Obserwuj w Google News

Ból głowy, nadwrażliwość zębów? To mogą być objawy choroby okluzyjnej

3 min. czytania
Aktualizacja 01.05.2022
17.12.2019 22:07
Zareaguj Reakcja

Choroba okluzyjna to jedna z najpowszechniejszych chorób dotyczących żuchwy i szczęki, niestety najrzadziej leczona. Daje bardzo charakterystyczne objawy, które są przez chorych lekceważone. Nieleczona choroba okluzyjna prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań, tymczasem szybkie jej wykrycie i skuteczne leczenie daje gwarancje całkowitego wyzdrowienia. Jak rozpoznać chorobę okluzyjną, inaczej zgryz urazowy?

Choroba okluzyjna objawy
fot. Shutterstock

Czy cierpisz na częste bóle głowy? Czy zaciskasz zęby lub zgrzytasz nimi? Cierpisz na poranne bóle napięciowe mięśni szyi i głowy? Masz nadwrażliwość zębów? Prawdopodobnie cierpisz na chorobę okluzyjną (inaczej zgryz urazowy lub zgryz okluzyjny). W skrócie jest to choroba, która polega na zaburzeniu funkcji jednej części narządu żucia. W konsekwencji dochodzi do nierównowagi i destrukcji tego narządu. Po prostu, w tej chorobie nic do siebie nie pasuje, ani dolne zęby nie pasują do górnych, ani do stawu skroniowo-żuchwowego. To – zdaniem dentystów – jedna z najpowszechniejszych chorób stomatologicznych i jednocześnie najrzadziej leczona.
Te niepasujące do siebie elementy przyczyniają się do nieprawidłowej pracy stawów skroniowo-żuchwowych i stałe naprężanie mięśni szyi i głowy. Prowadzi to do szeregu nieprzyjemnych dla chorego objawów.

Choroba okluzyjna – jakie są objawy?

O chorobie okluzyjnej mogą świadczyć:

 • niszczenie zębów w wyniku zgrzytania zębami lub ich nerwowego zaciskania,
 • ból zębów podczas nadgryzania,
 • nadwrażliwość zębów,
 • rozsunięte i wychylone do przodu zęby,
 • przemieszczenia i ruchomość zębów,
 • bóle głowy wywołane nadmiernym napięciem mięśni żucia,
 • uczucie zmęczenia mięśni twarzy podczas żucia posiłków,
 • odkruszanie się uzupełnień protetycznych.

Nieprawidłowe stykanie się ze sobą zębów, przyczynia się do silnych napięć i skurczy w mięśniach twarzy, które odpowiadają za otwieranie i zamykanie ust. Dolegliwości te mają charakter ciągły, w efekcie czego mięśnie są niedotlenione. Odkładają się w nich także odpady przemiany materii. To z kolei prowadzi do napięciowych bólów, które najczęściej obejmują całą głowę, a zwłaszcza okolice skroni.

Jeśli zauważyliście u siebie tego typu objawy, jak najszybciej skontaktujcie się ze stomatologiem. Im szybciej ta choroba zostanie zdiagnozowana, tym prostsze i krótsze będzie leczenie.

W diagnozie choroby okluzyjnej, w warunkach domowych, mogą nam pomóc stare zdjęcia. Warto je obejrzeć i sprawdzić, czy nasze zęby w przeciągu lat nie starły się i nie skróciły, czy nie zmienił się nasz zgryz.

Choroba okluzyjna – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyną choroby okluzyjnej jest nieprawidłowe stykanie się zębów górnej i dolnej szczęki, kiedy usta są zamknięte i zaciśnięte. Do takich zmian może dojść w wyniku m.in.:

 • ubytków w zębach lub utraty zęba,
 • wad ortodontycznych,
 • wyżynające się ósemek,
 • nieodpowiednio dopasowanego wypełnienia zębów,
 • źle dopasowanych uzupełnień protetycznych.

Choroba okluzyjna może mieć wiele przyczyn, dlatego należy zgłosić się stomatologa, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Choroba okluzyjna – diagnoza

Stomatolog stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem i tzw. analizy okluzyjnej, czyli badań obrazowych (np. zdjęć twarzy i zębów w różnych sytuacjach). Lekarz może wykonać również: zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową, badanie periodontologiczne oraz badanie stawów skroniowo-żuchwowych za pomocą USG.

Choroba okluzyjna – leczenie

Leczenie choroby okluzyjnej dobierane jest indywidualnie do pacjenta i ma charakter kompleksowy. Jego celem jest wyeliminowane przyczyny krzywego zgryzu, a więc odbudowa ubytków zęba oraz założenie nowych koron lub w przypadku braku zęba – jego uzupełnienie (np. dzięki implantom). Następnie ustawienie zębów we właściwej pozycji (korekta wad zgryzu). W przypadku źle założonych wypełnień, wymagana jest ich wymiana. To samo dotyczy np. uzupełnień protetycznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.