Obserwuj w Google News

Leczenie kanałowe to ratunek dla zęba. Na czym polega?

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
20.02.2018 16:50
Zareaguj Reakcja

Leczenie kanałowe zęba stosuje się wtedy, gdy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Wizytę u stomatologa poprzedza najczęściej uczucie silnego bólu zęba, który pojawia się na skutek rozwoju zakażenia. Leczenie zęba odbywa się zazwyczaj na jednej wizycie, rzadko trzeba przychodzić na dalsze konsultacje. Leczenie kanałowe bywa ostatnią deską ratunku dla zęba, którego miazga objęta jest zakażeniem. Dowiedz się, na czym polega leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe zębów - na czym polega?
fot. East News

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne jest jedyną deską ratunku, gdy dojdzie do zakażenia lub zapalenia miazgi. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, najczęściej wymienia się jednak próchnicę, wielokrotnie wykonywane zabiegi na tym konkretnym zębie, a także pęknięcie lub złamanie zęba. Nieleczone zapalenie lub zakażenie miazgi może prowadzić do wytworzenia się ropnia. Rozwijającemu się stanowi zapalnemu towarzyszy silny ból.

Wskazania do leczenia kanałowego zęba:

  • zapalenie miazgi;
  • martwica miazgi;
  • niedopełnione kanały korzeniowe (tzw. ponowne leczenie kanałowe lub reendo);
  • zmiany okołowierzchołkowe.
Leczenie kanałowe zęba może trwać nawet kilka godzin. To procedura bolesna, dlatego najczęściej stosuje się znieczulenie. Warto zatem zjeść coś wcześniej, by nie męczyć się przez kolejne godziny.

Tym, co skłania pacjentów do wizyty u stomatologa, jest przeszywający ból, który towarzyszy zapaleniu miazgi. Złagodzenie bólu zęba jest możliwe wyłącznie po jego rozwierceniu i zmniejszeniu ciśnienia. Błędem jest myślenie, że ból sam przejdzie. Niestety, nie ma obecnie innej metody radzenia sobie z zapaleniem czy zakażeniem miazgi. Wyczyszczenie kanałów jest absolutnie konieczne, by zapalenie przestało się rozwijać, a ból zelżał.

Nie ma co się łudzić, że środki przeciwbólowe załatwią sprawę. Każdy, kto choć raz cierpiał z powodu rozwijającego się zapalenia czy zakażenia miazgi, wie, jak ogromny towarzyszy temu ból. Dyskomfort jest ogromny, uniemożliwia jedzenie i normalne funkcjonowanie. Dlatego nie ma co zwlekać, należy udać się na wizytę do stomatologa, gdy tylko pojawi się ból.

Leczenie kanałowe zęba: na czym polega?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z kanałów i ich dezynfekcji. W następnej kolejności wypełnia się szczelnie kanały odpowiednimi materiałami i szczelnie zabezpiecza koronę zęba. To bolesna procedura wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Warto pamiętać, że znieczulenie nie zostanie podane, jeśli pacjent jest na nie uczulony.

Tuż przed przystąpieniem do leczenia zęba lekarz wykonuje prześwietlenia, a następnie podaje znieczulenie. Przed rozwierceniem zęba zakładany jest koferdam, czyli specjalna guma izolująca ząb z jamy ustnej, która tworzy barierę aseptyczną, utrzymuje suchość i zabezpiecza pacjenta przed przedostaniem się drobnych narzędzi do przełyku i tchawicy.

Leczenie kanałowe krok po kroku:

  1. Lekarz usuwa próchnicę z zęba i wykonuje odpowiednie dojście do kanałów.
  2. Po odpowiednim przygotowaniu korony zęba lekarz przystępuje do usunięcia miazgi.
  3. Następnie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, by dokładnie usunąć bakterie, które mogły przejść do zębiny.
  4. W czasie czyszczenia kanałów płucze się je dodatkowo stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu, który ma za zadanie je zdezynfekować.
  5. Po opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów lekarz je osusza i wypełnia specjalnymi preparatami, które uszczelniają i zapobiegają ewentualnemu rozwojowi bakterii.
  6. Na koniec ząb zamyka się plombą lub odbudowuje protetycznie za pomocą korony porcelanowej.

Ząb po leczeniu kanałowym nie wymaga specjalnego traktowania. Zaleca się jednak unikanie jedzenia twardych produktów, aż do czasu, kiedy korona zęba będzie całkowicie odbudowana. Ząb należy myć tak jak wszystkie inne.

Zobacz na rysunku, gdzie dokładnie znajdują się kanały zębowe i miazga:

ząb wikimedia.org
fot.
Źródło: wikimedia.org

Leczenie kanałowe zęba: powikłania

W czasie leczenia pomimo zastosowania znieczulenia może wystąpić ból. Dzieje się tak, gdy stan zapalny jest bardzo rozległy. Po leczeniu kanałowym mogą pojawić się także pewne dolegliwości takie jak ból i uczucie podrażnienia oraz nadwrażliwość. Dolegliwości można uśmierzać preparatami przeciwbólowymi. Wszystkie niekomfortowe uczucia powinny ustąpić w ciągu dwóch tygodni od zakończenia leczenia. W niektórych podręcznikach podaje się, że dolegliwości mogą występować nawet przez 6 miesięcy od zakończenia leczenia.

Nasilające się i przedłużające dolegliwości oraz wszystkie symptomy niepokojące należy konsultować z lekarzem przeprowadzającym leczenie.

Leczenie kanałowe zęba: cena

Cena leczenia uzależniona jest od liczby kanałów i stopnia trudności zabiegu. Ceny różnią się między sobą także ze względu na renomę gabinetu i lekarza oraz miejscowość, w której leczenie jest wykonywane. Najczęściej wystarczy jedna wizyta, by wyleczyć ząb kanałowo, jednak w niektórych przypadkach na wizycie trzeba pojawić się więcej niż dwa razy — wtedy koszty są znacznie wyższe.

Leczenie zęba jednokanałowego może kosztować nawet 400 zł, leczenie zęba dwukanałowego ok. 500 zł, leczenie zęba trzykanałowego 600-700 zł, a leczenie zęba czterokanałowego od 700 do 800 zł.

Do kosztów leczenia należy zazwyczaj doliczyć koszt RTG lub znieczulenie, jeśli nie jest oferowane w pakiecie.

Zobacz także

Źródło: Leczenie kanałowe, dr n. med. Iwona M. Tomaszewska, Zakład Dydaktyki Medycznej - Wydział Lekarski, Kraków  ( stomatologia.mp.pl)

_______

zdrowie.radiozet.pl/nk