Zamknij

Dlaczego seniorzy powinni leczyć zęby? Dentysta wyjaśnia

01.10.2021
Aktualizacja: 01.10.2021 17:10

Zęby należy leczyć w każdym wieku. Jednak seniorzy powinni zachować szczególną czujność. W ich przypadku zapalenie miazgi może nie dawać żadnych objawów bólowych.

Leczenie zębów u seniorów
fot. Shutterstock

U seniorów w zachowanych własnych zębach bardzo często można zaobserwować  zmiany w zębinie i miazdze zębów, które są charakterystyczne dla wieku podeszłego i mają charakter nieodwracalny. Zmiany te mogą stwarzać problemy zarówno diagnostyczne (zęby słabiej reagują na czynniki drażniące), jak i lecznicze (światło komory zęba i systemu korzeniowego może być całkowicie zamknięte przez zębinę, a unerwienie i unaczynienie miazgi – mniejsze). Są to jednak wyzwania dla endodonty, a nie dla pacjenta.

Osoby starsze rzadziej odczuwają ból zęba

O ile u osób młodszych powodem wizyt u stomatologa jest najczęściej leczenie próchnicy umiejscowionej w koronie zęba, o tyle u osób starszych o wiele częściej mamy do czynienia z próchnicą korzenia. I tu musimy pamiętać, że seniorzy bardzo rzadko odczuwają ostre dolegliwości bólowe ze strony miazgi, a istniejący w niej stan zapalny ma raczej charakter przewlekły, długotrwały i nie zawsze daje charakterystyczne objawy.

Gruba warstwa zębiny wtórnej, zarówno tej fizjologicznej, jak i patologicznej, oraz gorsza reakcja komórek miazgi sprawiają, że nawet silny bodziec może wyzwalać minimalną reakcję ze strony zęba (mogą oni nie czuć bólu zęba). Problemem może być zatem jednoznaczne ustalenie żywotności miazgi, co jest niezbędne diagnostycznie przed podjęciem leczenia kanałowego. Dlatego dobrze jest wykonać zdjęcie RTG.

Jak wygląda leczenie kanałowe u osób starszych?

U osób starszych inaczej wygląda udrażnianie kanałów, które – na skutek postępujących z wiekiem zmian w zębinie – są zwężone i wymagają zastosowania narzędzi optycznych, np. mikroskopu. Użycie mikroskopu wymaga ustawienia fotela dentystycznego w pozycji leżącej, co z kolei budzi obawy starszych pacjentów z chorobami kręgosłupa, serca, cierpiącymi na duszności czy zawroty głowy.

Zęby warto ratować w każdym wieku

Mimo iż leczenie endodontyczne u osób w podeszłym wieku może być uznane za trudne z technicznego punktu widzenia, jednak statystyki podają, że skuteczność leczenia kanałowego jest podobna do leczenia u osób młodych.

Zęby warto ratować w każdym wieku. Pamiętajmy, że nawet jeśli nosimy protezę, to będzie się ona lepiej trzymać na rusztowaniu z pozostałych nam własnych zębów. A dobre umocowanie protezy w jamie ustnej, poprawi nam komfort życia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Podstawą profilaktyki zdrowia naszych zębów jest systematyczna i prawidłowa higiena jamy ustnej. Prawidłowa, ponieważ w przypadku czyszczenia zębów chodzi technikę, a nie o siłę. Szczotka nie pełni funkcji papieru ściernego, więc dociskając ją mocniej, nie umyjemy zębów lepiej, przeciwnie, możemy uszkodzić szyjki zębowe i dziąsła. Właściwe czyszczenie zębów to krótkie, łagodne ruchy – mogą być rotacyjne ("w kółeczko"), albo wymiatające (prowadzone od linii dziąseł, w górę ku brzegom zębów). Ważna jest również systematyczność. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, pamiętając o doczyszczeniu linii dziąseł, tyłu zębów, miejscach wokół plomb, koron, uzupełnień. Jak długo? Do czasu uzyskania uczucia gładkości zębów pod językiem i nie mniej niż 2 minuty.  

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Lek. stom. Bartłomiej Karaś, endodonta, członek Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego