Obserwuj w Google News

Czy maseczka może powodować problemy w jamie ustnej?

2 min. czytania
Aktualizacja 30.12.2020
30.12.2020 15:18
Zareaguj Reakcja

Czy długotrwałe noszenie maseczki może przyczyniać się do zmian w jamie ustnej? Dowiedz się, co zrobić, by uniknąć dolegliwości związanych z jamą ustną podczas pandemii.

Maseczka może przyczynić się do próchnicy
fot. Shutterstock

Noszenie maseczki ma ogromne znaczenie w kwestii profilaktyki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i dlatego nie należy z niej rezygnować, gdy jesteśmy w miejscach publicznych i wszędzie tam, gdzie ryzyko zakażenia jest wysokie. Jednak maseczka może przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Jak to się dzieje?

Długotrwałe noszenie maseczki może sprzyjać powstawaniu nadmiernej suchości w ustach (z powodu oddychania przez usta, a nie przez nos), co z kolei może się przyczyniać do zmiany flory bakteryjnej i namnażania się niektórych patogenów. Efektem tego może być rozwój różnego rodzaju dolegliwości w obrębie jamy ustnej, m.in. próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, nieświeżego oddechu.

Co zrobić, by uniknąć dolegliwości związanych z jamą ustną?

  1. Trzeba zadbać o odpowiedni poziom wilgotności w jamie ustnej. Ślina zmywa z powierzchni zębów resztki pożywienia, neutralizuje działanie kwasów i pełni rolę bariery ochronnej, która redukuje m.in. ryzyko próchnicy, wspomaga remineralizację szkliwa, przywraca równowagę pH oraz ma w składzie tzw. defensyny, białka, które zaburzają metabolizm bakterii i grzybów. Poza tym w ślinie znajdują się również przeciwciała: s-IgA, IgG, IgM, które chronią organizm przed infekcjami.
  2. Należy też regularnie zmieniać maseczkę. Jednorazową po każdym użyciu należy wyrzucić, a wielorazową należy jak najczęściej prać. Najpierw należy ją sparzyć we wrzątku, potem wyprać, wysuszyć i wyprasować. Należy to robić, bo na jej powierzchni zbierają się bakterie, wirusy i zarodniki grzybów różnego typu.
  3. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego dziąseł należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. To ważne, bo zbyt długo utrzymująca się suchość w ustach, zwana kserostomią, sprzyja także stanom zapalnym dziąseł, które są jednym z czynników predysponujących do paradontozy.
  4. Pamiętaj o regularnym myciu i czyszczeniu jamy ustnej. Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie pastą z fluorem. Należy też używać nici dentystycznej oraz stosować płyn do płukania ust.
  5. Chodząc w maseczce, staraj się oddychać przez nos, a nie usta.
  6. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, to zapobiega również nadmiernemu wysuszeniu jamy ustnej.

Źródło: zdrowie.pap.pl