Zamknij

Jak długo żyje ząb po leczeniu kanałowym? Co robić, by służył jak najdłużej?

25.05.2022
Aktualizacja: 25.05.2022 11:45

Zęby po leczeniu kanałowym są już mniej trwałe niż zęby zdrowe. Aby służyły jak najdłużej, ważne jest nie tylko usunięcie infekcji, ale również trwała ich odbudowa . Szczegóły tłumaczy lek. stom. Bartłomiej Karaś, endodonta z kliniki Maxdent we Wrocławiu, członek Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Jak długo żyją zęby leczone kanałowo?
fot. Schutterstock
  1. Jak zwiększyć szansę na dłuższe przeżycie zęba?
  2. Kiedy powinna nastąpić odbudowa zęba?
  3. Jak ważna jest higiena zębów leczonych kanałowo?
  4. Zęby leczone kanałowo mogą przeżyć nawet 20 lat

Po leczeniu kanałowym ząb przeżywa średnio 11 lat – takie są wyniki najnowszych badań zrealizowanych przez Regenstrief Institute i Indiana University School of Dentistry z USA. – To ważne badanie, które zostało przeprowadzone na dużej grupie pacjentów, potwierdzające wcześniejsze prace oraz obserwacje z gabinetów stomatologicznych. Nie zapominajmy jednak, że leczenie kanałowe to jeden z etapów, a na wynik całego leczenia. Tym samym na długość przeżycia zęba wpływa co najmniej kilka czynników, o których musimy pamiętać. Szczególnie ważna, obok usunięcia infekcji, jest trwała odbudowa zęba – przypomina lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Jak zwiększyć szansę na dłuższe przeżycie zęba?

Leczenie kanałowe to jedna z dwóch – obok leczenia protetycznego – procedur, których rolą jest przywrócenie funkcji zęba. Osób, które poddają się leczeniu endodontycznemu, z roku na rok przybywa. Rozwój medycyny i coraz lepszy sprzęt, jakim dysponują lekarze dentyści, sprawia, że choroby miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych wykrywane są coraz częściej. Rośnie także świadomość ludzi na temat tego, jakie znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia mają zdrowe zęby.

– Do leczenia kanałowego dochodzi z konkretnego powodu. W zdecydowanej większości przypadków (średnio w 9 na 10) przyczyną problemów jest próchnica, która niszczy twarde tkanki zęba i powoduje stan zapalny lub obumarcie miazgi, czyli żywego wnętrza zęba. Leczenie kanałowe ma za zadanie usunięcie tej infekcji – wyjaśnia endodonta. – W kolejnym kroku należy wykonać trwałą odbudowę wyleczonego zęba. I to ten ostatni element, obok momentu rozpoczęcia leczenia (im szybciej, tym lepiej), umiejętności stomatologa i wykorzystanego sprzętu, ma ogromny wpływ na trwałość i powodzenia leczenie kanałowego. To bardzo ważny czynnik, o którym nie wolno zapominać. Sukces całego procesu związany z wieloletnim przeżyciem zęba w jamie ustnej warunkowany jest właśnie trwałą i szczelną odbudową To, że ząb przestaje nas boleć, nie oznacza, że cały proces leczenia jest zakończony – przypomina Bartłomiej Karaś.

Kiedy powinna nastąpić odbudowa zęba?

Po zdiagnozowaniu problemu, podobnie jak w przypadku każdego leczenia, nawet pojedynczego zęba, pacjent powinien poznać plan leczenia: etapy, czas, a także koszty. Leczenie i odbudowa zęba powinny rozpocząć się jak najszybciej.

– W zdecydowanej większości przypadków, poza bardzo rzadkimi wyjątkami, leczenie kanałowe, zgodnie z zaleceniami renomowanych towarzystw stomatologicznych (np. The European Society of Endodontology), powinno zamknąć się w nie więcej niż dwóch wizytach – tłumaczy stomatolog. – Każda z wizyt, w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu, powinna trwać średnio 1-2 godziny. Mniejsza ilość czas spędzonego w gabinecie podczas jednej wizyty, a tym samym konieczność jego częstszych odwiedzin, to większe ryzyko infekcję czy złamanie zęba. Odbudowa zęba powinna nastąpić, jak najszybciej po leczeniu, najlepiej, jeżeli to możliwe, na ostatniej wizycie leczenia kanałowego – dodaje lekarz.

Doktor Karaś uważa, że często najlepszą opcją jest „odbudowa protetyczna”, na przykład tzw. koroną. Jeżeli z różnych przyczyn ta odbudowa zostanie odroczona – czasami są to przyczyny stricte medyczne związane z wątpliwymi rokowaniami dotyczącymi zęba, stanem zapalnym, torbielą, koniecznością wykonania zabiegu chirurgicznego, choć czasami na przeszkodzie stają finanse pacjenta – wówczas do czasu tzw. docelowej odbudowy, konieczne jest wykonanie szczelnej obudowy tymczasowej. – Jej rolą jest zabezpieczenie m.in. przed ponowną infekcją – mówi endodonta.

Jak ważna jest higiena zębów leczonych kanałowo?

Wpływ na przetrwanie zęba ma także codzienna higiena. Tym bardziej że w przypadku zębów po leczeniu kanałowym ponowne pojawienie się próchnicy jest trudniejsze do wykrycia.

– Jak każdy, także ząb leczony kanałowo wymaga perfekcyjnego dbania o higienę. Zwłaszcza że do leczenia kanałowego w 90 proc. przypadków dochodzi w efekcie dużych zmian próchnicowych – wyjaśnia endodonta. Tłumaczy, że infekcja zęba sprawia, że jest on bardzo zniszczony i wymaga porządnej odbudowy. To, że jest wyleczony, nie oznacza, że nie grozi mu próchnica wtórna. – W przypadku zębów leczonych kanałowo jest ona podstępna, ponieważ związane z nią dolegliwości bólowe (w przypadku zębów żywych pojawiają się stosunkowo szybko, już po „dotknięciu” miazgi) mogą pojawić się nawet po 2-3 latach, kiedy próchnica zaatakuje już korzenie. Wówczas jedynym wyjściem jest usunięcie zęba – mówi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Zęby leczone kanałowo mogą przeżyć nawet 20 lat

Badania zrealizowane przez Regenstrief Institute i Indiana University School of Dentistry z USA objęły ponad 46,5 tys. pacjentów, którzy przeszli leczenie kanałowe. Analizie poddano ponad 71 tys. zębów. Badania oparto na danych z 99 gabinetów i klinik dentystycznych w Stanach Zjednoczonych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Dental Research”.*

– Wyniki tego badania wskazują, że ząb po leczeniu kanałowym żyje średnio 11,1 roku. I słowo średnio ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie. Na realną długość przeżycia zęba wpływ miały m.in. takie czynniki, jak przeprowadzenie pełnego leczenia wraz z odbudową (jego brak skracał przeżywanie zęba do 6,5 roku), zastosowane ubezpieczenie, a tym samym jaki materiał oraz opcje leczenia zostały zastosowane, czy region z którego pochodzili pacjenci – komentuje doktor Karaś. – W efekcie najdłużej żyły zęby pacjentów z północnego wschodu Stanów Zjednoczonych. To aż 20,5 lat. Najkrócej zaś u osób z zachodnich stanów, gdzie było to tylko średnio osiem lat i siedem miesięcy – zauważa stomatolog.

*„Journal of Dental Research”

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.