Oceń
Czy cierpisz na częste bóle głowy? Czy zaciskasz zęby lub zgrzytasz nimi? Cierpisz na poranne bóle napięciowe mięśni szyi i głowy? Masz nadwrażliwość zębów? Prawdopodobnie cierpisz na chorobę okluzyjną (inaczej zgryz urazowy lub zgryz okluzyjny). W skrócie jest to choroba, która polega na zaburzeniu funkcji jednej części narządu żucia. W konsekwencji dochodzi do nierównowagi i destrukcji tego narządu. Po prostu, w tej chorobie nic do siebie nie pasuje, ani dolne zęby nie pasują do górnych, ani do stawu skroniowo-żuchwowego. To – zdaniem dentystów – jedna z najpowszechniejszych chorób stomatologicznych i jednocześnie najrzadziej leczona.
Te niepasujące do siebie elementy przyczyniają się do nieprawidłowej pracy stawów skroniowo-żuchwowych i stałe naprężanie mięśni szyi i głowy. Prowadzi to do szeregu nieprzyjemnych dla chorego objawów.
Choroba okluzyjna – jakie są objawy?
O chorobie okluzyjnej mogą świadczyć:
- niszczenie zębów w wyniku zgrzytania zębami lub ich nerwowego zaciskania,
- ból zębów podczas nadgryzania,
- nadwrażliwość zębów,
- rozsunięte i wychylone do przodu zęby,
- przemieszczenia i ruchomość zębów,
- bóle głowy wywołane nadmiernym napięciem mięśni żucia,
- uczucie zmęczenia mięśni twarzy podczas żucia posiłków,
- odkruszanie się uzupełnień protetycznych.
Nieprawidłowe stykanie się ze sobą zębów, przyczynia się do silnych napięć i skurczy w mięśniach twarzy, które odpowiadają za otwieranie i zamykanie ust. Dolegliwości te mają charakter ciągły, w efekcie czego mięśnie są niedotlenione. Odkładają się w nich także odpady przemiany materii. To z kolei prowadzi do napięciowych bólów, które najczęściej obejmują całą głowę, a zwłaszcza okolice skroni.
Jeśli zauważyliście u siebie tego typu objawy, jak najszybciej skontaktujcie się ze stomatologiem. Im szybciej ta choroba zostanie zdiagnozowana, tym prostsze i krótsze będzie leczenie.
W diagnozie choroby okluzyjnej, w warunkach domowych, mogą nam pomóc stare zdjęcia. Warto je obejrzeć i sprawdzić, czy nasze zęby w przeciągu lat nie starły się i nie skróciły, czy nie zmienił się nasz zgryz.
Choroba okluzyjna – jakie mogą być przyczyny?
Przyczyną choroby okluzyjnej jest nieprawidłowe stykanie się zębów górnej i dolnej szczęki, kiedy usta są zamknięte i zaciśnięte. Do takich zmian może dojść w wyniku m.in.:
- ubytków w zębach lub utraty zęba,
- wad ortodontycznych,
- wyżynające się ósemek,
- nieodpowiednio dopasowanego wypełnienia zębów,
- źle dopasowanych uzupełnień protetycznych.
Choroba okluzyjna może mieć wiele przyczyn, dlatego należy zgłosić się stomatologa, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Choroba okluzyjna – diagnoza
Stomatolog stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem i tzw. analizy okluzyjnej, czyli badań obrazowych (np. zdjęć twarzy i zębów w różnych sytuacjach). Lekarz może wykonać również: zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową, badanie periodontologiczne oraz badanie stawów skroniowo-żuchwowych za pomocą USG.
Choroba okluzyjna – leczenie
Leczenie choroby okluzyjnej dobierane jest indywidualnie do pacjenta i ma charakter kompleksowy. Jego celem jest wyeliminowane przyczyny krzywego zgryzu, a więc odbudowa ubytków zęba oraz założenie nowych koron lub w przypadku braku zęba – jego uzupełnienie (np. dzięki implantom). Następnie ustawienie zębów we właściwej pozycji (korekta wad zgryzu). W przypadku źle założonych wypełnień, wymagana jest ich wymiana. To samo dotyczy np. uzupełnień protetycznych.
Oceń artykuł