Choroby przyzębia pogarszają przebieg COVID-19. Wylecz stan zapalny
Stany zapalne w jamie ustnej mogą pogarszać przebieg COVID-19. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko ciężkiej infekcji, wylecz zęby i dbaj i higienę.

Choroby przyzębia nie tylko zwiększają ryzyko chorób serca i udaru mózgu, ale również mogą sprzyjać cięższemu przebiegowi COVID-19. Tkanki jamy ustnej mogą być miejscem namnażania się wirusa SARS-CoV-2 – tak wynika z najnowszych badań, które zostały zaprezentowane podczas konferencji ACC Middle East 2021 przez egipskich badaczy z Uniwersytetu w Kairze. To kolejny powód, dla którego warto dbać o higienę jamy ustnej (zęby, dziąsła).
Przewlekłe stany zapalne w jamie ustanej, np. choroby przyzębia, nawet dwukrotnie zwiększają ryzyko zawału serca, miażdżycy i udaru mózgu, szczególnie w grupie osób poniżej 60. roku życia. To jednak nie wszystko. Wykazano także związek chorób przyzębia z cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wszystkie te choroby mają tło zapalne.
Podobnie jest w przypadku COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wykazało to badanie przeprowadzone z udziałem 86 ochotników z chorobami serca i infekcją SARS-CoV-2. Porównano ich dokumentację medyczną o przebiegu choroby, stan jamy ustnej, czas powrotu do zdrowia etc. Okazało się, że pacjenci z gorszym stanem jamy ustnej mieli cięższy przebieg COVID-19, wymagali dłuższej rekonwalescencji. W ich organizmach był wyższy poziom wirusa SARS-CoV-2.
– Tkanki jamy ustnej mogą działać jak rezerwuar dla SARS-CoV2, mogą się tam spokojnie namnażać. Z tego powodu zalecamy dbanie o zdrowie jamy ustnej i poprawę higieny, szczególnie w czasie infekcji – powiedział dr Ahmed Mustafa Basuoni, jeden z autorów badania i dodał: – Proste zabiegi, takie jak odpowiednie szczotkowanie zębów oraz czyszczenie języka, regularne wizyty u dentysty, korzystanie z płynów do płukania ust – to wszystko może zmniejszyć nasilenie COVID-19. Dotyczy to szczególnie osób z chorobami układu krążenia.
Zdaniem naukowców badania jamy ustnej powinny być też standardowo wykonywane u osób ze schorzeniami układu krwionośnego, które powinny być również instruowane odnośnie dbania o jamę ustną na co dzień.
Źródło: PAP Marek Matacz