Oceń
Grzybica jamy ustnej charakteryzuje się silnymi dolegliwościami bólowymi w obrębie buzi. Choroba jest trudna do wyleczenia, dlatego przy pojawieniu się pierwszych, niepokojących objawów należy umówić się na wizytę do lekarza specjalisty.
Grzybica jamy ustnej – rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów grzybicy jamy ustnej:
- Hiperplastyczna
Ten rodzaj grzybicy jamy ustnej występuje bardzo rzadko. Objawy dominujące to między innymi białe grudki. Hiperplastyczna grzybica jamy ustnej najczęściej rozwija się u osób palących papierosy oraz borykających się z zaburzeniami endokrynologicznymi.
- Rumieniowa
Jest to najczęściej występująca forma grzybicy jamy ustnej. Objawia się czerwonymi plamami na języku oraz podniebieniu, a także zanikiem brodawek nitkowatych. Charakteryzuje się także dolegliwościami bólowymi w obrębie buzi. Rozwija się zazwyczaj u osób, które przez długi czas przyjmują antybiotyki.
- Rzekomobłoniasta
Ta odmiana grzybicy obejmuje całą jamę ustną. Objawia się białymi lub żółtymi plazmami. Rozwija się bez dolegliwości bólowych. Inne symptomy to także suchość i pieczenie oraz zaburzenia smaku i utrata apetytu.
Grzybica jamy ustnej – objawy
Objawy grzybicy jamy ustnej to między innymi:
- Biały nalot na podniebieniu i języku (u niektórych rozprzestrzenia się do przełyku oraz gardła),
- Ból w obrębie miejsc objętych stanem chorobowym,
- Liczne owrzodzenia,
- Pieczenie w jamie ustnej,
- Bolesne pęknięcia na kącikach ust,
- Nadżerki,
- Romboidalne zapalenie języka.
U niemowląt grzybica jamy ustnej bardzo często występuje w postaci ostrej. Objawia się biało-szarym nalotem na języki, nazywany także pleśniawkami. Z wyglądu przypomina ścięte mleko.
Grzybica jamy ustnej – przyczyny i czynniki ryzyka
Około 70 procent osób jest nosicielem Candida albicans, który wywołuje grzybicę jamy ustnej i nie choruje. Do rozwoju choroby dochodzi, gdy słabnie odporność organizmu. Przy zaburzonej pracy układu immunologicznego, grzyby zaczynaj atakować gardło oraz układu pokarmowy.
Czynniki ryzyka rozwoju grzybicy jamy ustnej:
- Nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
- Zaburzenia hormonalne,
- Cukrzyca,
- Zbyt niski poziom żelaza,
- Chemioterapia,
- Radioterapia,
- Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów,
- Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, tabletek antykoncepcyjnych oraz hormonów i sterydów,
- Mikrouszkodzenia błony śluzowej,
- Mała ilość wydzielanej śliny,
- Nadużywanie alkoholu,
- Palenie papierosów,
- Często pojawiające się stany zapalne błony śluzowej w jamie ustnej,
- Zakażenie wirusem HIV,
- Niedobór witamin z grupy B,
- Niedobór kwasu foliowego oraz cynku,
- Zaburzenia i dysfunkcje endokrynologiczne (między innymi niedoczynność tarczycy, niewydolność nadnerczy),
- Choroby nerek,
- Transplantacje narządów,
- Choroby krwi (między innymi: anemia, białaczka, neutropenia),
- Zaburzenia układu immunologicznego
- Ciąża,
- Menopauza,
- Choroby nowotworowe.
Grzybica jamy ustnej – leczenie
Leczenie grzybicy jamy ustnej może być miejscowe i ogólne. W tym drugim stosuje się antybiotyki, leki przeciwgrzybiczne, które mogą być podawane doustnie lub dożylnie. Ta farmakoterapia ma bardzo silne działanie, dlatego w jej trakcie należy koniecznie sprawdzać i kontrolować parametry wątrobowe.
W leczeniu miejscowym stosuje się kremy oraz zawiesiny do jamy ustnej. W niektórych przypadkach skuteczne są także specjalistyczne płukanki.
Podczas rozwoju tej choroby, a także w trakcie jej leczenia jest duże ryzyko pogłębienia niedoborów witamin, kwasu foliowego oraz żelaza. Dlatego leczenie powinno być wsparte sumplementacją witamin i minerałów. Bardzo ważna jest także odpowiednia higiena jamy ustnej i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Zahamuje to rozwój dalszego namnażania się grzybów i bakterii.
Oceń artykuł