Oceń
Mycie zębów wymaga systematyczności i odpowiedniej techniki. Spełnienie tych podstawowych warunków zapewnia odpowiednią higienę jamy ustnej. To nieprawda, że każdy ma swoją technikę mycia zębów. Schemat szczotkowania powinien być jednakowy dla każdego właśnie po to, by zęby myć dokładnie. Warto uświadomić sobie, jak ważne jest prawidłowe mycie zębów. Dzięki stosowaniu odpowiedniej, sprawdzonej i polecanej techniki można zaoszczędzić sobie zbyt częstych wizyt u stomatologa oraz kosztownego i długiego leczenia zębów.
Oprócz stosowania odpowiedniej techniki mycia warto dbać o samą szczoteczkę. Zaleca się zmianę szczoteczki na nową średnio co 2-3 miesiące. Nową szczoteczkę, wyjętą z opakowania, należy zdezynfekować, na przykład polewając włosie wrzątkiem. Dezynfekcję szczoteczki warto powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Duże znaczenie ma czystość i jakość włosia, które kilka razy dziennie ląduje w naszych ustach. Przed myciem zębów włosie szczoteczki należy zwilżyć wodą, a po umyciu dokładnie je wypłukać, by pozbyć się resztek pasty i jedzenia. Szczoteczkę zawsze przechowujemy w pojemniku, stawiając ją włosiem do góry. Powinna swobodnie wysychać, dlatego zaleca się unikanie zamykania jej w szczelnie zamkniętym pudełku.
Jak poprawnie myć zęby? Ważna jest technika
Podstawową zasadą jest ustalenie dobrego schematu: mycie zębów należy zacząć na przykład od prawej góry i skończyć na lewym dole lub odwrotnie. Nie wolno także zapominać o powierzchni języka i powierzchniach żujących.
Najbardziej popularną, zalecaną metodą mycia zębów jest technika tzw. obrotowo–wymiatająca polegająca na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do szyjek zębowych. Włoski szczoteczki powinny być skierowane do zębów. Wykonuje się następnie ruchy wymiatające w kierunku powierzchni żujących, jednocześnie wykonując ruch wibrujący czy poprzecznie wibrujący. Ruch w każdym kierunku powinien być powtórzony przynajmniej trzy razy, by dokładnie wyczyścić każdy ząb. Następnie można posunąć się dalej w kierunku pozostałych zębów.
Nacisk na zęby powinien być wywierany siłą mięśni policzków, nie naciskiem dłoni na samą szczoteczkę. Nie zaleca się zbyt mocnego szczotkowania, ważniejsza jest raczej poprawna technika.
Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po śniadaniu i ostatnim posiłku w ciągu dnia. Czas mycia zębów nie powinien być krótszy niż 2-3 minuty.
Przed przystąpieniem do szczotkowania zębów należy wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, używając do tego celu nitki dentystycznej. Nitkowanie można także wykonać po umyciu zębów, to raczej kwestia indywidualna.
Ważne jest także dokładne oczyszczenie powierzchni grzbietowej języka, czyli miejsca, które potocznie określamy po prostu jako język. Na języku gromadzi się dużo bakterii, które tworzą nalot i mogą powodować brzydki zapach z ust. Do czyszczenia języka używa się specjalnych skrobaczek lub szczoteczek.
- Ile pasty nakładać na szczoteczkę? Wystarczy niewielka ilość przypominająca wielkością ziarno fasoli.
Zobacz na filmie, jak należy szczotkować zęby:
Jak poprawnie myć zęby? Wybór szczoteczki to podstawa
Wybór twardości włosia to sprawa indywidualna. Większość osób, które mają zdrowe zęby, wybiera szczoteczkę „medium”, czyli ze średnio twardym włosiem. Miękka szczoteczka (soft) polecana jest osobom, które mają problemy z dziąsłami i przyzębiem (na przykład dziąsła bolą i krwawią w czasie mycia). Szczoteczka z twardym włosiem jest stosunkowo rzadko wybierana. Twarde włosie nie sprawdza się w przypadku jakiejkolwiek nadwrażliwości, problemów z krwawieniem dziąseł lub w chorobach dziąseł i przyzębia. Na twardą szczoteczkę decydują się zatem osoby, których zęby i dziąsła są idealnie zdrowe, a szczotkowanie twardym włosiem jest dla nich po prostu przyjemne.
W ofercie sklepów znajdują się także malutkie szczoteczki międzyzębowe, które służą do dodatkowego czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni. Są również przydatne w utrzymywaniu odpowiedniej higieny w czasie noszenia stałego aparatu, kiedy niemożliwe jest dotarcie do każdego miejsca dużą szczoteczką.
Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program
Źródło: mamaortodonta.pl/jak-myc-zeby
zdrowie.radiozet.pl/nk
Oceń artykuł