Zamknij

Leczenie zębów nie musi boleć. Metody znieczulenia dostępne u dentysty

22.11.2021
Aktualizacja: 22.11.2021 16:15

Leczenie zębów, czy jakiekolwiek inne zabiegi wykonywane w gabinecie medycznym, nie muszą boleć. Dowiedz się, jakie metody znieczulenia są dostępne w gabinecie u dentysty.

Znieczulenie u dentysty. Jakie metody się stosuje?
fot. Shutterstock
 1. Typy znieczulenia u stomatologa
 2. Znieczulenie miejscowe – rodzaje
 3. Czy po znieczuleniu możemy wciąż coś odczuwać?
 4. Leki znieczulające miejscowo a bezpieczeństwo pacjenta
 5. U kogo nie powinno się stosować znieczulenia miejscowego?
 6. Aktualnie stosowane techniki podawania znieczulenia
 7. Znieczulenie ogólne – kiedy się je stosuje?

Dzisiejsza stomatologia oferuje możliwość przeprowadzenia całkowicie bezbolesnego leczenia. O złych wspomnieniach i nieprzyjemnych doznaniach podczas wizyty u dentysty można zapomnieć. Zęby, jak i przyległe im struktury, czyli dziąsła i kości wyrostków zębodołowych są strukturami bogato ukrwionymi i unerwionymi. To właśnie dlatego każda manipulacja w ich zakresie wiąże się z odczuwaniem bólu.

Typy znieczulenia u stomatologa

Niestety, nie ma możliwości wykonania procedury stomatologicznej, bez względu na jej rodzaj, bez negatywnych odczuć pacjenta. W związku z tym, aby móc bezboleśnie przeprowadzić leczenie stomatologiczne, należy wyłączyć możliwość odczuwania bodźców, stosując odpowiedni rodzaj znieczulenia. W praktyce najczęściej stosowaną metodą jest znieczulenie miejscowe. W wyjątkowych przypadkach, które zostaną omówione w dalszej części tekstu, należy rozważyć wdrożenie znieczulenia ogólnego.

Znieczulenie miejscowe – rodzaje

Znieczulenie miejscowe w stomatologii można w zasadzie podzielić na cztery różne znieczulenia:

 1. Znieczulenie powierzchniowe – czyli nałożenie na powierzchnię śluzówki żelu lub sprayu znieczulającego. Taka forma znieczulenia stosowana jest przede wszystkim podczas krótkich i powierzchownych zabiegów w obrębie tkanek miękkich. Częste jest także zastosowanie tej metody przed wkłuciem igły.
 2. Znieczulenie nasiękowe. Lekarz wprowadza igłę dość płytko w okolicę zęba i stamtąd znieczulenie przedostaje się do znieczulanych tkanek. Znieczulenie to pozwala na wyłączenie czucia na niewielkim obszarze. Zdarza się, że pacjent nawet nie zauważa, że takie znieczulenie już działa.
 3. Znieczulenia śródwięzadłowe, podawane w szparę ozębnej. Technika ta pozwala na precyzyjne wyłączenia czucia w obrębie jednego zęba i sprawdza się przede wszystkim w trakcie leczenia zachowawczego.
 4. Znieczulenie przewodowe. Polega ono na podaniu znieczulenia w okolicy nerwów zaopatrujących dany obszar. Ten rodzaj znieczulenia zna każdy pacjent, który był choć raz znieczulany przed leczeniem zębów lub przed zabiegiem usunięcia zęba w bocznym odcinku żuchwy. Występuje po nim m.in. charakterystyczne drętwienie wargi dolnej i bródki oraz języka.

Czy po znieczuleniu możemy wciąż coś odczuwać?

Obecnie stosowane leki znieczulenia miejscowego zapewniają komfort przeprowadzanych procedur – bez względu na to, czy jest to leczenie zachowawcze zębów, ich usunięcie, czy też zabieg implantologiczny. Należy jednak podkreślić, iż znieczulenie miejscowe w stomatologii likwiduje odczuwanie bólu oraz temperatury, nie znosi natomiast czucia głębokiego, takiego jak uczucie ucisku lub rozpierania, które może pojawić się, chociażby w trakcie zabiegu ekstrakcji zęba.

Leki znieczulające miejscowo a bezpieczeństwo pacjenta

Stosowanie leków znieczulających miejscowo jest bezpieczne dla pacjentów, oczywiście przy uwzględnieniu listy przeciwwskazań dla ich zastosowania. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć między innymi alergie na sam środek znieczulający miejscowo lub substancje konserwujące zawarte w leku.

Należy też pamiętać, że współcześnie, w składzie substancji znieczulenia miejscowego, znajdują się środki zwężające naczynia krwionośne. Mają one zmniejszyć przenikanie środka znieczulającego do tkanek, krwawienie podczas zabiegu, wydłużyć czas działania znieczulenia oraz zmniejszyć ich toksyczność. Należą do nich, np. adrenalina, noradrenalina i epinefryna.

U kogo nie powinno się stosować znieczulenia miejscowego?

Istnieje lista przeciwwskazań i ograniczeń do stosowania wyżej wymienionych środków naczyniozwężających, do których zaliczyć należy:

Wśród pacjentów, którzy cierpią na te choroby i schorzenia, leki zawierające wysokie stężenie wazokonstryktorów należy stosować z odpowiednią ostrożnością. Oczywiście, istnieje możliwość użycia w procesie leczenia leków, które nie mają substancji naczyniozwężających w swoim składzie. Dlatego tak ważne jest, by przedstawić swojemu lekarzowi pełną informację o naszym zdrowiu, co umożliwi dobranie właściwego i bezpiecznego rozwiązania.

Natomiast zdania dotyczące środków znieczulających miejscowo z dodatkiem substancji naczyniozwężających u kobiet w ciąży są podzielone. Część specjalistów uważa, że tak niewielka ilość wazokonstryktorów, jaka znajduje się w substancjach znieczulających, nie ma znaczenia klinicznego i można je stosować u ciężarnych.

Aktualnie stosowane techniki podawania znieczulenia

Wielu pacjentów ma obawę przed znieczuleniem w trakcie wizyty ze względu na obecność igły. Stosowane obecnie w stomatologii igły mają naprawdę bardzo małą średnicę, która wynosi 0,3 mm. Igły te stosowane do strzykawek typu karpula i naprawdę odczuwanie dyskomfortu związanego z ukłuciem jest minimalne.

Z myślą o pacjentach, dla których zastosowanie igieł wiąże się z ogromnym stresem, stworzono techniki, które mogą go znacznie ograniczać. Dla przykładu, coraz częściej w gabinetach stomatologicznych oferowane jest tzw. znieczulenie komputerowe. Podawanie znieczulenia w tej technice jest regulowane przez specjalne urządzenie, które odpowiednio dobiera ciśnienie, redukując nieprzyjemne odczucia do zera. Na rynku dostępne są również urządzenia do bezigłowego podawania znieczulenia i stają się one coraz powszechniejsze w gabinetach stomatologicznych.

Z całą pewnością obecnie dostępne środki i urządzenia przy prawidłowo zastosowanej technice znieczulenia zapewniają możliwość wyłączenia czucia na dużym obszarze przez długi czas, zapewniając tym samym komfort leczenia stomatologicznego. Jednak często nie zapewnia to odpowiedniego komfortu psychicznego pacjenta.

Znieczulenie ogólne – kiedy się je stosuje?

W sytuacjach, kiedy pacjent pomimo zapewnień lekarza ma duże obawy przed leczeniem w znieczuleniu miejscowym, jako alternatywę zaproponować można wykonanie zabiegu stomatologicznego w warunkach znieczulenia ogólnego.

W takiej sytuacji niezbędna jest obecność specjalisty z zakresu anestezjologii, który w bezpieczny sposób przeprowadzi znieczulenie ogólne podczas zabiegu. Innymi wskazaniami do zastosowania takiej techniki znieczulenia są alergie i uczulenia na środki stosowane do znieczulenia miejscowego lub niepełnosprawność pacjenta uniemożliwiająca współpracę na fotelu stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym, a także rozległość procedur.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż dzisiejsza stomatologia oferuje pacjentów możliwości całkowicie bezbolesnego leczenia. Grubą kreską należy oddzielić złe wspomnienia dotyczące wizyt u dentysty, które były synonimem bólu i nieprzyjemnych odczuć. Obecnie każdy rodzaj leczenia stomatologicznego może być przeprowadzony w komfortowych warunkach, bez względu na jego rodzaj.