Jak uniknąć kosztownego leczenia zębów? Jest na to prosty sposób
Wizyta u dentysty nie musi być kosztowna. Dowiedz się, jakie zabiegi warto wykonywać, by uniknąć próchnicy i chorób przyzębia. Opowiada o nich dr n. med. Agnieszka Laskus, MSc., specjalista periodontologii oraz stomatologii ogólnej.

„ Leczenie stomatologiczne nie należy do najtańszych” – zapewne większość Polaków zgodzi się z tą tezą. Nic więc dziwnego, że w dobie szalejącej inflacji wizyta u dentysty jest jedną z ostatnich rzeczy, o których myślimy. Tymczasem powinna ona znaleźć się na naszej obowiązkowej check liście, jeśli chcemy mieć domowy budżet pod kontrolą i uchronić się przed nagłym, dużym wydatkiem.
Badanie przeprowadzone przez Fundację Dr Laskus w 2021 roku wykazało, że ponad 1/3 Polaków korzysta z wizyt u stomatologa zdecydowanie rzadziej niż przed pandemią. Co więcej, okazało się, że 33 proc. Polaków zgłasza się do dentysty na kontrolę rzadziej niż raz do roku. Największy problem z profilaktyką jest wśród osób starszych (powyżej 70 lat) – w tej grupie aż 47 proc. badanych nie odwiedza dentysty w ogóle.
Niestety skutki takiego podejścia widzimy na co dzień w gabinetach stomatologicznych. Odkładanie wizyty z nadzieją, że poboli i przestanie, prowadzi do konieczności zaawansowanego leczenia, a co za tym idzie znacznie większych wydatków. Tych ostatnich można uniknąć, głównie dzięki profilaktyce.
Jak zaoszczędzić na zębach?
Ceny zabiegów stomatologicznych można znaleźć w wyszukiwarce internetowej (w wynikach znajdziemy porównywarki cenowe tego typu usług) lub na forach, na których pacjenci wymieniają się opiniami na temat usług dentystycznych. Ceny będą oczywiście różnić się w zależności od miast.
Co zrobić, by zaoszczędzić na leczeniu zębów?
- Przede wszystkim powinniśmy na stałe wpisać w nasz kalendarz przeglądy stomatologiczne. To koszt rzędu 150-300 zł. Dzięki regularnym wizytom stomatolog może zidentyfikować zmianę na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest nie tylko łatwiejsze i mniej bolesne, ale również krótsze i tańsze. Jak często umawiać się na przegląd? To kwestia indywidualna – w przypadku większości osób wystarczy 2 razy w roku. Jednak osoby z grup ryzyka (np. palacze, diabetycy, kobiety w ciąży, osoby z osłabiona odpornością czy chorobami przyzębia) powinny robić to częściej, np. co trzy miesiące.
- W przypadku wypełnień koszt będzie zależny od wielkości ubytku, a więc nadbudowanej powierzchni zęba. Odwlekanie wizyty może wymusić leczenie kanałowe zęba, co na ogół stanowi już znacznie większy wydatek. W przypadku większych zaniedbań konieczne może być usunięcie zęba i późniejsze leczenie protetyczne. Uzupełnienie braków zębowych jest jedną z najdroższych usług dentystycznych, a przecież w większości przypadków można tego uniknąć.
Jakie zabiegi wybrać, by zaoszczędzić u dentysty?
Są zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym, które mają działanie profilaktyczne. Niestety nazwa tych zabiegów niewiele mówią.
Skaling – czyli usuwanie kamienia nazębnego. Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków lub narzędzi ręcznych pozwala pozbyć się złogów nazębnych obecnych nad i poddziąsłowo. Kamień nazębny może pojawić się u każdego z nas, ponieważ jest wynikiem reakcji śliny z miękkim, przylegającym do powierzchni zęba osadem. Oczywiście staranna, codzienna higiena jamy ustnej zdecydowanie zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego, choć pewne czynniki tego nie ułatwiają, np. palenie papierosów, dieta obfita w węglowodany i nabiał. Zabieg skalingu chroni przed niszczeniem się szkliwa zębów, rozwojem próchnicy, chorobami dziąseł oraz… większymi wydatkami w przyszłości.
Piaskowanie – czyli usunięcie bakterii i przebarwień. Na ogół wykonywane tuż po skalingu, ale w przypadku osób, które bardzo starannie dbają o higienę jamy ustnej, może być zabiegiem samodzielnym. Płytka nazębna i przebarwienia usuwane są za pomocą dyszy, z której wydobywa się strumień wody, powietrza i drobinek czyszczących. Warto regularnie umawiać się na piaskowanie, ponieważ procedura ta nie tylko doskonale kontroluje biofilm bakteryjny na zębach, ale również daje doskonałe efekty wizualne. W tej chwili w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych mamy urządzenia (np. EMS) do bezbolesnego usuwania płytki nad i poddziąsłowo (Airflow i Perioflow) w połączeniu ze specjalnie dobranym piaskiem na bazie glicyny (Airflow Perio). W ten sposób jest realizowana nowatorska koncepcja całościowego protokołu profilaktycznego GBT (kontrolowane wybarwianie i usuwanie biofilmu bakteryjnego w jamie ustnej pacjentów).
Polerowanie – czyli wygładzanie powierzchni zęba. Dlaczego warto? Ponieważ na idealnie gładkich zębach trudniej osadza się płytka nazębna, a to oznacza mniejsze ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.
Fluoryzacja – czyli lakierowanie. Może się kojarzyć głównie z profilaktyką dziecięcą, jednak zabieg ten jest polecany również osobom dorosłym. Fluoryzacja zabezpiecza szkliwo i hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej – a te, nie tylko w tym obszarze szkodzą, ale także mogą sprzyjać rozwojowi chorób w obrębie całego organizmu.
Profesjonalne czyszczenie wykonywane w połączeniu z rutynowym badaniem stomatologicznym może znacznie pomóc w zapobieganiu dwóm powszechnym dolegliwościom, czyli próchnicy i chorobom dziąseł.
Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy na poszczególnych zabiegach, warto regularnie decydować się na pełen pakiet, składający się z powyższych zabiegów. Ten, w połączeniu z codzienną higieną jamy ustnej (staranne szczotkowanie, stosowanie nitki dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej) oraz regularnymi przeglądami dentystycznymi, powinien w dłuższej perspektywie uchronić nas przed większymi wydatkami w gabinecie stomatologicznym. Jeśli w ostatnim czasie nie odwiedzałeś swojego dentysty, to najlepsza pora, by się zapisać.