utrzymać efekty leczenia?
W celu utrzymania efektów przeprowadzonej terapii należy stosować indywidualnie zaprojektowane nakładki retencyjne. Wyglądem przypominają one nakładki prostujące, ale różnią się materiałem, z którego są wykonane. Do tworzenia nakładek retencyjnych wykorzystuje się sztywniejszy materiał, co zabezpiecza zęby przed niechcianymi przesunięciami i pozwala przez wiele lat cieszyć się pięknym uśmiechem.
Jak wybrać najlepsze nakładki ortodontyczne?
Jeśli zdecydowaliśmy się na leczenie nakładkami ortodontycznymi, musimy najpierw znaleźć markę, która tworzy najlepsze rozwiązania w tej kategorii. Warto sprawdzić, z jakich materiałów robione są szyny i czy są one indywidualnie dostosowywane do każdego pacjenta. Ważny jest także kraj produkcji nakładek. Decydując się na te, które produkowane są za granicą, musimy liczyć się z długą dostawą i mniejszym spersonalizowaniem. Kolejny czynnik, który należy uwzględnić, to ekologiczna odpowiedzialność marki, ponieważ w dzisiejszych czasach nawet branża medyczna może prężnie rozwijać się bez szkody dla środowiska.